"Изборът на управител на НЗОК няма да стане днес. Единственият кандидат – проф. Жени Стайкова, издигната от БСП – може да бъде подкрепена от 23 гласа от 240, така че това е предизвестен финал. Ще очакваме нова процедура в обозримо или необозримо време. В момента има включително вкаран законопроект, който казва, че оттук нататък мандатът на временно изпълняващият длъжността се удължава до избирането на нов управител на Здравната каса".
Това каза пред БНР д-р Илко Семерджиев, първият управител на НЗОК (2000 г.), здравен министър в правителството на Иван Костов.
Той подчерта, че Иванка Динева, номинацията на ГЕРБ-СДС, нито се е кандидатирала сама, нито се е оттеглила сама, а "ставаме свидетели на някакъв вид задкулисни договорки".
Според д-р Семерджиев подходът на управляващото мнозинство е несериозен и обрича здравната система на безвремие и на бездействие, което ще се види в близките месеци и години:
"Здравеопазването в България не се развива, затова няма доволство нито в пациентите, нито в лекарите. Ако у нас има разбирането, че 8% здравна вноска е нещо, което може да изчерпи всички постижения на съвременната медицина, спокойно мога да кажа, че за това ще трябват столетия. С 8 млрд. лава няма къде да ходим. Това са по около 1300 лева на човек от населението. Какво си въобразяваме, че няма да има доплащане ли. НСИ казва, че за 2022 г. всеки българин е платил по 155 лева допълнително, с което финансираме с още 1 млрд. лева здравната система. С тези средства за здравеопазване няма как да искаме медицина на световно ниво, макар че много се стараем. Има страни - примерно САЩ и Швейцария - които вече минаха сумата от 10 хил. долара на глава от населението, а ние сравняваме това със 700-800 долара в България. Приказките са само празен шум в пространството".
Илко Семерджиев подчерта, че не очаква политиците да предложат повишаване на здравната вноска, която сега е в размер на 8%.
Интервюто на Диана Янкулова с д-р Илко Семерджиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при..
По повод исканията на работещите в сферата на градския транспорт в София, Варна и Русе за повишение на заплатите с по 400 лева, от Министерството на финансите разпространиха становище, в което се казва, че бюджетът на страната за тази година предвижда ръст на парите за обществения транспорт. Предстои общините да приемат своите си бюджети...
Журналистът и публицист Иво Инджев представи в предаването "Хоризонт до обед" книгата си "Остродумия". В нея той са събрани негови публикации от периода 2008–2024 г., което авторът определя като " практическата стойност на книгата ". За Инджев книгата е "нещо много лично, вместо автобиография" и отразява гледната точка на публицист ,..
В Кипър бяха въведени специални планове за действие на полицейските и противопожарните сили в дните преди Великден. Сериозен проблем и тази година остават традиционните великденски огньове, след като парламентът отхвърли миналата седмица законопроекта на правителството за тяхното регламентиране. Засилените мерки целят да предотвратят инциденти,..
Сирийски гражданин е бил намушкан с нож в района на Централни хали в София късно снощи, научи БНР. Инцидентът е станал около 22 часа. На място е изпратен екип на полицията и автомобил на Спешната помощ. Раненият е откаран в болница. От СДВР уточниха, че по случая има задържан, който също сирийски граждани. По случая е образувано..
Министри на външните работи на ЕС призоваха да се побърза със 17-ия санкционен пакет срещу Русия и приемането на Украйна в ЕС преди началото на заседанието си в Люксембург. Те се събират само ден след руското нападение над Суми, при което загинаха над 30 души, а повече от 100 бяха ранени. Над 30 жертви и повече от 100 ранени в Суми, Западът осъди..
" Произвеждаме малко над 35% от свинското месо , което покрива нуждите на страната ни. Останалото е внос. Не искаме внос, искаме родно производство!" Това каза в интервю за БНР д-р Ангел Мавровски от Катедра "Генетика" на Тракийския университет в Стара Загора. Той е сред организаторите на международен форум, посветен на проблемите на..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..