Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Костов: Увеличават се липсващите инсулини, вече са 7

По думите му основният проблем е износ

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Отново дефицит на лекарства в аптеките. Преди дни излезе информация, че липсват 7 инсулина.

Ситуацията е тревожна и това не е от сега, а от години, призна пред БНР Николай Костов - председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

"Броят на инсулините, които липсват, се увеличава непрекъснато. Те вече са 7, но дори са повече, защото и при останалите има нередовно снабдяване, т.е. има някаква форма на дефицит. Много малко са инсулините, за които може да се каже, че ги има редовно".

Той даде пример с Австрия, където по думите му няма нито един липсващ инсулин. Това навежда на мисълта, че проблемът най-вероятно е чисто български, подчерта Костов в интервю за предаването "Преди всички". Според него проблем с инсулините в Европа няма, но: 

"Компанията "Санофи" е заявила още в началото на година, че ще има липса на инсулин. Но така, както е заявила, че ще има липса, през този период са изнесени 22 799 опаковки точно от инсулина на тази компания. Това означава, че тя е внасяла, въпреки че е подавала уведомление, че няма да внася. Проблемът е, че целият този инсулин е изнесен".

По думите му това количество на изнесен инсулин е достатъчен за нуждите на над 5000 души на месец, а потребяващите тези инсулини са 4000. 

Костов не посочи точно за кои страни сме изнесли този инсулин, но обикновено това е в ЕС.

Той подчерта, че системата, която трябва да предотврати износа, не работи както трябва. Според него тя е направена така, че да не работи. Има нужда от кардинална промяна, категоричен е председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки. По думите му трябва да се променят формулите, по които тя изчислява:

"В момента тя вкарва лекарството в забранителния списък, когато неговата наличност е по-малко от 65% от средно месечното потребление. Това е твърде малко. На практика това е запас за 20 дни. Този запас трябва да бъде вдигнат. Трябва да се промени тази система така, че тя да си върши работата и да защитава интереса на болните. Всичко е в ръцете на законодателя".

Николай Костов отбеляза, че всичко това води до други проблеми - разменят се инсулини в социалните мрежи, икономисва се от количеството.

Той обяви, че проблем имат и останалите диабетици, които не са на инсулин. По думите му тези хора в България са повече от половин милион. Костов заяви, че липсват около 20 лекарства. И там отново основният проблем е износ, подчерта той. Другият проблем, по думите му, е манията за отслабване с тези лекарства.

Липсват и ваксини, например за Хепатит Б, както и над 300 други лекарства, посочи председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки. По думите му в момента антибиотици има. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00