Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китай затяга износа на материали, съдържащи галий и германий

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай е уведомил Европейската Комисия, че от 1-ви август за износа на материали, съдържащи галий и германий, ще се иска лиценз за двойна употреба, като страната се е обосновала със загриженост за националната си сигурност и интереси, съобщи говорителката на Комисията Соня Господинова.
И двата елемента се използват за ключови продукти, свързани със зеления и цифров преход в ЕС и са особено важни за стратегическия сектор на Общността, като Китай е единственият им износител за нея.

Комисията се опасява, че тези ограничения  не са свързани с необходимостта от защита на глобалния мир и стабилност в изпълнение н международните договори, подчерта Господинова.

"Затова призоваваме Китай да предприеме подход, при който ограниченията и контрола върху износа се базират върху ясни предпоставки за сигурността в съответствие с правилата на Световната търговска организация. Комисията анализира решението на Китай и след това ще предприеме мерки, свързани с правилата на организацията", подчерта говорителката. 

Германият и галият са метали, които не се срещат в природата. Вместо това те се образуват, обикновено като страничен продукт от рафинериите на други метали.

Германий, сребристо-бял метал, се образува като страничен продукт от производството на цинк. Друг мек, сребрист метал - галият междувременно е страничен продукт от обработката на бокситни и цинкови руди.

Германият има няколко приложения, включително в соларните панели и оптичните влакна. Металът е прозрачен за инфрачервено лъчение и може също така да се използва във военни приложения, като например очила за нощно виждане. Слънчевите панели, които съдържат германий, имат приложение в Космоса.

Галият пък се използва за производството на химическото съединение галиев арсенид, което, например, може да се приложи за направата на радиочестотни чипове за мобилни телефони и сателитна комуникация. Това съединение също е ключов материал в полупроводниците.

Китай произвежда 60% от световния германий и 80% от галий, според Алианса за критични суровини (Critical Raw Materials Alliance).

Други страни също могат да произвеждат тези два критични метала. Белгия, Канада, Германия, Япония и Украйна могат да произвеждат германий. Япония, Южна Корея, Украйна, Русия и Германия междувременно произвеждат галий.

Галиевият арсенид е сложен за производство и само няколко компании в света могат да го направят. Едните се намират в Европа, а другите са в Япония и Китай, посочва още CRM Alliance.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

Без такса за повишителна матура тази година

Утре над 50 хиляди зрелостници ще покажат своите знания на матурата по български език и литература. Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България и директор на 119-то училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София Диян Стаматов не очаква нищо по-различно от миналата година. Според него не би могло да се..

публикувано на 16.05.24 в 08:24

"Бурята" открива Шекспировия фестивал в Крайова

Спектакълът на Народния театър "Бурята“, режисиран от Робърт Уилсън - ще открие международния Шекспиров фестивал в румънския град Крайова. Българското представление ще се играе днес и утре на сцената на Националния театър в Румъния. В следващите десет дни в седем театрални зали в Крайова ще се играят 30 представления от творци като Робърт..

публикувано на 16.05.24 в 08:20

На благотворителен концерт: Ученици от Ловеч събират средства за ремонт на спортна зала

В Ловеч тази вечер ученици от местната Езикова гимназия организират благотворителен концерт като събраните средства ще бъдат дарени на общината за ремонта на спортната зала в града. Решението за благотворителния концерт в подкрепа на ремонта на спортната зала в Ловеч е на ученическия съвет на гимназията, съобщи един от организаторите на..

публикувано на 16.05.24 в 08:14

Български пощи пуска издание "125 години от рождението на Дечко Узунов"

Главният изпълнителен директор на "Български пощи" Цветилия Стоилкова ще пусне в употреба издание на тема "125 години от рождението на Дечко Узунов". Художник на изданието е Теодор Лихо.

публикувано на 16.05.24 в 07:58
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Има 27% спад на жертвите на пътя от началото на годината

От началото на годината загиналите на пътя са с 40 души по-малко спрямо същия период на миналата година . Това заяви пред БНР Богдан Милчев, директор на Института за пътна безопасност и бивш шеф на КАТ. " 27% спад на жертвите имаме", уточни той и упрекна медиите, че не оповестяват тази информация. Спадът е по-голям от този през..

публикувано на 16.05.24 в 07:53
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Покушението над словашкия премиер има политически мотив

Покушението над словашкия премиер Роберт Фицо има политически мотив . Това мнение изказа пред БНР Милен Керемедчиев – бивш заместник-министър на външните работи и икономиката.   "Вижда се, че този човек е отишъл съвсем целенасочено да извърши политическо убийство . Видимо е, че той не е имал желание за сплашване или някакви други..

публикувано на 16.05.24 в 07:47

27-а Международна научна конференция за планинското животновъдство и земеделие

В Института по планинско животновъдство и земеделие в Троян днес започва 27-та Международна научна конференция, на която ще бъдат обсъдени новостите и проблемите в планинското животновъдство и земеделие. Научната конференция се организира със съдействието и под патронажа на министъра на земеделието и храните и тази година е в пет..

публикувано на 16.05.24 в 07:47