Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Василев: Има вековна симпатия между българи и албанци, които няма какво да делят

"Браточенди. Гласове от Албания" е новият документален филм на журналиста

| Интервю
Бойко Василев
Снимка: Ирина Недева

Тази вечер в 22.00 часа в рубриката "В кадър" на БНТ 1 ще бъде излъчен документалният филм на Бойко Василев "Браточенди. Гласове от Албания".

"Българското малцинство в Албания говори език, който е консервиран, какъвто е говорен преди стотици и повече години. Много е интересно, защото това е езикът, на който са говорели Кирил и Методий, Климент Охридски е проповядвал и е обучавал на този език", обясни журналистът.

Василев среща зрителите с два вида герои – едните са българското малцинство в Албания от няколко населени места, а другите – хора от смесени бракове, които са част от албанския интелектуален елит в момента.

"Развълнуваха ме и двете групи. Албания беше най-изолираната комунистическа  диктатура – това помним. Обаче тези хора изведнъж виждат България през 90-те такава, каквато ние никога няма да я видим. Появяват се тези хора през 90-те и я виждат с най-чисти усещания, като обетована земя."

В България тези хора тогава виждат най-умилителното, най-красивото – нещо, което ние никога няма да видим, подчерта журналистът.

"Представете си: ражда се в изолираната държава, проговаря на български, без да е виждал България като държава никога. В своята среда той или тя търси България и най-накрая успява да се срещне с нея като сбъднат сън, като мечта. Една героиня казва - сякаш не бях в реалността, сякаш бях във въздуха. Представете си как виждаш България по този начин. Тези хора са запазили своя български корен в среда, езиково чужда, толерантна, и едновременно в страна, която няма граница с България. Това е цяло чудо."

Бойко Василев смята, че има вековна симпатия между българи и албанци, които няма какво да делят.

В рамките на това пътуване журналистът е сбъднал желанията си да интервюира както албанския премиер Еди Рама, така и писателя Исмаил Кадаре. Откъси от тях са вплетени в настоящия филм.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07