Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драмите пред НЕкоалицията. Какви ли още обрати ни чакат?

Снимка: БГНЕС

Откакто е сформирано това правителство, то непрекъснато е в състояние "пред разпад". И въпросът е не дали, а кога, според прогнозите на неговите лидери. 

Засега корабът се клатушка, удрян от вълни политическо его, но някак крета.

Първият по-сериозен трус дойде в края на миналата седмица, когато от ПП-ДБ се разсърдиха заради три неща - отказ на техният правосъден министър Атанас Славов да бъде изслушан в Правна комисия, отхвърлянето на проекта им за промени в Антикорупционната комисия и внесената процедура за правила за избор на управители на БНБ, Сметната палата и Здравната каса. Последва размяна на реплики – Кирил Петков и Бойко Борисов:

"Няма как да продължи и да има политическа стабилност и дълголетие този парламент и това правителство, ако ГЕРБ продължават с плаващите мнозинства, така че ние едва ли не да сме като смокинов лист отпред, а те отзад за важните неща за обществото да си ги прокарват с други мнозинства", каза Петков. 

Борисов отговори: "Мразя такива сравнения - смокинови листове. Някак малко отиваме все в една такава сфера, която не ми е интересна. Назначиха си министри, премиери. Нарушиха всичко. Дадохме им мандата. Сега от кое искат да ни лишат?".

Последва бойкот на пленарното заседание. Кирил Петков:

"Тази сутрин групата на ПП и ДБ няма да влезе в зала".

Христо Иванов се закани: "Нека никой не си мисли, че ще има в България правителство-параванче с нашата подкрепа".

Ответната реакция на Бойко Борисов: 

"Излиза, че ни плашат, че ще падне правителството. Ако искате пак служебно правителство на Радев, свалете го. Аз няма да сваля правителството". 

И отправи контраобвинения: "Никой от вас не се съмнява, че ротация няма да има".

Последва ултиматум – готовност за радикални действия, ако от ГЕРБ не се подпишат под документ със 7 условия – сред тях обсъждане на назначенията в регулаторите, довършване на съдебната реформа, промени в Изборния кодекс и в службите, че дори и обща позиция за референдума на "Възраждане" срещу въвеждане на еврото.

"При неизпълнение на тези 7 гаранции, ние ще поискаме оставката на това правителство", каза Кирил Петков.

От ГЕРБ дойде контраидея: "Да се напише коалиционно споразумение, където да се реши всичко".

Така завърши седмицата и подкарахме новата. Три дни срещи, които започват и завършват по един и същи начин – документът ни е по-добър от документа ви, подпишете нашия. В арсенала влезе и личната кореспонденция, родила термина за управляващата НЕкоалиция – сглобка.

В понеделник – два часа и половина разговори в парламента, включително с ДПС за конституционните промени. Резултатът – разминаване. 

Вторник – нова среща, този път лидерска. На влизане от ПП-ДБ звучаха бодро. Резултатът от новите два часа и половина преговори е, че трябва да преговарят регулярно.

С поемане на отговорност за местните избори, издигайки свой кандидат за кмет на София – Васил Терзиев, който освен да гради детски градини и инфраструктурата на кварталите, си постави цел да остави в миналото "18-годишното кално управление на ГЕРБ", което разгневи Борисов и в сряда беше направена крачка назад:

"Колкото по-бързо забравим вчерашната среща, толкова по-добре. Тя не произведе нищо, освен още една нова разделителна линия".

Все пак и ГЕРБ отбелязаха точка – Брюксел одобри именно техният кандидат – Илиана Иванова, за еврокомисар на мястото на Мария Габриел.

На този фон ротационните премиери Денков-Габриел уверяват през ден:

"Ако процесите не вървят, ще си подам оставката", предупреди Денков. Същото дойде и от Мария Габриел.

Въпреки кавгите разговорите за промени в Конституцията вървят, в тях неизменно участва ДПС, чийто виден представител Делян Пеевски вчера също направи крачка:

"Правя крачка назад в името на България и Конституцията, защото промените са неотложни".

И пак въпреки уверенията, че срещи за промяна в Конституцията ще бъдат проведени и с други партии, такива досега не е имало, а в изявленията на останалите в парламента – "Възраждане", БСП и ИТН, твърдят, че и покани не са получили. Вместо това вчера всички се обединиха срещу "Възраждане". Повод стана пост във Фейсбук на лидера на формацията Костадин Костадинов. За пръв път в историята ни заради пост в социалната мрежа се стигна до специално изявление в МС. На премиер и двама министри – на вътрешните работи и на правосъдието. 

Сега на дневен ред е бюджетът – със заложен 3 % дефицит, с 8,7 на сто инфлация, 12% ръст на пенсиите и МРЗ без увеличение. Остава ни да проверим дали управляващите ще се разберат поне за държавната план-сметка.

Впрочем вчера се разбраха – с гласуване „въздържал се“ депутатите от ПП-ДБ не допуснаха в зала да се гледа имунитета на Бойко Борисов. Иронията е в това, критикуваха "Възраждане" и ги причислиха към скрито мнозинство заради тяхно гласуване „въздържал се“ за избора на Пеевски за член на Конституционната комисия. Какви ли още обрати ни чакат?

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05