Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велина Чакърова: Всяко удължаване на войната не е в полза нито на Украйна, нито на Запада

Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече такива вратички ще се отварят пред Русия, смята геополитическият анализатор

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всяко удължаване на войната не само не е в полза на Украйна, но не е в полза и на Запада.

Това предупреди в интервю за БНР Велина Чакърова - геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика и основател на агенция за геополитически анализи "Face".

Според Чакърова краят на т. нар. зърнената сделка е формалност, а спирането ѝ е плод на стратегия за изнудване на Запада. По думите ѝ продоволствената криза се инструментализира и тук няма случайности, защото не само енергийните, но и зърнените суровини следва да се разглеждат като елемент за влияние.

"Ще се окаже натиск върху Запада да вземе политически решения в разрез със санкционния режим", прогнозира Велина Чакърова в предаването "Събота 150".

Като "удар върху Запада" анализаторът определи евентуалното връщане на руска банка в системата СУИФТ.

"Всяко забавяне в момента е в полза и интерес на Русия. Русия намира вратички, които да използва, за да наруши санкционния режим. Става все по-трудно във взаимозависим свят да се санкционира държава, която е изключително важна като суровинен доставчик на света. Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече такива вратички ще се отварят пред Русия и геополитически инструменти за влияние ще бъдат използвани."

Чакърова изрази мнение, че от една страна се използва страхът от продоволствена криза, подобна на тази от март миналата година. 90 на сто от украинските суровини преди началото на войната намираха свой краен доставчик в страни от глобалния Юг, тоест Русия индиректно оказва влияние върху тези страни, които пък да окажат влияние върху Запада за прекратяването на продоволствената криза. По думите ѝ по този начин Русия си осигурява и подкрепа в различни международни организации.

Опожарено жито в района на Одеса вследствие на руски ракетни удари в областта Снимка: ЕПА/БГНЕС

Атаката срещу ключови пристанища в Украйна има както военно, така и геоикономическо значение, подчерта Чакърова. Същевременно предложението на Украйна зърнени суровини да се превозват под защитата на НАТО тя нарече "нереалистична".

Турция се опитва да балансира увеличаващото се влияние на Русия в Черноморския регион, посочи още в коментара си Велина Чакърова. Според нея Турция няма да позволи това и ще наблюдаваме "много фин акт на балансиране между тези сили".

Китай беше основен търговски партньор на Украйна преди началото на войната, припомни тя, но уточни:

"Китай е системен играч, не е регионална сила. Китай си има съвсем различна програма, по която действа."

Русия се показа като доминиращ суровинен доставчик за Китай. Китай ще се стреми да извлече политически капитал от цялата ситуация, допълни Чакърова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51