Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болницата във Враца може да остане и без детско отделение

Снимка: БГНЕС

Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца може да остане и без детско отделение. Причината е, че лекарите и някои от сестрите напускат отделението поради ниското заплащане и натоварения график. Поради липса на желаещи да работят в звеното, медиците работят много повече от предвиденото в здравните стандарти и трудовото законодателство. Заплатите също са далече от нормите в бранша. Например малко над 1400 лева е заплатата на педиатър с дългогодишен стаж и множество специализации. 

Сега на ход е собственикът на болницата - държавата. Очаква се днес здравният министър проф. д-р Христо Хинков да бъде във Враца за среща с ръководството на болницата, медици, областния управител и предтавители на здравните институции в града. Ще се стигне ли до благоприятно решение - засега няма положителен отговор, нито индикации какво може да е то. 

"В болницата цъка часовников механизъм - не е въпросът дали, а кога. До този момент в буквалния смисъл на думата ние сме спонсорирали с работата си детското отделение" - обратното броене, за което авторитетният врачански педиатър д-р Бисер Тодоров говори, вече е факт.

Здравеопазването в област Враца може да се взриви, казано в преносен смисъл, още следващата седмица. От 15 до 31 август отделението по педиатрия на многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" в града спира приема на деца. Лекарите излизат в отпуск, докато текат предизвестията им за напускане през септември. Д-р Тодоров обобщава причините с няколко думи: условия на работа, заплащане и отговорност. 

"Проблемът се корени от много години, не по-малко от 8 години, но в последните години става особено тежък. Намаляването на състава на отделението води до невъзможност за съставяне на 24-часов график. За да функционира едно такова отделение, са необходими минимум 6 лекари. Отделението за последните 5 години кара с трима на цяла и двама на половин длъжност, значи 4. Тези четирима работят за 6-ма. Графикът и проблема със сестрите също е толкова наболял. Тези хора 2-3 години назад във времето не са излизали отпуск, ние работим непрекъснато. Вторият момент е финансовият. Трудовият договор, който ми беше даден да подпиша в началото на годината, е за 1430 лв. - на лекар със специалност, който има 30 години трудов стаж. Това не е така само в детско отделение, а във всички отделения в болницата е така. Не се оплакваме, ние не протестираме. Ние просто не сме съгласни с този начин на работа. Ние сме опитвали назад във времето да привлечем някой да работи, отказът е тотален, при тези условия. Ние сме работили досега, за да го има детското отделение".

Възможността областната болница да остане и без детско отделение възпали общственото мнение, особено на родителите.

Проблемът с детското отделение е поредната метастаза на отдавна боледуващата тежко врачанска болница. Основният тумор е финансовата й задлъжнялост, която вече е над 17 мил. лв. Парадоксалното е, че колкото повече работи, толкова повече дългове трупа. Като гръбнак на общественото здравеопазване, каквато е и всяка друга областна болница, поема животоспасяващото лечение на неосигурените и поддържа високоразходните или пък нископлатените клинични пътеки, ловко заобикаляни от частните болници. Такива са и педиатричните пътеки.

Ще бъде ли пречупен гръбнакът на общественото здравеопазване в област Враца или ще бъде ще бъде подкрепен и оздравен - сега на ход е държавата. Чрез здравното министерство тя е основен собственик на врачанската болница. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32