Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Илчева, оценител и проверител на PISA: Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата

Асен Александров: В основата на всичко трябва да са учителите. Те усещат, когато децата разбират дадено понятие

Мирена Петрова, „Заедно в час“: Учебната програма да е съвкупност от знания, умения и нагласи

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

 "В основата на всичко трябва да бъдат учителите. Те сами усещат, когато децата разбират дадено понятие". Това обясни пред БНР Асен Александров, директор на 51-во Средно училище „Елисавета Багряна“ и председател на Сдружението на директорите в средното образование, по повод течащото в момента обществено обсъждане на предложените от МОН промени в учебните програми по общообразователните предмети от 1 до 10 клас. То ще продължи до 28 август. 

„Не мисля, че има кой знае какви съществени промени. Не мисля също, че промяната на някои понятия би променило кой знае какво. Учителите трябва да разберат и да полагат усилия да преподават материала на разбираем език"

Проектното базиране и междупредметните връзки се прилагат и сега в моето училище, идеята е това да стане всеобщ подход, посочи още Александров.

Маргарита Илчева, старши учител по български език и литература, анализатор, оценител и проверител на PISA, също коментира обсъжданите промени.

"Смисълът на промените за мен е свързан с учениците от поколението Z – дигиталните деца с техните специфики. Учениците трябва да могат да пишат грамотно на български език и да говорят съобразно книжовните норми, но промените поставят фокуса около учителя, който да преподава така, че ученикът да разбира всякакви текстове – и художествени , и нехудожествени. Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата". 

Няма никакво съкращаване на западноевропейска литература в учебните програми, посочи още тя. 

"Новата формулировка и/или дава свобода на учителя да избира".

Мирена Петрова от фондация „Заедно в час“ определи дискусията около промените, подложени на обществено обсъждане, като дребнотемие.

"Отчасти са административни промени, отчасти съвсем леки структурни - в самите програми, но в никакъв случай не може да говорим за дълбоката реформа, която е необходима".

Тя призова да се изготви анализ на компетентностите, от които ще се нуждаят учениците след 5 или 10 години и на тази база да се направят промени в учебната програма и оценяването. 

"Учебната програма да  е съвкупност от знания, умения и нагласи". 

Целта на промените е да отпадне фактологическата сложност и няма да има механично прехвърляне на учебен материал от един клас в друг, каза министърът на образованието Галин Цоков.

"В момента получаваме определени мнения, становища от преподаватели, с които ви уверявам, че ще се съобразим. С тези промени на учебни програми не искаме да издаваме и нови учебници. Искаме да се олекотят учебните програми от гледна точка на оставяне на повече време да се работи индивидуално, да работи и екипно, ако трябва. Така че няма да допуснем такива механични качвания или слизания на учебно съдържание", обясни образователният министър.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русия осъдиха на 14 години затвор 77-годишния физик Анатолий Маслов

В Русия на 14 години затвор по обвинение в държавна измяна беше осъден 77-годишният физик от Новосибирск Анатолий Маслов.  Прокуратурата поиска 17 години лишаване от свобода.  Съдебното заседание протече при закрити врата.  Маслов работеше в Института по теоретична и приложна механика в Сибирския клон на Руската академия на науките.  През 2022 г. той..

публикувано на 21.05.24 в 22:55

"Сиела Норма" ще осигурява машинното гласуване на новите и частичните местни избори на 23 юни

Фирмата "Сиела Норма" е избрана за изпълнител по обществената поръчка за осигуряване на машинното гласуване на новите и частичните местни избори, насрочени за 23 юни.  ЦИК сключва рамково споразумение с фирмата, която единствена подаде оферта.  Частичен вот ще се проведе за избор на 16 кметове на кметства. Новите избори са за кмет на община Панагюрище,..

публикувано на 21.05.24 в 22:47

Предстои изграждането на преносен газопровод от Дупница до Перник

Предстои изграждането на преносен газопровод от Дупница до Перник с дължина около 53 километра, съобщават от "Булгартрансгаз".  Ще се реализира вертикален газов коридор чрез изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура, като проектът цели да се повиши капацитетът за пренос на природен газ в..

публикувано на 21.05.24 в 22:17

Камион с боеприпаси е катастрофирал на магистрала "Струма" край Мало Бучино

Камион с боеприпаси е катастрофирал около 19 ч. на магистрала "Струма" край Мало Бучино, което е наложило пренасочване на движението през Владая, съобщи БНТ. Товарният автомобил с боеприпаси е на частна фирма, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната за БТА.  Боеприпасите не са засегнати при инцидента.  Фирмата, която ги превозва,..

публикувано на 21.05.24 в 22:03
Карин Жан-Пиер

Белият дом критикува популяризирането на нацистко съдържание от акаунта на Доналд Тръмп

Белият дом разкритикува "отвратителното" популяризиране на нацистко съдържание, след като във видеоклип, публикуван от акаунта на Доналд Тръмп в социалната му мрежа Truth Social, се споменава за "обединен райх", ако той спечели президентските избори през 2024 г., съобщава Франс прес. "Отвратително и позорно е някой да промотира съдържание, свързано с..

публикувано на 21.05.24 в 21:57
Доналд Туск

Доналд Туск обвини Русия в опити да вкара хиляди мигранти от Африка в Европа

Полският премиер Доналд Туск обвини "руската държава" в опити да вкара хиляди мигранти от Африка в Европа, докато Полша планира да укрепи източната си граница, съобщава Франс прес.  "Именно руската държава, а не някакъв мрачен бизнес, стои зад организирането на набирането, транспортирането и опитите за нелегално вкарване на хиляди хора в Европа", каза..

публикувано на 21.05.24 в 21:49

Трети неуспешен опит парламентът да започне второто си извънредно заседание

Опитът за второ извънредно заседание на парламента тази вечер се провали.  И при третия опит депутатите не успяха да съберат необходимия кворум от 121 гласа. Само 3 гласа не достигнаха, за да бъде открито заседанието.  При третия опит за събиране на кворум се регистрираха само 118 народни представители. Час и половина отнеха усилията..

публикувано на 21.05.24 в 21:06