Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания за ваксиниране срещу човешки папилома вирус предстои наесен

Ваксината не е в задължителния имунизационен календар, а ваксинационното покритие спада

Снимка: freepik.com

Едва 2940 дози от ваксината срещу човешки папилома вирус са поставили личните лекари на момичета от 10 до 13 години през миналата година. Данните са на здравното министерство, което заплаща имунизацията по националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Оттам отчитат значителен спад във ваксинационното покритие сред тази група и планират информационна кампания с деца и родители през есента. От създадената наскоро HPV коалиция, която обединява лекари и неправителствени организации, също започват кампания, насочена към родителите, която ще бъде под надслов „Защити бъдещето им“. 

Сексуален контакт, допир на кожа в кожа, контакт със заразена повърхност – така се разпространяват папилома вирусите, които са над 200 типа. При заразяване няма симптоми, но вирусът може да причини сериозни заболявания и при жените, и при мъжете - най-често рак на маточната шийка. Информацията е налична на сайта на HPV коалицията, в която преди няколко месеца се обединиха лекари и общественици, за да популяризират рисковете от тази инфекция и начина за предотвратяването им.  

Преди повече от 10 години държавата започна да осигурява ваксини срещу папилома вирус. Първоначално за момичетата на 12 и 13 години, а от две години са обхванати и девойките на 10 и 11. Разрешени за прилагане са две ваксини, внасяни от две фирми. Препаратите не съдържат жив вирус, обяснява епидемиологът д-р Христиана Бацелова, член на коалицията.  

"Идеята е да бъдат ваксинирани момичетата в период преди да започнат да водят активен полов живот и реално да имат имунитет и защита преди да започнат да водят полов живот."

Ваксината обаче може да се поставя и след тази възраст. Най-ефективна е, когато бъде приложена между 9 и 26-годишна възраст, уточнява епидемиологът. Възрастовата граница е широка, включително до 45 години, но има и случаи на поставяне след това.

Снимка: hpv-shield.ch

Тъй като ваксината не е в задължителния имунизационен календар, личните лекари трябва да убеждават родителите, че е нужно поставянето й с цел предпазване на децата от сериозни заболявания, свидетелства д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, също член накоалицията. По думите ѝ се интересуват и родители на момченца.

Към момента усилията на здравното министерство са насочени към разширяване на обхвата на ваксинация при момичетата, тъй като данните показват спад до 1 процент при тези на възраст от 10 до 12 години. Това е свързано с рязкото намаление на доверието към ваксината срещу папилома вирус след смърт на дете, което развива рядко заболяване след поставяне на такава ваксина, припомня д-р Николова.  

"Имаше сериозен медицински доклад. Не се даде гласност на този доклад. Бяхме оставени сами да разясняваме на родителите, че това не е истина и няма риск за здравето на децата им. В България всеки ден по една жена се разболява."

Сред митовете за HPV ваксината са, че предизвиква рак, че уврежда нервната система и води до смърт.Факт е, че има риск от алергична реакция, както и при другите ваксини, признава д-р Бацелова. Ваксината е с доказана безопасност, твърди тя.

Извън националната програма желаещите да се ваксинират могат да си купят препарата, като цената варира от 130 до 170 лева на доза, а след 14-15годишна възраст нужните дози са три.  

Ваксината може да се закупи в аптека и да се постави в кабинета на личния лекар, уточнява тя. Д-р Бацелова е поставяла ваксината и на мъже, както и на момчета.

Настоящата програма на здравното министерство ще действа до 2024-та година. Според нея, за да има ефект върху обществото, обхватът на ваксинираните трябва да стигне 70-75 процента обхват на съответния набор. Една от целите на СЗО е до 2030-а година 90 процента от момичетата на възраст до 15 години да са ваксинирани срещу папилома вирус. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силистра чества 147 години от Освобождението на града от османските нашественици

Силистра чества днес 147-години от Освобождението на града от османските нашественици. В катедралния храм "Свети свети първоапостоли Петър и Павел" беше отслужен молебен за здраве и благоденствие от Доростолския митрополит Яков, след което ще се проведе и празнично шествие. След молебена за здраве, от църквата ще тръгне шествие водено от..

публикувано на 10.02.25 в 11:15

Пазарджик ще се включи в инициативата "Спортувай с президента" на 15-и март

Пазарджик ще се включи в инициативата "Спортувай с президента" на 15-и март. Събитието ще се проведе със съдействието на олимпийските ни медалисти Ренета Камберова и Георги Георгиев. Инициативата "Спортувай с президента" има за цел да насърчава физическата активност на децата чрез извънучилищни спортни занимания или алтернативни форми за..

публикувано на 10.02.25 в 11:02
Илияна Йотова

Илияна Йотова: България закъснява твърде много с организацията на сесия на ЮНЕСКО

Вицепрезидентът Илияна Йотова предупреди, че България закъснява твърде много с организацията и подготовката на председателството и домакинството на България на 47-а сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през тази година. Йотова взе участие във форума "SOS за културното наследство" организиран от общество "Културно наследство"...

публикувано на 10.02.25 в 10:55

Бележник 2025: Оценяваме държавните политики за децата за миналата година

За 14-и път се провежда инициативата на Националната мрежа за децата Бележник. Идеята е да се получи гражданска оценка за политиките на държавата за децата и семействата. Оценките се дават в 9 различни области. Анкетата е насочена към две групи – възрастните: родители и професионалисти, както и към младите хора до 18 години. Миналата..

публикувано на 10.02.25 в 10:36

С протест стартира делото срещу шофьорката, блъснала дете на пътя в Пловдив

Близки на семейството на 13-годишната Габи протестират пред съдебната палата в Пловдив срещу двегодишната условна присъда за смъртта на момиченцето . Близките протестират   срещу условната присъда за смъртта на малката Габи, която бе блъсната и убита на пешеходна пътека на Брезовско шосе, докато пресичало с майка си, от шофьорката Веселина Семова...

публикувано на 10.02.25 в 10:29

Гръцкият остров Санторини опустява все повече заради продължаващите земетресения

Гръцкият остров Санторини опустява все повече заради продължаващите земетресения. На острова има спасителни екипи в готовност за по-тежко бедствие. Жители на Санторини и туристи продължават да напускат острова. По три самолетни полета на ден извозват желаещите да се евакуират. В Атина са осигурени общински жилища за напускащите...

публикувано на 10.02.25 в 10:13
Илон Мъск

Илон Мъск: Да закрием "Свободна Европа" и "Гласът на Америка"

Американският милиардер и ръководител на новосъздадения в САЩ Департамент за правителствена ефективност Илон Мъск призова спонсорираните от държавата радиостанции "Свободна Европа" и "Гласът на Америка" да бъдат закрити. В публикация в своята социална мрежа Х като мотив за идеята си той посочи, че Европа вече е свободна "с изключение на..

публикувано на 10.02.25 в 10:12