Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драмите пред НЕкоалицията. Какви ли още обрати ни чакат?

Снимка: БГНЕС

Откакто е сформирано това правителство, то непрекъснато е в състояние "пред разпад". И въпросът е не дали, а кога, според прогнозите на неговите лидери. 

Засега корабът се клатушка, удрян от вълни политическо его, но някак крета.

Първият по-сериозен трус дойде в края на миналата седмица, когато от ПП-ДБ се разсърдиха заради три неща - отказ на техният правосъден министър Атанас Славов да бъде изслушан в Правна комисия, отхвърлянето на проекта им за промени в Антикорупционната комисия и внесената процедура за правила за избор на управители на БНБ, Сметната палата и Здравната каса. Последва размяна на реплики – Кирил Петков и Бойко Борисов:

"Няма как да продължи и да има политическа стабилност и дълголетие този парламент и това правителство, ако ГЕРБ продължават с плаващите мнозинства, така че ние едва ли не да сме като смокинов лист отпред, а те отзад за важните неща за обществото да си ги прокарват с други мнозинства", каза Петков. 

Борисов отговори: "Мразя такива сравнения - смокинови листове. Някак малко отиваме все в една такава сфера, която не ми е интересна. Назначиха си министри, премиери. Нарушиха всичко. Дадохме им мандата. Сега от кое искат да ни лишат?".

Последва бойкот на пленарното заседание. Кирил Петков:

"Тази сутрин групата на ПП и ДБ няма да влезе в зала".

Христо Иванов се закани: "Нека никой не си мисли, че ще има в България правителство-параванче с нашата подкрепа".

Ответната реакция на Бойко Борисов: 

"Излиза, че ни плашат, че ще падне правителството. Ако искате пак служебно правителство на Радев, свалете го. Аз няма да сваля правителството". 

И отправи контраобвинения: "Никой от вас не се съмнява, че ротация няма да има".

Последва ултиматум – готовност за радикални действия, ако от ГЕРБ не се подпишат под документ със 7 условия – сред тях обсъждане на назначенията в регулаторите, довършване на съдебната реформа, промени в Изборния кодекс и в службите, че дори и обща позиция за референдума на "Възраждане" срещу въвеждане на еврото.

"При неизпълнение на тези 7 гаранции, ние ще поискаме оставката на това правителство", каза Кирил Петков.

От ГЕРБ дойде контраидея: "Да се напише коалиционно споразумение, където да се реши всичко".

Така завърши седмицата и подкарахме новата. Три дни срещи, които започват и завършват по един и същи начин – документът ни е по-добър от документа ви, подпишете нашия. В арсенала влезе и личната кореспонденция, родила термина за управляващата НЕкоалиция – сглобка.

В понеделник – два часа и половина разговори в парламента, включително с ДПС за конституционните промени. Резултатът – разминаване. 

Вторник – нова среща, този път лидерска. На влизане от ПП-ДБ звучаха бодро. Резултатът от новите два часа и половина преговори е, че трябва да преговарят регулярно.

С поемане на отговорност за местните избори, издигайки свой кандидат за кмет на София – Васил Терзиев, който освен да гради детски градини и инфраструктурата на кварталите, си постави цел да остави в миналото "18-годишното кално управление на ГЕРБ", което разгневи Борисов и в сряда беше направена крачка назад:

"Колкото по-бързо забравим вчерашната среща, толкова по-добре. Тя не произведе нищо, освен още една нова разделителна линия".

Все пак и ГЕРБ отбелязаха точка – Брюксел одобри именно техният кандидат – Илиана Иванова, за еврокомисар на мястото на Мария Габриел.

На този фон ротационните премиери Денков-Габриел уверяват през ден:

"Ако процесите не вървят, ще си подам оставката", предупреди Денков. Същото дойде и от Мария Габриел.

Въпреки кавгите разговорите за промени в Конституцията вървят, в тях неизменно участва ДПС, чийто виден представител Делян Пеевски вчера също направи крачка:

"Правя крачка назад в името на България и Конституцията, защото промените са неотложни".

И пак въпреки уверенията, че срещи за промяна в Конституцията ще бъдат проведени и с други партии, такива досега не е имало, а в изявленията на останалите в парламента – "Възраждане", БСП и ИТН, твърдят, че и покани не са получили. Вместо това вчера всички се обединиха срещу "Възраждане". Повод стана пост във Фейсбук на лидера на формацията Костадин Костадинов. За пръв път в историята ни заради пост в социалната мрежа се стигна до специално изявление в МС. На премиер и двама министри – на вътрешните работи и на правосъдието. 

Сега на дневен ред е бюджетът – със заложен 3 % дефицит, с 8,7 на сто инфлация, 12% ръст на пенсиите и МРЗ без увеличение. Остава ни да проверим дали управляващите ще се разберат поне за държавната план-сметка.

Впрочем вчера се разбраха – с гласуване „въздържал се“ депутатите от ПП-ДБ не допуснаха в зала да се гледа имунитета на Бойко Борисов. Иронията е в това, критикуваха "Възраждане" и ги причислиха към скрито мнозинство заради тяхно гласуване „въздържал се“ за избора на Пеевски за член на Конституционната комисия. Какви ли още обрати ни чакат?

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51