Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Постигането на заветния резултат от НВО не е смисълът на училищното образование"

Антоан Тонев: Периодът на прогимназията е този, в който децата губят възможностите си по математика

"Частните уроци не водят до траен позитивен резултат"

Снимка: Rawpixel
Може да се мисли за промяна във формата на НВО. Това обясни пред БНР Антоан Тонев, директор на СМГ. 

Средният резултат от външното оценяване след 7 клас по математика е малко над 35 от 100 възможни точки. Цели области остават под средното ниво, сочат резултатите, изнесени от МОН. В СМГ той е 97.32 от 100.

"Резултатите на национално ниво не се променят много през последните няколко години. Време е да се замислим какви реформи трябва да се предприемат. Графиката от НВО по математика няма повече резултати в центъра на спектъра, а прилича на планина – много са струпани в най-ниските и в най-високите точки.  Това не е нормално".

Причините са комплексни, посочи Тонев. 

"В образователната система се срещат три части, които имат важно участие – учители, ученици  и родители. В областите с най-ниски резултати има и социални причини, като сериозната незаинтересованост на семействата от процеса на образование. Трябва да се говори сериозно за ценността на българското образование и да има взаимодействие с другите институции" 

Много е рязък прехода от математиката в начален курс, която е твърде елементарна, към тази в пети клас, която става доста по-сложна, отбеляза още директорът на СМГ. 

"Много от децата се отдръпват. Ако не върви постъпателно усвояване на материала, след това е много трудно да се усвоят новите неща. Периодът на прогимназията е този, в който нашите деца губят своите възможности по математика.

Интересът остава само в математическите гимназии, които предлагат профилирано обучение. Това не е добре, защото математиката позволява на децата да изграждат логични връзки в мозъците си". 

Задачите в момента не удовлетворяват нито една от заинтересованите групи, каза Тонев. 

"Не са достатъчно лесни за едно ниво от 20-30% от учениците, нито са достатъчно сложни да диференцират топ 10%". 

В 7 клас има много голямо напрежение върху учениците, акцентира Антоан Тонев. 

"Това е най-тежкият изпит в училищното образование. Той определя следващите 5 години. Тук трябва да се обмислят и други варианти, като допускане на участието на олимпиади или състезания за балооразуващи".

Частните уроци не водят до траен позитивен резултат, смята той.

"Децата трябва да се съсредоточат върху това, което се случва в училище"

Той отбеляза, че техните ученици не разчитат на частни уроци, но постигат добри резултати. Направи и предложение в математическите паралелки да се кандидатства с резултата от областния кръг по математика или друго състезание, проведено в 7 клас.

Постигането на заветния резултат от НВО не  е смисълът на училищното образование, отбеляза директорът.

Като най-добрия възможен вариант той определи включването и на други предмети, освен български и математика, в оценяването след 7 клас.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Антоан Тонев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави без уважение искането за спиране на действието за постановлението за минималната заплата

Върховният административен съд остави без уважение искането за спиране на действието на постановлението на Министерски съвет за определяне размера на минималната работна заплата.  Съдът остави без уважение искането на Асоциация на индустриалния капитал в България за спиране на действието на Постановлението на правителството за определяне размера на..

публикувано на 26.11.24 в 16:59

Три републикански пътя в област Велико Търново ще зимуват в ремонт

Три републикански пътя, които минават през област Велико Търново, ще зимуват в ремонт, съобщи директорът на Областното пътно управление Венцислав Ангелов. Изцяло е подготвен Проходът на републиката и на него вече са монтирани червените ограничителни колчета срещу неправилно изпреварване. Единият от пътищата, които ще зимуват в ремонт, е..

публикувано на 26.11.24 в 16:57

Неофициално: Унгарското председателство е изготвило документ за България и Румъния в Шенген

По неофициална информация Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген от 1 януари 2025 г.  Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван на срещата на министрите на..

публикувано на 26.11.24 в 16:55

Малките магазини за хранителни стоки формират 10% от БВП на страната

Малките търговски обекти за хранителни стоки формират 10% от брутния вътрешен продукт на страната. За първи път тази година, традиционната търговия расте по-бързо от модерната на фона на тенденцията от последните 10 години, когато са затворени 10 000 семейни търговски обекта.  Въпреки конкуренцията на хипермаркетите, малките семейни хранителни магазини..

публикувано на 26.11.24 в 16:41

КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10-и..

публикувано на 26.11.24 в 16:37
Ректорът на Софийския университет

Йотова: Важно е да заработи НС, да има избран редовен председател

Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че утрешният 6 опит за избор на председател на парламента изглежда предизвестен: "До утре има все още много време. След днешните доста радикални заявки на различните политически партии, особено на първите две, к ато че ли този избор изглежда предизвестен. Но все пак нека да се надяваме в следващите часове на..

публикувано на 26.11.24 в 16:30
Доц. Николай Тодоров, директор на РИМ Силистра

Османо-турските архиви попълват празнини в българската история в РИМ Силистра

Архивите от миналото са изключително важни за бъдещето, защото те са ключът към разбирането на това, откъде идваме, какви грешки сме допуснали и какви успехи сме постигнали. Те са мост между поколенията, осигурявайки ценни уроци, които могат да оформят нашето настояще и бъдеще.  Така стои въпросът и с османо-турските архиви, които попълват..

публикувано на 26.11.24 в 16:24