Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания за ваксиниране срещу човешки папилома вирус предстои наесен

Ваксината не е в задължителния имунизационен календар, а ваксинационното покритие спада

Снимка: freepik.com

Едва 2940 дози от ваксината срещу човешки папилома вирус са поставили личните лекари на момичета от 10 до 13 години през миналата година. Данните са на здравното министерство, което заплаща имунизацията по националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Оттам отчитат значителен спад във ваксинационното покритие сред тази група и планират информационна кампания с деца и родители през есента. От създадената наскоро HPV коалиция, която обединява лекари и неправителствени организации, също започват кампания, насочена към родителите, която ще бъде под надслов „Защити бъдещето им“. 

Сексуален контакт, допир на кожа в кожа, контакт със заразена повърхност – така се разпространяват папилома вирусите, които са над 200 типа. При заразяване няма симптоми, но вирусът може да причини сериозни заболявания и при жените, и при мъжете - най-често рак на маточната шийка. Информацията е налична на сайта на HPV коалицията, в която преди няколко месеца се обединиха лекари и общественици, за да популяризират рисковете от тази инфекция и начина за предотвратяването им.  

Преди повече от 10 години държавата започна да осигурява ваксини срещу папилома вирус. Първоначално за момичетата на 12 и 13 години, а от две години са обхванати и девойките на 10 и 11. Разрешени за прилагане са две ваксини, внасяни от две фирми. Препаратите не съдържат жив вирус, обяснява епидемиологът д-р Христиана Бацелова, член на коалицията.  

"Идеята е да бъдат ваксинирани момичетата в период преди да започнат да водят активен полов живот и реално да имат имунитет и защита преди да започнат да водят полов живот."

Ваксината обаче може да се поставя и след тази възраст. Най-ефективна е, когато бъде приложена между 9 и 26-годишна възраст, уточнява епидемиологът. Възрастовата граница е широка, включително до 45 години, но има и случаи на поставяне след това.

Снимка: hpv-shield.ch

Тъй като ваксината не е в задължителния имунизационен календар, личните лекари трябва да убеждават родителите, че е нужно поставянето й с цел предпазване на децата от сериозни заболявания, свидетелства д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, също член накоалицията. По думите ѝ се интересуват и родители на момченца.

Към момента усилията на здравното министерство са насочени към разширяване на обхвата на ваксинация при момичетата, тъй като данните показват спад до 1 процент при тези на възраст от 10 до 12 години. Това е свързано с рязкото намаление на доверието към ваксината срещу папилома вирус след смърт на дете, което развива рядко заболяване след поставяне на такава ваксина, припомня д-р Николова.  

"Имаше сериозен медицински доклад. Не се даде гласност на този доклад. Бяхме оставени сами да разясняваме на родителите, че това не е истина и няма риск за здравето на децата им. В България всеки ден по една жена се разболява."

Сред митовете за HPV ваксината са, че предизвиква рак, че уврежда нервната система и води до смърт.Факт е, че има риск от алергична реакция, както и при другите ваксини, признава д-р Бацелова. Ваксината е с доказана безопасност, твърди тя.

Извън националната програма желаещите да се ваксинират могат да си купят препарата, като цената варира от 130 до 170 лева на доза, а след 14-15годишна възраст нужните дози са три.  

Ваксината може да се закупи в аптека и да се постави в кабинета на личния лекар, уточнява тя. Д-р Бацелова е поставяла ваксината и на мъже, както и на момчета.

Настоящата програма на здравното министерство ще действа до 2024-та година. Според нея, за да има ефект върху обществото, обхватът на ваксинираните трябва да стигне 70-75 процента обхват на съответния набор. Една от целите на СЗО е до 2030-а година 90 процента от момичетата на възраст до 15 години да са ваксинирани срещу папилома вирус. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За престой в болница ще плащаме по лев на ден, вместо досегашните 5,80 лв.

Намалява се таксата за престой в болница до десет дни.  Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.

публикувано на 18.04.25 в 15:57

74 са жертвите на американските удари по Йемен в четвъртък, над 170 са били ранени

При американските удари по петролно пристанище в Йемен в четвъртък са загинали 74 души, а над 170 са били ранени, съобщиха бунтовниците хути. Това е най-смъртоносната атака на Съединените щати, откакто започнаха атаките си срещу подкрепяните от Иран бунтовници. Вашингтон обеща да не спира мащабните удари, започнали миналия месец в рамките на..

публикувано на 18.04.25 в 15:43

Според поколението Z образованието не отговаря на ключови практически умения

Повече от 90% от анкетирани представители на Поколението Z, родено между 1997-ма и 2012 година, смятат че образованието не отговаря на ключови практически умения, които се изискват в работата, и в живота. Изводът е част от доклада "Gen Z Революция в бизнеса" на организацията ЛИДЕР АКАДЕМИЯ, на базата на двугодишно изследване, обхванало 1200 младежи..

публикувано на 18.04.25 в 15:32

Как се възстановяват селата Воден и Крайново след опустошителните пожари?

След опустошителните пожари миналото лято възстановяването на боляровските села Воден и Крайново продължава възстановяването. Все още 13 домакинства живеят във фургони и очакват да влязат в новите си домове. Докъде е стигнало тяхното изграждане и какви са настроенията сред местните? Минка Бойкова и Калина Ковачева, загубили домовете си при..

публикувано на 18.04.25 в 15:29
Майката на 15-годишната Даная - Ани Стоянова, на протест пред

Ани Стоянова: Проблемът в детското ни здравеопазване е липсата на мултидисциплинарност

Сега пак имаше промени – смениха директора на държавното дружество за изграждането на Национална детска болница. Смятам, че има саботаж и то огромен. И не знам как ще прозвучи, но за мен идва от самите лекари. Някак си идеята за тази детска болница не им харесва, не знам защо? Може би чувството, че ще загубят своята автономност, не знам..

публикувано на 18.04.25 в 15:27
Кметът на Дупница Първан Дангов

Търсят 1 млн. лева за довършване на ремонтите по най-натоварената улица в Дупница

Общината в Дупница търси около 1 млн. лева за довършване на ремонтите по най-натоварената ул. "Орлинска" в Дупница, каза за БНР кметът на града Първан Дангов.  Ремонтите започнаха през ноември 2021 г. за 900 000 лева по бюджета тогава. Остава участък от около 400 м до кръстовището "Рибарника", добави той.  По ул. "Орлинска" денонощно минава..

публикувано на 18.04.25 в 15:22

Символът на мироваренето преди Разпети петък

В началото на Страстната седмица – на Велики понеделник започна деветото мироварене в най-новата история на Българската православна църква . В продължение на три дни – до Велика сряда - архиереите на църквата се редуваха по старшинство да разбъркват казана със съставките и да четат Евангелските текстове. На Велики четвъртък Светото миро беше..

публикувано на 18.04.25 в 15:14