Повече от 30 мъже и жени с различни физически и ментални увреждания всеки ден намират подкрепа в дневния център за пълнолетни с увреждания във Велико Търново. Провеждат занятия по трудотерапия, получават социална подкрепа, забавляват се. "Ние можем", казват мъжете и жените към обществото и пуснаха балони с това послание.
32 жени и мъже посещават дневния център за пълнолетни с увреждания на фондация "Милениум" във Велико Търново. С тях се провеждат разнообразни занимания, за да бъдат социализирани и насърчени да водят по-самостоятелен живот, разказа за БНР социалният работник Ния Тодорова:
"Имаме включена трудотерапия, рехабилитация, която се води от рехабилитатор, психологически дейности, социални дейности, които насърчават тяхното социално включване, домакински дейности. Опитваме се да насърчаваме тяхната независимост, за да бъдат те по-самостоятелни личности в бъдеще".
Цветелина Прокопиева е една от младите жени, които от няколко години ползват услугите на дневния център за хора с увреждания, и споделя защо ѝ е интересно:
"Водят ни на екскурзии, имаме различни неща, празнуваме рождени дни, имени дни и се забавляваме в дневния център. Интересно ми е да научим много различни неща - как трябва да се движим по пешеходната пътека, как да се движим в група. Мечтата ми е да стана, може би, фризьорка".
Цвети е една от малкото ползватели на центъра за хора с увреждания във Велико Търново, която е успяла на няколко пъти по различни програми да работи. Стриктно е изпълнявала задълженията си като хигиенист, спазвала е работното време, била е самостоятелна, получавала е заплата. Сега отново е безработна, но не е обезсърчена. Трудно е, но напредваме, коментира социалният работник Ния Тодорова:
"При тях резултатите са малки, крачките, които правят са миниатюрни, но всяка една крачка за тях е изкачването на един голям връх. Имали сме лица, които са започвали работа по програми, за съжаление, след като свършат програмите отново се озовават в Бюрото по труда. Правили сме срещи в Бюрото по труда, ходили сме в различни предприятия. Може би, в частния сектор е по-трудно, но се надяваме с времето нещата да се променят".
По-лека работа е склонна да работи Теодора Митова, която повече от 10 години посещава центъра за пълнолетни с увреждания във Велико Търново и споделя, че най-интересни са ѝ занятията по трудотерапия:
"С различни материали да работя. Изработваме цветя. Любим цвят ми е розовото. Искам да работя лека работа. Досега не съм работила, но искам".
В дневния център занятия посещават и 11 души от различните резиденти социални услуги на община Велико Търново. Сред тях е Мария Димитрова от социалния комплекс за хора с умствена изостаналост в село Церова кория:
"Занимавам се с плетене, с рисуване, с всичко. Доволна съм от дневния център във Велико Търново. Плета на една кука терлици. Успяваме да ги продадем. Мечтая да бъде плетачка, много е спокойно. Много си мечтая да бъда и певица, обичам да пея народни песни като "Лиляно моме".
Хората с увреждания не са невидими, има ги и се нуждаят от подкрепата ни. Затова призовават и те, пускайки тази седмица във великотърновския парк "Дружба" разноцветни балони с посланието "Аз мога".
снимки: Здравка Маслянкова
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...