Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На този етап те няма да са достатъчни за смяна на политическия режим"

Искрен Иванов: Започват да личат пукнатини в руската политическа система

"Киев много умело се възползва от случващото се"

Искрен Иванов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Започват да личат пукнатини в руската политическа система. Това заяви пред БНР Искрен Иванов, експерт по Международна сигурност и управление на конфликти.

„На този етап те няма да са достатъчни за смяна на политическия режим. Всичко зависи от руския президент и хората около него.Той трябва да демонстрира, че лидерството му не е отслабнало“

Той отбеляза, че целта на този поход не е да била свалянето на  руския президент.

„Той беше насочен срещу министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на генералния щаб Валерий Герасимов.

За да е успешен този поход обаче, Пригожин би имал нужда от подкрепата на армията и на специалните служби. В руската стратегическа култура е необходимо да се стигне до радикализация на нагласите и големи обществени въжделения, които да доведат до революция с обхвата на тази от 1917 година.

Пригожин се опита да създаде алтернативен властови център на сигурността и по някакъв начин да отнеме монопола“.

Иванов смята за конспиративна теория твърденията, че Путин може да е сценарист на случилото се.

Другата конспиративна теория е, че ЦРУ стои зад тези процеси в Русия. Не съм съгласен, че това е постановка. Путин няма от кого да се страхува. Той се е обградил с хора, на които вярва“.

Вашингтон също се изказа против смяната на политическия режим в Москва, отбеляза анализаторът.

„Ако човек като Пригожин се озове с ядрени копчета в ръцете, не се знае какво ще се случи. А и каналите за комуникация с Путин са отворени“.

Той коментира и възможността за нарастване на амбициите на беларуския президент Лукашенко.

„Откакто се сдоби с ядрени оръжия, над Беларус има опънат ядрен чадър. Това може да засили амбициите на държавния глава. Пригожин също остава един от козовете в ръцете на Лукашенко“.

Киев много умело се възползва от случващото се, посочи още Иванов.

„Украинците отвоюваха от руснаците значителна част от окупираната територия в Донецк. Но истинските притеснения на Зеленски трябва да са дали ще продължи да получава западни оръжия“.

Анализаторът отбеляза, че може да се направи паралел между случилото се сега в Русия и опита за преврат в Турция през 2016 година.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Искрен Иванов може да чуете в звуковия файл.

Ангел Григоров – кореспондентът на БНР в Москва, съобщи, че днес в руската столица е почивен ден.

„Остава в сила т.нар. режим на контратерористична операция, който дава по-големи правомощия на силите за сигурност. Обстановката в града е спокойна“. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04