Повече от 30 мъже и жени с различни физически и ментални увреждания всеки ден намират подкрепа в дневния център за пълнолетни с увреждания във Велико Търново. Провеждат занятия по трудотерапия, получават социална подкрепа, забавляват се. "Ние можем", казват мъжете и жените към обществото и пуснаха балони с това послание.
32 жени и мъже посещават дневния център за пълнолетни с увреждания на фондация "Милениум" във Велико Търново. С тях се провеждат разнообразни занимания, за да бъдат социализирани и насърчени да водят по-самостоятелен живот, разказа за БНР социалният работник Ния Тодорова:
"Имаме включена трудотерапия, рехабилитация, която се води от рехабилитатор, психологически дейности, социални дейности, които насърчават тяхното социално включване, домакински дейности. Опитваме се да насърчаваме тяхната независимост, за да бъдат те по-самостоятелни личности в бъдеще".
Цветелина Прокопиева е една от младите жени, които от няколко години ползват услугите на дневния център за хора с увреждания, и споделя защо ѝ е интересно:
"Водят ни на екскурзии, имаме различни неща, празнуваме рождени дни, имени дни и се забавляваме в дневния център. Интересно ми е да научим много различни неща - как трябва да се движим по пешеходната пътека, как да се движим в група. Мечтата ми е да стана, може би, фризьорка".
Цвети е една от малкото ползватели на центъра за хора с увреждания във Велико Търново, която е успяла на няколко пъти по различни програми да работи. Стриктно е изпълнявала задълженията си като хигиенист, спазвала е работното време, била е самостоятелна, получавала е заплата. Сега отново е безработна, но не е обезсърчена. Трудно е, но напредваме, коментира социалният работник Ния Тодорова:
"При тях резултатите са малки, крачките, които правят са миниатюрни, но всяка една крачка за тях е изкачването на един голям връх. Имали сме лица, които са започвали работа по програми, за съжаление, след като свършат програмите отново се озовават в Бюрото по труда. Правили сме срещи в Бюрото по труда, ходили сме в различни предприятия. Може би, в частния сектор е по-трудно, но се надяваме с времето нещата да се променят".
По-лека работа е склонна да работи Теодора Митова, която повече от 10 години посещава центъра за пълнолетни с увреждания във Велико Търново и споделя, че най-интересни са ѝ занятията по трудотерапия:
"С различни материали да работя. Изработваме цветя. Любим цвят ми е розовото. Искам да работя лека работа. Досега не съм работила, но искам".
В дневния център занятия посещават и 11 души от различните резиденти социални услуги на община Велико Търново. Сред тях е Мария Димитрова от социалния комплекс за хора с умствена изостаналост в село Церова кория:
"Занимавам се с плетене, с рисуване, с всичко. Доволна съм от дневния център във Велико Търново. Плета на една кука терлици. Успяваме да ги продадем. Мечтая да бъде плетачка, много е спокойно. Много си мечтая да бъда и певица, обичам да пея народни песни като "Лиляно моме".
Хората с увреждания не са невидими, има ги и се нуждаят от подкрепата ни. Затова призовават и те, пускайки тази седмица във великотърновския парк "Дружба" разноцветни балони с посланието "Аз мога".
снимки: Здравка Маслянкова
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..