Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво грози руските опозиционери, ако се върнат в страната си и защо се нуждаят от убежище?

адвокат Деница Любенова и Ирина Дмитриева
Снимка: Ирина Недева
Решение на Административния съд във Варна разделя семейство бежанци, противници на Путин и войната. Съпругът на руската опозиционна журналистка Маргарита Шурупова трябва да напусне България, след като е отхвърлена жалбата му срещу решението на Държавната агенция за закрила на бежанците у нас, която отказва да му предостави убежище. По тази причина сдружение "За свободна Русия" подготвя провеждането на митинги в София, Бургас и Варна.

С това съдебно решение се прекратява производството за предоставяне на международна закрила. То вече не подлежи на оспорване.

Ирина Дмитриева обаче чува решение на Върховния административен съд в своя полза. 

"Не мога да повярвам! Притеснението беше голямо, защото  засяга не само мен, но и дъщеря ми. Решили сме, че няма да се върнем в Русия. Надявахме се на позитивно решение. Държавната агенция за закрила на бежанците не разбира какво става в Русия, но съдът беше справедлив", обясни тя пред БНР.

Адвокат Деница Любенова представлява Ирина пред българската правосъдна система. В предаването "Преди всички" тя разказа за трудната й съдба на бежанец и майка на дете със сериозен здравословен проблем.

"Ирина Дмитриева е руска опозиционерка. Дълги години е протестирала срещу режима на Путин. Домът й е бил претърсван. Има баща от украински произход, както и син от украинец. Има дълга бежанска история, датираща от 2012 година.

През март 2022 г. тя пристига в България с дъщеря си, която страда от тежко заболяване и се нуждае от медикаментозно лечение.

Потресаващо е, че няма никакво разбиране от страна на Държавната агенция за закрила на бежанците нито по отношение на бежанската история, нито на детето". 

Всичко това противоречи на базови принципи на европейското право, отбеляза адвокат Любенова. 

"От една страна е в протоворечие с Квалификационната директива, защото те попадат в групата на уязвимите лица. 

Когато се подава молбата на Ирина, нейната дъщеря е малолетна Докато текат интервютата, тя става непълнолетна и Агенцията за бежанците разделя тези две производства, което е процесуално нарушение, противоречащо на българското и европейското законодателство. Децата нямат собствена бежанска история. Производствата не могат да се разделят" 

ДАБ се позовава на вътрешните си правила, обясни още адвокат Любенова.

"Те трябва да бъдат преосмислени, както и докладите, които се издават по отношение на Русия. Не са правилни и не отразяват ситуацията към момента там. Говорим за диктаторски режим, който има последствия върху живота и здравето на хората. Не може да си затваряме очите като държава". 

Сякаш има тотално неразбиране на европейското законодателство и нашите задължения като страна членка, въпреки многократните решения на Съда на ЕС по отношение а международна закрила, отбеляза още тя. 

"Трябва да бъде направена спешна работна група с ДАБ и организации като „Глас България“ и Български хелзинкски комитет" 

Ако го нямаше позитивното решение за Ирина, вероятно тя би била вкарана в затвор в Русия, защото процедурата предвижда връщане в страната на произход, напомни адвокат Деница Любенова.

Цялото интервю на Ирина Недева с Ирина Дмитриева и адвокат Деница Любенова може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Капитанът на товарния кораб "Солонг“ е арестуван

Капитанът на товарния кораб "Солонг“, който се сблъска с танкер край британските бреговете в Северно море, е бил арестуван по подозрения в убийство заради груба небрежност в рамките на започналото разследване на инцидента. Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море Собственикът на кораба, плаващ под португалски флаг,..

публикувано на 11.03.25 в 22:09
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня

Американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня. И добави, че би поканил украинския президент Володимир Зеленснки в Белия дом. Изявлението идва след новината, че Украйна е подкрепила предложението на Вашингтон за 30-дневно взаимно прекратяване на огъня с Русия след разговорите между Украйна и САЩ в..

публикувано на 11.03.25 в 22:00

Румъния: Калин Джорджеску призова привържениците си да гласуват по съвест

Победителят от анулирания първи тур на миналогодишните президентски избори в Румъния Калин Джорджеску, чийто опит да се кандидатира повторно бе отхвърлен днес от конституционния съд на страната, отказа да подкрепи кандидатурите на други политици. Конституционният съд на Румъния спря окончателно Калин Джорджеску за президентските избори В съобщение..

публикувано на 11.03.25 в 21:56

Канада ще отмени 25-процентното мито за тока към САЩ

Премиерът на канадската провинция Онтарио Дъг Форд заяви, че след "продуктивни“ разговори с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник ще прекрати 25-процентната такса за електроенергия за три американски щата. Форд и Лътник ще се срещнат във Вашингтон в четвъртък с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, "за да обсъдят подновения..

публикувано на 11.03.25 в 21:48
Андрюс Кубилюс

Еврокомисарят по отбраната: Изправени сме пред ясна заплаха

ЕС изпитва недостиг на военно оборудване най-малко от 500 милиарда евро, каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на Бялата книга за отбраната. Тя трябва да бъде представена от Европейската комисия другата седмица. "На ЕС не достигат хиляди танкове, бойни машини,..

публикувано на 11.03.25 в 20:56
Андрий Ермак (първият вдясно) външният министър на Украйна Андрий Сибига, държавният секретар на САЩ Марко Рубио (първият вляво) и съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц по време на разговорите в Джеда

След срещата в Джеда: САЩ ще съобщят на Русия, че руската реципрочност е ключът към мир

Преговорите между Украйна и САЩ в Саудитска Арабия се оказват "положителни“ и "продуктивни“. Това съобщи Белият дом. Предпазлив оптимизъм в началото на разговорите САЩ - Украйна в Джеда Украйна подкрепи предложението на САЩ за 30-дневно общо прекратяване на огъня с Русия. САЩ от своя страна се съгласиха да премахнат ограниченията върху..

публикувано на 11.03.25 в 20:39

Китайски изследователи: Метанът в атмосферата може да помогне за възстановяването на озоновия слой

Китайски изследователи разкриха, че увеличаването на емисиите на метан може да има неочаквано положително въздействие върху бъдещото възстановяване на озоновия слой, предаде Синхуа, цитирана от БТА. Откритието може да помогне на законодателите и учените да вземат по-добри решения за справяне както с възстановяването на озоновия слой, така и с..

публикувано на 11.03.25 в 20:14