Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мануел Сарацин: Чакаме отговора на Скопие. Няма да има други преговори, нито друго предложение

Мануел Сарацин
Снимка: Ройтерс

"Време е за решения!". С това послание в София пристигна специалният пратеник на Германия за Западните Балкани - Мануел Сарацин. А посланието му е отправено към Скопие. Той е един от малкото западноевропейски политици, познавачи на Балканите.

Когато говорим за евроинтеграцията на Западните Балкани, в България се вълнуваме най-много за съседна Република Северна Македония. Очевидно и Германия взима това присърце - неотдавна германският Бундестаг гласува по предложение на правителството резолюция за европейската интеграция на Република Северна Македония, в която се казва "Готовността на страната да се присъедини към ЕС е безпрецедентна и е пример за останалите държави от Западните Балкани". Защо тази резолюция беше гласувана точно сега, г-н Сарацин?

Навлязохме в решаващата фаза за промените в Конституцията на Република Северна Македония. Всички ние искаме българите да бъдат записани в основния закон. И това да бъде окончателно. Но за да стане това, парламентът в Скопие трябва да постигне мнозинство.

При посещенията си в Северна Македония през последните седмици и месеци германски депутати усетиха, че македонците се притесняват за своята идентичност, език и култура. И макар в България никой да не иска да отнема на македонците каквото и да било, за Германия беше важно да дадем знак и да уверим Северна Македония, че ще могат да извървят пътя към членство в ЕС като македонци. Но и в същото време, че за да започнат преговори за членство трябва да подкрепят постигнатото преди една година споразумение, което включва промените в Конституцията.

Пред „Франкфуртер алгемайне цайтунг“, след разговори в Берлин, премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски определи преговорната рамка, договорена преди година, като честна сделка. Защо тогава в Скопие няма напредък?

Управляващата в Скопие коалиция подкрепя постигнатия компромис и е подготвила проект за конституционните промени. Но не им стигат гласове от опозицията, за да бъдат гласувани в парламента с две трети мнозинство.

Както управляващите, така и опозицията в Германия подкрепят промените в Конституцията на Република Северна Македония. Може би България е критично настроена към методите на Берлин, с които си служим за да постигнем тази цел. Но никой от решаващите политически играчи в България не оспорва крайната цел - приемането на миналогодишния компромис и гласуването на конституционните промени още това лято.

Казахте, България е критично настроена към поведението на Германия по този въпрос. Какво имате предвид?

Не всички в България са доволни от резолюцията на Бундестага. Но това е напълно нормално - дори между приятели може да има различни мнения. Аз съм често в София и говоря с партньорите си за това, че е важно да се гради взаимно доверие. Да се опитаме да помогнем на Северна Македония да успее да постигне политически успех. В същото време чувам и разбирам България, когато настоява постигнатите договорки да бъдат спазвани. Но не мисля, че едното изключва другото.

Ако приемем, че българската дипломация не успя да представи на партньорите от ЕС притесненията ни спрямо Скопие, какво ще посъветвате София да направи следващия път, когато в хода на преговорите за членство се появят двустранни търкания?

Важно е да кажа, че българското вето не беше първото. Смятам, че сега е контрапродуктивно да се критикува българската позиция в миналото. Вместо това нека подчертая - преди година постигнахме компромис как заедно да вървим напред. В това решение участваха френският президент, германският канцлер, правителствата на двете страни, но и президентът Радев и президентът Пендаровски. Така че това е пътят. Рамката за преговори е очертана. Конституционните промени са част от тази рамка. И те трябва да бъдат гласувани.

Когато това бъде постигнато, мисля че трябва да се опитаме добронамерено да разрешим двустранните проблеми между България и Република Северна Македония. Да влезем в процес на взаимно изпълнение на условия, което ще допринесе за укрепване на доверието един към друг. Рано или късно това ще се случи, въпреки че на Балканите това не е лесна задача, защото тук винаги се казва: „нека първо другият изпълни условията“.

Дошъл е моментът за решения. За България темата е трудна, но не най-важната за вътрешната политика. За Северна Македония тя е най-важната. Всеки се опитва с тази тема да си гарантира политическото бъдеще. Така че - още веднъж: първата стъпка са конституционните промени, а ние ще се погрижим преговорният процес да бъде честен, така че и българите да се убедят, че изпълняваме поетите в европейското споразумение задължения.

Очаквате ли до края на годината да започнат преговорите?

За Република Северна Македония това лято трябва да е лятото на истината. За страната, но и за ЕС вече е крайно време и е изключително важно да има отговор. Отправихме нашето предложение преди година и оттогава чакаме отговора на Скопие. Няма да има други преговори, нито друго предложение. Няма да има друга сделка. Казвам го всеки път, когато съм в Скопие. Можете да приемете това предложение или не. Но нови преговори няма да има. Дори и да се появят идеи за нови преговори с България, ние няма да ги подкрепим. Няма да променяме преговорната рамка. В противен случай това ще се превърне в безкрайни преговори, само защото някъде има ново правителство.

Време е да имаме яснота. Естествено, ще приемем решението на Скопие. Но мисля, че дойде времето да получим отговор. Надявам се, че Конституцията ще бъде променена още тази година, но пак казвам - време е за отговори.

Интервюто на Весела Владкова с Мануел Сарацин в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с транспорта и прекъсвания на тока заради силен снеговалеж във Великобритания

Истинска зима започна да настъпва в Обединеното кралство в събота вечер. Обилен сняг вали в Уелс и по-голямата част от Англия с падането на температурите под нулата. Затруднения изпитват всички видове транспорт. Домакинства останаха без ток. В по-високите места се очаква снежната покривка да достигне около 40 сантиметра. Успоредно с издадените жълти и..

публикувано на 05.01.25 в 05:15
Австрийският канцлер Карл Нехамер

Канцлерът на Австрия ще подаде оставка

Австрийският канцлер Карл Нехамер обяви, че ще подаде оставка, след като преговорите между двете основни центристки партии за съставяне на коалиционно правителство без крайнодясната Партия на свободата се провалиха. Ден по-рано либералната формация НЕОС напусна преговорите с Народната и Социалдемократическата партия и ги обвини, че не предприемат смели и..

публикувано на 05.01.25 в 04:45

Италиански медии: Джорджа Мелони ще се срещне с Доналд Тръмп

Италианският премиер Джорджа Мелони е отпътувала за американския щат Флорида, където ще се срещне с избрания за президент на Съединените щати Доналд Тръмп. Това предаде агенция "Ройтерс", като се позова на съобщения в италиански медии.  "Не обсъждаме срещи, които е възможно да са се случили или не, но не е изненада, че световни лидери потърсиха контакт с..

публикувано на 05.01.25 в 04:38

Британското правителство е похарчило 27 млн. паунда за преводачи на чужденци без английски език

В Обединеното кралство преводачи на неговорещи английски кандидати за социални помощи и обезщетения са стрували на данъкоплатеца 27 милиона паунда през последните пет години, показват официални данни, публикувани от "Сънди телеграф". Анализ на данните, публикувани съгласно правилата за прозрачност на работата на правителството, показва как разходите на..

публикувано на 05.01.25 в 03:57

Ловешката пожарна ще бъде основно ремонтирана

Сградите на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Ловеч ще бъдат основно ремонтирани по проект за енергийна ефективност, финансиран със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Ремонтните дейности възлизат на 1,6 милиона лева. Началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ в..

публикувано на 04.01.25 в 20:53
Снимката е илюстративна

Най-малко пет ранени при руска атака срещу област Суми в Североизточна Украйна

Най-малко пет души, включително две деца, са ранени при руска атака срещу област Суми в Североизточна Украйна, съобщава Ройтерс.  Разрушена е пететажна жилищна сграда в община Свеская, съобщиха местните власти.  В ход е спасителна операция за търсене на затрупани под развалините хора.  Според областната прокуратура атаката е извърешна с управляема..

публикувано на 04.01.25 в 20:38

Взрив на газова бутилка предизвика пожар в къща в столичния квартал "Лозенец"

Взрив на газова бутилка предизвика пожар в къща в столичния квартал "Лозенец". Един човек е пострадал. В болница "Пирогов" е транспортиран 66-годишен мъж, пострадал при взрив на газова бутилка, уточняват от болницата.  Той е в много тежко състояние, с обширно и дълбоко изгаряне, има и изгаряне на горните дихателни пътища. Остава за..

публикувано на 04.01.25 в 20:10