Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Александрова: До 3-годишна възраст децата да не ползват екрани

Преобгрижването и липсата на движение са другите проблеми за проговарянето на децата, посочи логопедът

| Интервю
Снимка: Pixabay

До 3-годишна възраст децата да не ползват екрани, за да може да се развие езикът, речта и да нямаме проблеми в по-късна възраст. Това препоръча пред БНР логопедът и специалист по ранно детско развитие Ива Александрова. 

"Около третата година при добре развито дете, при което не се наблюдават нарушения, може да започне гледане - около 10-15 минути в присъствието на възрастен, който обяснява и държи детето в реалността", добави тя.

"Тенденцията, която сега се вижда от цялото общество, всъщност започна преди 5-6 години - в логопедичните кабинети започнаха да се появяват деца, навършили 3 години, които изобщо не говорят. Сега вече има и 4-годишни, понякога и 5-годишни", посочи Александрова в интервю за предаването "Преди всички".

Тя препоръча на родителите - ако видят, че детето не казва първи думички до година и половина максимум, да се обърнат към специалист логопед веднага. Непроговорило дете на 3 г. е късно, на 5 г. вече е още по-късно, категорична бе тя. 

Децата трябва да проговорят в края на първата година, посочи Ива Александрова и обясни, че процесът започва, когато детето имитира възрастния, който му казва думичка. Поставянето на децата пред екран не позволява те да се научат да правят тази имитация, предупреди тя.
 
"Когато гледа филмчета, детето стои на едно място - това е един от големите проблеми, защото децата учат, развиват се през движението. Когато го няма човека, когато го няма родителя, който да насърчава движението, който да показва как отваряме - затваряме устата, няма как детето да проговори, гледайки телевизия". 

По думите й обаче екранното време е само една от причините за късното проговаряне при децата. Друг проблемен феномен в последните години е преобгрижването:

"Децата толкова са преобгрижени, че ние задоволяваме всяка тяхна нужда още преди те да могат по какъвто и да е начин да я изразят. Ние не ги караме да говорят, ние ги преобгрижваме. Децата проговарят тогава, когато имат нужда, но ако ние обгрижваме децата до степен, че те да нямат нужда да го казват, няма как да проговорят". 

Децата не се движат - посочи друг проблем специалистът. Тя подчерта, че движението стои в основата на ранното детско развитие: 

"Ако искаме здрави деца, те трябва да тичат, да викат, да скачат, да се търкалят и т.н.". 

Истински ме плаши децата, които не могат да играят, коментира още Ива Александрова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18