Още преди да са поискани имунитети ясно заявихме, че в ситуация, когато се претоплят стари манджи и супер стари дела, и предвид изказванията на главния прокурор, няма да подкрепим свалянето на имунитета на който и да е народен представител, ако се стигне до гласуване. Това обясни пред БНР Екатерина Захариева, депутат от ГЕРБ-СДС и бивш правосъден министър
Имунитети
"Това, което се случва в момента, е по-скоро опит за натиск върху законодателната власт, така че да не се продължи с реформите. Механизмът за разследване на главния прокурор е само една малка крачка. Не говоря само за изменение в Конституцията, има какво да се направи и със Закона за съдебната власт, с Наказателно-процесуалния кодекс, с Наказателния кодекс и т.н. Няма нищо общо с това дали някой го е страх. Ако господин Борисов се страхуваше, нямаше да излиза от Народните събрания и да отстъпва мястото си на следващия в листата. Става въпрос за принципна позиция, че не може съдебната власт да оказва натиск върху която и да е от другите власти".
На мен ми се струва като политически натиск, посочи тя.
"По отношение на господин Борисов, това са изключително стари дела. Той е бил без имунитет преди 3 месеца, ако е имало нещо, то е трябвало да го придвижат. Въпросът е защо сега и не говоря само за господин Борисов. Вижте какво се прави срещу Кирил Петков и други народни представители. Това е свързано не само с конституционната реформа, а и с механизма за разследване на главния прокурор, който беше приет от парламента".
Захариева се надява да има сериозен фокус и върху измененията в Конституцията.
"Трябва да погледнем сериозно структурата и състава на ВСС. По мое мнение разделянето на две квоти може да се случи и с обикновено НС. Самото мнозинство, което се изисква за избирането– две трети от народните представители, предполага и някакво разбирателство преди това. Въпросът е да се избират професионалисти с високи морални и нравствени качества. Надявам се партиите да номинират хората съобразно техните качества.
Захариева отбеляза, че този дебат не е започнат от Делян Пеевски.
Избор на парламентарната квота във ВСС
Законодателната власт като цяло е длъжник на съдебната, защото и ВСС, и Инспектората са с изтекли мандати, посочи Захариева.
"Съвсем скоро Конституционният съд се произнесе по отношение на Инспектората. Каза, че той действа с всичките си правомощия, докато бъде избран нов. Ако беше казал нещо друго, това означава една от властите да може да блокира другата".
Дебатът за фигурата на главния прокурор
Екатерина Захариева посочи, че реформата не се разбира от нейната партия като смяна на този с онзи.
"За българския гражданин не трябва дори да е важно как се казва главния прокурор. По наше предложение беше създадена Комисията по конституционни въпроси. Тя си прие правилата и мина Закона за разследване на главния прокурор. Иска ми се да започне сериозната работа, изчистена от политическа емоция. Трябва да привлечем външни експерти, за да направим сериозно изменение, което да не се налага да изменяме след 6-7 години отново.
По-важно е какви ще бъдат правомощията на главния прокурор, а не титлата. Мястото на Прокуратурата не е изцяло в изпълнителната власт. От друга страна тя е различна от съда. Има модели от смесен тип. За да влезе в изпълнителната власт обаче, трябва Велико народно събрание. Въпросът е дали изобщо да я има фигурата на главния прокурор. Ако го махнем, трябва чисто организационно някой да поеме нещата".
Захариева посочи, че новият министър на правосъдието – Атанас Славов е обсъдил въпроса и с ГЕРБ, а не само с ДПС, на което беше акцентирано в медиите.
"Конституционна реформа трябва да се случи с максимално широка подкрепа от страна на българските граждани. Тя ще се изрази в подкрепата на повече политически партии в парламента. Разговори трябва да се водят с всички политически партии. Минималното необходимо мнозинство е от 160 народни представители, а за да минем по бързата писта, трябва да са 180. ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС нямат 180 гласа. Друг е въпросът какъв катарзис преживява БСП и нейният лидер. БСП се държат малко като говорители на Прокуратурата".
Когато се отвори Конституцията за сериозна работа, трябва да се разгледа и статута на служебните правителства, отбеляза Захариева.
"Абсурдно е в една парламентарна република, без никакви консултации с политическите партии в парламента, един човек само да назначава служебните кабинети с доста широки правомощия и да организира избори. Това е дебат, който предстои. Като минимум трябва да бъде консултиран състава с парламентарно представените партии".
Няма проблеми между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ по законодателната програма, заяви тя.
"Участвах в две работни групи. Имахме голямо съвпадение по отношение на законите, които смятаме за приоритетни"
Захариева смята, че те не бива ПП-ДБ да се изненадват от гласуването за изваждане на Следствената служба от Прокуратурата.
"Много пъти сме казвали, че Следствието трябва да има по-голяма самостоятелност"
Тя се надява Проектът за изменение на Конституцията да бъде внесен от поне от 3 политически сили.
Ще номинира ли ГЕРБ хора за втория ешелон на властта?
"ПП решиха сами да носят отговорността. Ние имаме само един вицепремиер – Мария Габриел. Предлагат се хора. ПП-ДБ знаят, че сме отговорна политическа партия. Да, доверие няма, но предстои да видим дали то ще се изгради. Това ще зависи от работата на този кабинет".
Намесата на американското посолство при съставянето на правителство Захариева определи за поредната лъжа, която се тиражира в публичното пространство.
Работата с президентската институция
"Аз уважавам президентската институция. Хубаво е и президентът да уважава парламента. Той показа неуважение и нежелание да има парламент. Хареса му очевидно да управлява еднолично държавата почти две години. Това, което се случваше в България обаче е вредно. Не е добре това противопоставяне между институциите. ".
Цялото интервю на Диана Янкулова с Екатерина Захариева може да чуете в звуковия файл.
Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващото, каза социалният министър Борислав Гуцанов. Той не смята, че това би било пряка намеса на държавата на пазара, каквито опасения изказа по-рано премиерът Росен Желязков. Премиерът за идеята за таван на цените на стоките: Държавна..
"Имаме системни проблеми с бюджета - системно превишение на разходите над приходите. Това не може да бъде преодоляно с еднократни мерки". За проблема алармира финансистът Людмила Елкова. Мартин Димитров: Управляващите показват, че кабинетът няма никаква дългосрочна перспектива Асен Василев призова да се публикуват данните за изпълнението..
Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Загреб, Сплит, Карловац и Чаковец, съобщава Хърватската Радио и Телевизия. В същото време големите вериги са проверявани дали спазват правителственото решение за ясното обозначение на 70 продукта със замразени цени. Нов бойкот на супермаркетите има и в Северна..
В област Враца са отменени противоепидемичните мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция, броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания е намалял драстично и пикът на грипната епидемия там е отминал. Отменя се и онлайн обучението, като учениците се връщат в класните стаи в понеделник, 10 февруари. В област..
Два пъти увеличение на актовете за административни нарушения през 2024 година в сравнение с 2023-та отчитат от Столичния инспекторат. От 2700 акта за 2023 година, през 2024 г. те са 5 500. Три пъти повече са съставените фишове - от 86 хиляди на 250 хиляди. Най-честите нарушения са горене на отпадъци, изхвърляне на наземни маси,..
БСП-ОЛ подкрепя предложената от ГЕРБ-СДС пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца. Това каза в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Считам, че е абсолютно правилно. Вейповете трябва да бъдат забранени, защото колко още неща трябва да се случат, за да разберем, че това е опасно и..
Нови 12 екипажа и 6 вертолета "Кугър" и "Ми-17" ще имат готовност да се включат в евентуални пожари през лятото. Това увери по време на парламентарния контрол министърът на отбраната Атанас Запрянов. ВВС са разработили концепция за гасене за пожари от въздуха: "През летните месеци на настоящата година ще могат да бъдат осигурени до 6 броя..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..