Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велина Чакърова: Всяко удължаване на войната не е в полза нито на Украйна, нито на Запада

Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече такива вратички ще се отварят пред Русия, смята геополитическият анализатор

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всяко удължаване на войната не само не е в полза на Украйна, но не е в полза и на Запада.

Това предупреди в интервю за БНР Велина Чакърова - геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика и основател на агенция за геополитически анализи "Face".

Според Чакърова краят на т. нар. зърнената сделка е формалност, а спирането ѝ е плод на стратегия за изнудване на Запада. По думите ѝ продоволствената криза се инструментализира и тук няма случайности, защото не само енергийните, но и зърнените суровини следва да се разглеждат като елемент за влияние.

"Ще се окаже натиск върху Запада да вземе политически решения в разрез със санкционния режим", прогнозира Велина Чакърова в предаването "Събота 150".

Като "удар върху Запада" анализаторът определи евентуалното връщане на руска банка в системата СУИФТ.

"Всяко забавяне в момента е в полза и интерес на Русия. Русия намира вратички, които да използва, за да наруши санкционния режим. Става все по-трудно във взаимозависим свят да се санкционира държава, която е изключително важна като суровинен доставчик на света. Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече такива вратички ще се отварят пред Русия и геополитически инструменти за влияние ще бъдат използвани."

Чакърова изрази мнение, че от една страна се използва страхът от продоволствена криза, подобна на тази от март миналата година. 90 на сто от украинските суровини преди началото на войната намираха свой краен доставчик в страни от глобалния Юг, тоест Русия индиректно оказва влияние върху тези страни, които пък да окажат влияние върху Запада за прекратяването на продоволствената криза. По думите ѝ по този начин Русия си осигурява и подкрепа в различни международни организации.

Опожарено жито в района на Одеса вследствие на руски ракетни удари в областта Снимка: ЕПА/БГНЕС

Атаката срещу ключови пристанища в Украйна има както военно, така и геоикономическо значение, подчерта Чакърова. Същевременно предложението на Украйна зърнени суровини да се превозват под защитата на НАТО тя нарече "нереалистична".

Турция се опитва да балансира увеличаващото се влияние на Русия в Черноморския регион, посочи още в коментара си Велина Чакърова. Според нея Турция няма да позволи това и ще наблюдаваме "много фин акт на балансиране между тези сили".

Китай беше основен търговски партньор на Украйна преди началото на войната, припомни тя, но уточни:

"Китай е системен играч, не е регионална сила. Китай си има съвсем различна програма, по която действа."

Русия се показа като доминиращ суровинен доставчик за Китай. Китай ще се стреми да извлече политически капитал от цялата ситуация, допълни Чакърова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09