Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болницата във Враца може да остане и без детско отделение

Снимка: БГНЕС

Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца може да остане и без детско отделение. Причината е, че лекарите и някои от сестрите напускат отделението поради ниското заплащане и натоварения график. Поради липса на желаещи да работят в звеното, медиците работят много повече от предвиденото в здравните стандарти и трудовото законодателство. Заплатите също са далече от нормите в бранша. Например малко над 1400 лева е заплатата на педиатър с дългогодишен стаж и множество специализации. 

Сега на ход е собственикът на болницата - държавата. Очаква се днес здравният министър проф. д-р Христо Хинков да бъде във Враца за среща с ръководството на болницата, медици, областния управител и предтавители на здравните институции в града. Ще се стигне ли до благоприятно решение - засега няма положителен отговор, нито индикации какво може да е то. 

"В болницата цъка часовников механизъм - не е въпросът дали, а кога. До този момент в буквалния смисъл на думата ние сме спонсорирали с работата си детското отделение" - обратното броене, за което авторитетният врачански педиатър д-р Бисер Тодоров говори, вече е факт.

Здравеопазването в област Враца може да се взриви, казано в преносен смисъл, още следващата седмица. От 15 до 31 август отделението по педиатрия на многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" в града спира приема на деца. Лекарите излизат в отпуск, докато текат предизвестията им за напускане през септември. Д-р Тодоров обобщава причините с няколко думи: условия на работа, заплащане и отговорност. 

"Проблемът се корени от много години, не по-малко от 8 години, но в последните години става особено тежък. Намаляването на състава на отделението води до невъзможност за съставяне на 24-часов график. За да функционира едно такова отделение, са необходими минимум 6 лекари. Отделението за последните 5 години кара с трима на цяла и двама на половин длъжност, значи 4. Тези четирима работят за 6-ма. Графикът и проблема със сестрите също е толкова наболял. Тези хора 2-3 години назад във времето не са излизали отпуск, ние работим непрекъснато. Вторият момент е финансовият. Трудовият договор, който ми беше даден да подпиша в началото на годината, е за 1430 лв. - на лекар със специалност, който има 30 години трудов стаж. Това не е така само в детско отделение, а във всички отделения в болницата е така. Не се оплакваме, ние не протестираме. Ние просто не сме съгласни с този начин на работа. Ние сме опитвали назад във времето да привлечем някой да работи, отказът е тотален, при тези условия. Ние сме работили досега, за да го има детското отделение".

Възможността областната болница да остане и без детско отделение възпали общственото мнение, особено на родителите.

Проблемът с детското отделение е поредната метастаза на отдавна боледуващата тежко врачанска болница. Основният тумор е финансовата й задлъжнялост, която вече е над 17 мил. лв. Парадоксалното е, че колкото повече работи, толкова повече дългове трупа. Като гръбнак на общественото здравеопазване, каквато е и всяка друга областна болница, поема животоспасяващото лечение на неосигурените и поддържа високоразходните или пък нископлатените клинични пътеки, ловко заобикаляни от частните болници. Такива са и педиатричните пътеки.

Ще бъде ли пречупен гръбнакът на общественото здравеопазване в област Враца или ще бъде ще бъде подкрепен и оздравен - сега на ход е държавата. Чрез здравното министерство тя е основен собственик на врачанската болница. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30