Този коментар направи в интервю за БНР Валери Апостолов - конфедерален секретар на КТ "Подкрепа", бивш заместник-министър на социалната политика и преподавател в УНСС.
Масово специалисти с високо образование, квалифицирани работници и ръководители се осигуряват съвсем законно малко над минималната работна заплата, отбеляза той. Постепенно давахме крила на сивия сектор и самите работодатели казват, че през последните години той се е увеличил, изтъкна още Апостолов.
"Плащането на заплата по банков път на този етап няма да реши въпроса. Самите минимални осигурителни доходи не са пипани."
Апостолов описа "хитрост" на работодателите да осигуряват работници върху половината от минималната работна заплата, като им казват, че ще работят на 4 часа, защото по Кодекса на труда това се брои за пълен трудов стаж. По този начин половината заплата се плаща под масата, а опасността е в разликата между трудов и осигурителен стаж.
"На това лице, което е работило четири часа, когато дойде време за пенсия, няма да му достига половината осигурителен стаж. Няма знак на равенство", уточни той.
Експертът не е съгласен пенсиите, несвързани с трудова дейност, да бъдат в НОИ, тъй като по думите му тези плащания не са обвързани с осигурителен принос към системата и имат характер на социално подпомагане.
"Стоейки в бюджета на НОИ, срещу тези плащания няма осигуровки, но има разходи."
В НОИ има доста възможности за запушване на пробойните, смята Апостолов.
Според него плащането на добавки на калпак води до апатия, защото принизява осигурителния принос към системата.
Когато беше направена реформата в социалното осигуряване, основното предизвикателство беше да се постигне баланс между адекватни грижи и устойчиво финансиране, припомни Апостолов и посочи, че с въвеждането на втория стълб в социалното осигуряване се е получил дефицит в НОИ.
"НОИ получава с 30% по-малко, но в момента изплаща пенсиите на родените преди 1959 г., които не са намалени. Това ще продължи още около десетина години."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
От утре поскъпва услугата за издаване на британски паспорти със 7% до 94,50 паунда. В Европа само в Дания и Италия издаването на паспорт струва повече отколкото в Обединеното кралство. През последните две години цената на заявлението за паспорт в Обединено кралство се е повишила с повече от 25%. От Министерството на вътрешните работи..
Депутатите включиха 5 изслушвания на министри в седмичната си програма. Още днес като втора точка в дневния ред на въпроси на депутати ще отговаря министърът на енергетиката Жечо Станков относно сключените споразумения с турската компания "Боташ", тяхното отражение върху "Булгаргаз" и необходимостта от предоговаряне на условията. Негов..
До началото на лятото се очаква да приключи ремонтът на граничния контролно-попускателен пункт "Станке Лисичково“. В момента са пуснати по две трасета на изход към РСМ и на вход към България. С около една година се забавя ремонтът и цялостната реконструкция на граничния пункт, който започна в средата на 2023 година. Трасетата за преминаване на..
При засилен интерес премина общественото обсъждане за изграждане на кариера за добив на пясък и чакъл в землището на село Първенец, община Родопи, област Пловдив. Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 декара. Димитър Воденичаров, Инициативен комитет на хората от община Родопи, разказва пред БНР за битката на..
На извънредно заседание транспортната комисия в парламента ще разгледа и петте законопроекта, свързани с промени в Закона за движение по пътищата, това съобщи Кирил Добрев от "БСП - Обединена левица"- председател на парламентарната комисия. Той упрекна депутатите, че не са успели по-рано да приемат предложенията за ограничения на скоростта и..
Със спешни ремонти започва поетапното укрепване на къщите в благоевградския квартал "Вароша". Някои от тях са сериозно компрометирани и буквално се нуждаят от спасяване. Около 15 са старинните къщи в квартал "Вароша". Две от тях са частна собственост, а останалите - общинска. Те са в общ архитектурно-исторически ансамбъл с централния храм на..
До 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал . Тези данни ще бъдат представени на форума на хотелиерите "Кадровият недостиг в туризма – хора, решения, бъдеще". Кадровата криза в туризма - тема на кръгла маса в София В ЕС най-добре представящите се икономики в последните години не са традиционните лидери като..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..