Това обясни в интервю за БНР Милена Паунова, магистър логопед, създател на центъра за езиково и говорно развитие "Милеа" и на частно начално училище "Милеа" и лектор на конференцията "Аутистичен спектър – съвременни диагностични и терапевтични насоки", която предстои на 9 и 10 юни в София.
След 4-годишен опит с училището Паунова смята, че приобщаващото образование е възможно, но с хора, които гледат в твоята посока.
"Единственият път, единственото лекарство, е приемане. Нищо друго. Може да се изпишат много закони, много наредби. Няма ли приемане, нищо няма да се случи. Човек трябва да има сърце за тази работа", коментира логопедът в предаването "Хоризонт до обед".
Запитана защо на национално ниво приобщаващото образование не се получава, тя изтъкна, че голям проблем е намирането на ресурсни учители, които трябва да са мотивирани.
В едно масово училище колко деца със специални потребности се включват в едно тържество, попита с пример от училищното ежедневие Паунова.
Според нея в повечето масови училища учителите не разполагат с подкрепата от специалисти, които да са с децата ежедневно, а родителите на деца със СОП се превръщат в техни патерици, като се налага да напуснат работа, за да ги водят на училище:
"В нашето училище учебният ден е 6 часа без родител. В повечето училища в България все още дете с аутизъм в клас бива придружавано от неговия родител. Още тогава приобщаващото образование изчезва. Това дете с влизането е различно, щом е с мама или с някой близък", заяви тя.
Паунова е категорична, че образованието трябва да се приобщи към децата, а не обратното – децата към образованието.
Материалът за малките матури в 4 клас за дете в норма и за дете със СОП е един и същ, само времетраенето на изпита е различно – това трябва да се преосмисли, подчерта тя, давайки друг пример.
"За детето със специални образователни потребности, ако щете му дайте и 5 часа – пак няма да може да се справи на същия материал."
Хематолози, педиатри, имунолози, невролози ще се включат в първата по рода си международна конференция, посветена на децата с аутизъм. Тя ще се проведе в хотел "Рамада София Сити Сентър" в столицата на 9 и 10 юни под надслов "Аутистичен спектър – съвременни диагностични и терапевтични насоки".
"Трима професори ще изнесат лекции по отношение на лечението със стволови клетки. Много от семействата с деца от спектъра пътуват в чужбина, за да си осигурят такова лечение. Това е терапевтична ниша, на която медицинската общественост трябва да обърне сериозно внимание", каза за БНР д-р Димитър Колев, началник на отделение към клиника "Нервни болести" на ВМА, съпредседател на Балканската асоциация по невромодулация, биофийдбек и неврофийдбек и хоноруван преподавател по невролингвистика и приложна психофизиология към Югозападния университет "Неофит Рилски".
Българските родители търсят алтернативи в чужбина, защото много от нещата тук не се предлагат, посочи д-р Колев.
"Тези родители, в надеждата си, търсейки лечение по принципа проба - грешка, често попадат на методи със съмнителна стойност", посочи той и добави, че трябва да се създаде интердисциплинарен екип за диагностичните и терапевтични методи, касаещи аутистичния сектор.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..
За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..