Това заяви в интервю за БНР Виктор Стоянов от фондация "Македония" след поредния инцидент с пребит гражданин на Северна Македония с българско самосъзнание.
За състоянието на пострадалия Бекир Кадриески той поясни:
"Има съмнения за вътрешни кръвоизливи. Бит е много, ритан и удрян в областта на гърдите и на стомаха, по цялото тяло, в главата също. Състоянието му е като цяло лошо. Счупвания няма, но е много бит и натъртен. Има свидетели, които потвърждават, че докато е бит, е обиждан на етническа основа."
"Когато пребиват лидерите на общността, ти караш цялата общност да се страхува и да се отказва от публични действия. Виждаме, че системно се пребиват и се нападат лидери, хората, които ежедневно извършват дейност, с която сближават българи и македонци. Това е целта – българите да бъдат сплашени", подчерта Виктор Стоянов в предаването "Преди всички".
Стоянов няма добри очаквания за процеса по разследването на поредния инцидент, тъй като по думите му там институциите не работят добре, когато се касае за престъпления срещу граждани с българско самосъзнание. Според него тези случаи се окачествяват като криминални, за да не бъдат определяни като политически гонения.
"Институциите в Северна Македония се правят, че българите не съществуват, докато са пребивани буквално като животни пред очите ни."
Виктор Стоянов изрази опасения нагнетеното напрежение по темата РСМ да не ескалира и изтъкна, че България има какво да направи – да подпомогне с политика и капитали тази част от обществото в Северна Македония, която желае приятелство с България.
"Да се отделят фондове и да се направи стратегия за работа с приятелите на българите в Северна Македония", призова той и уточни, че стратегията следва да бъде средносрочна и дългосрочна.
В момента България финансира малки културно-просветни проекти, но те не могат да окажат влияние, смята Стоянов. Същевременно по думите му "сякаш Северна Македония е ваксинирана към дипломатически действия от България".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..