Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Костов: Обезлюдяването на селските райони е по-важен проблем от лобистките поправки в Закона за горите

Може да загубим много повече гора през пожароопасния сезон, отколкото от политически недомислени предложения, предупреди експертът по горите

| Интервю
Снимка: Здравка Маслянкова

Спешно придвижените предложения за промени в Закона за горите, одобрени на среднощно заседание на земеделската комисия, предизвикаха остри реакции. Поправките са лансирани от ДПС. С промените се вдига количеството дърва за огрев от държавните и общинските гори, с които правоимащите могат да се сдобият на преференциални цени, като се променя кубатурата и се отчитат плътни, а не пространствени кубически метри дървесина.  

Добре е преди местни избори политиците да не променят специализираните закони с лобистки поправки. Така е с ненужния опит за промяна в Закона за горите, смята Георги Костов, лесовъд, експерт по горите и бивш заместник-министър на земеделието.

Всяка следваща година правоимащите намаляват, защото се обезлюдяват нашите селски райони – това е много по-важен проблем, с който трябва да се занимават политиците, изтъкна той в интервю за БНР.

Община Доспат е частен случай с някаква спекулация. Изключението не може да е правило, заяви Костов по повод огласени данни за количества дървесина, които надвишават необходимите за броя домакинства в общината по данни на последното преброяване на населението. Той описа схемата, която се използва в подобни случаи:

"Дървата за огрев с 30% по-евтини от тези на свободния пазар се изпращат в град Пловдив или в заводите, които обработват подобна дървесина и тази разлика от 30% остава за тези, които са определили тези списъци и тези количества."

Средно 8 пространствени кубически метра широколистна дървесина е напълно достатъчно количество за една печка. Такъв е бил и обемът раздадени дърва за огрев средно на един правоимащ за миналата година, коментира Георги Костов в предаването "Преди всички".

Тези малко под 8 пространствени кубически метра дървесина са равнозначни на 3,8 плътни кубически метра. Така Костов уточни, че не се стига дори до полагащите се 10 пространствени куб. метра дърва за огрев.

Правоимащите домакинства са около 300 000 и не там е проблемът, подчерта бившият земеделски заместник-министър относно опасенията, че новите норми ще доведат до още по-сериозна сеч в горите.

Няма опасност да загубим нашите гори чрез подобен тип промени, защото те се управляват от образовани лесовъди, увери Георги Костов.

Той изрази мнение, че може да загубим много повече гора и природа през пожароопасния сезон, "отколкото от политически недомислени предложения".

"Вече няколко месеца гледаме невъзможни бракове, така че всичко е възможно", отговори той на въпрос възможно ли е да има договорка за подкрепа на ДПС за промените в Конституцията срещу подкрепа за промените, които Движението предлага в Закона за горите.

Снимка: БГНЕСИлина Мутафчиева от ПП-ДБ от своя страна оспори тезата, че промените обслужват интереси на ДПС.

По думите ѝ "увеличението реално е от 10 пространствени в десет плътни куб. метра."

Единият вариант за снабдяване с тези дърва за огрев на преференциални цени е т.нар. вариант на корен, когато хората сами си секат дърва за огрев със собствени нужди, а другият вариант – на склад. При влизане на всеки с резачка в гората губим международни сертификати за горите ни, каза Мутафчиева.

Има места, където заявките са повече от населението по данни на НСИ и е важно какъв е контролът – кой се включва в списъците, отбеляза тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44