Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Тулечки: Изборните измами у нас са в графата на кокошкарството

"Самият процес е честен, остава да се доизчистят такива особености на българската електорална картинка"

Снимка: Ани Петрова

В малка двуетажна къща на улица "Тракия" в ромския квартал на Приморско са регистрирани 102-ма души по постоянен и 92-ма по настоящ адрес. Живеещи там обаче твърдят, че имотът е обитаван само от две семейства. В съседен имот пък по официални данни живеят 46 души по постоянен и 55 – по настоящ адрес. Къщата е на три етажа. На друга улица в квартала – "Явор", положението е сходно.

"Щом регистрацията е направена съгласно българското законодателство, тези хора имат правото да гласуват. Тези регистрации, които получавате като информация, са от момента на построяването на тези секции от къщи, на тези блокове. От 80-те години досега тези регистрации на адресите са извършени по надлежния ред", коментира пред БНР кметът на града Димитър Германов. По думите му, дерегистрацията е сериозен и сложен процес.

"Ние нямаме задължението да обикаляме на място и да знаем дали въпросното лице е към настоящия момент там. Всеки съмнителен случай се проверява. Ясно е, че тези регистрации не са направени в последните 2-3 месеца и в последната година. Тези регистрации са правени във времето от построяването на тези сгради."

Снимка: БГНЕС

"Местните избори са изключително важни. Властта върви от долу нагоре. Местните избори после определят как на тези места ще се гласува на национално ниво", отбеляза в интервю за БНР Никола Тулечки от Обединението за честни избори (ОЧИ), което вече няколко години прави съвместни следизборни анализи с Антикорупционния фонд. Според него в сегашната политическа ситуация, с цялата несигурност на национално ниво, местната власт е обект на повишено внимание.

При изборния туризъм става дума за целенасочени усилия, за замесена местна власт и работа много по-отрано, посочи Тулечки, според когото "трябва да се помисли къде по тази верига има корупция". Той разясни как идентифицират "местата, където се гласува странно", например село, в което на един вот да са гласували 80 на сто от имащите право на глас, а на следващия – едва 10%, или да има рязка смяна на предпочитанията на различните избори.

"На база на такъв тип индикации смятаме индекс на риск. Допускаме, че това не е естествено електорално поведение."

В предаването "Преди всички" Никола Тулечки обаче изтъкна, че "прекалено много видимост на полицията не е хубаво нещо" по време на избори и това се отчита и от чуждестранните наблюдатели. Той смята, че повечето изборни измами в България са "адресирани" и хората не бива да смятат, че всичко е предопределено, отказвайки се да гласуват.

"При нас тези аномалии, тези схеми – те влизат в графата малко на кокошкарството. Не са такъв тип измами и злоупотреби, каквито се наблюдават на други места по света. Няма манипулация на данните на ниво ЦИК, даже на РИК. Няма хора с пушки, които да агитират за диктатора пред секциите. При нас по-скоро са хора, които да бъдат стимулирани по един или друг начин, за да отидат да гласуват, или тип изборен туризъм. Самият процес е честен, остава да се доизчистят такива особености на българската електорална картинка."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16