Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Илчева, оценител и проверител на PISA: Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата

Асен Александров: В основата на всичко трябва да са учителите. Те усещат, когато децата разбират дадено понятие

Мирена Петрова, „Заедно в час“: Учебната програма да е съвкупност от знания, умения и нагласи

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

 "В основата на всичко трябва да бъдат учителите. Те сами усещат, когато децата разбират дадено понятие". Това обясни пред БНР Асен Александров, директор на 51-во Средно училище „Елисавета Багряна“ и председател на Сдружението на директорите в средното образование, по повод течащото в момента обществено обсъждане на предложените от МОН промени в учебните програми по общообразователните предмети от 1 до 10 клас. То ще продължи до 28 август. 

„Не мисля, че има кой знае какви съществени промени. Не мисля също, че промяната на някои понятия би променило кой знае какво. Учителите трябва да разберат и да полагат усилия да преподават материала на разбираем език"

Проектното базиране и междупредметните връзки се прилагат и сега в моето училище, идеята е това да стане всеобщ подход, посочи още Александров.

Маргарита Илчева, старши учител по български език и литература, анализатор, оценител и проверител на PISA, също коментира обсъжданите промени.

"Смисълът на промените за мен е свързан с учениците от поколението Z – дигиталните деца с техните специфики. Учениците трябва да могат да пишат грамотно на български език и да говорят съобразно книжовните норми, но промените поставят фокуса около учителя, който да преподава така, че ученикът да разбира всякакви текстове – и художествени , и нехудожествени. Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата". 

Няма никакво съкращаване на западноевропейска литература в учебните програми, посочи още тя. 

"Новата формулировка и/или дава свобода на учителя да избира".

Мирена Петрова от фондация „Заедно в час“ определи дискусията около промените, подложени на обществено обсъждане, като дребнотемие.

"Отчасти са административни промени, отчасти съвсем леки структурни - в самите програми, но в никакъв случай не може да говорим за дълбоката реформа, която е необходима".

Тя призова да се изготви анализ на компетентностите, от които ще се нуждаят учениците след 5 или 10 години и на тази база да се направят промени в учебната програма и оценяването. 

"Учебната програма да  е съвкупност от знания, умения и нагласи". 

Целта на промените е да отпадне фактологическата сложност и няма да има механично прехвърляне на учебен материал от един клас в друг, каза министърът на образованието Галин Цоков.

"В момента получаваме определени мнения, становища от преподаватели, с които ви уверявам, че ще се съобразим. С тези промени на учебни програми не искаме да издаваме и нови учебници. Искаме да се олекотят учебните програми от гледна точка на оставяне на повече време да се работи индивидуално, да работи и екипно, ако трябва. Така че няма да допуснем такива механични качвания или слизания на учебно съдържание", обясни образователният министър.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30