Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсъжда еднофазно съгласуване на проектите при определени категории паметници на културата

Арх. Мартин Христов: Голяма част от ценните сгради нямат разработени режими за опазване и съхранение

Промени в Закона за културното наследство ще облекчат административните процедури

| Интервю
Снимка: Яна Боянова

Министерството на културата подготвя промени в Закона за културното наследство. Целта е да бъдат съкратени сроковете за съгласуване на проектите, както и да се облекчат административните процедури в системата на културно-историческото наследство. Това съобщи заместник-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев на работна среща с представители на Камарата на архитектите. Обсъжда се възможността за еднофазно съгласуване на проектите при определени категории паметници на културата.

На срещата е коментиран и проблемът с липсата на режими за опазване на много недвижими културни ценности у нас. Често те нямат окончателен статут и липсва регламент за допустимите намеси в тях. Това ги поставя в опасност, предупреждават от Камарата на архитектите.

В момента сроковете за одобряване на инвестиционни проекти за сгради, които представляват ценности, официално са 4 месеца, но реално се разтягат до близо година, понякога и повече, поясни пред БНР арх. Мартин Христов, който е заместник-председател на Камарата на архитектите.

Ако притежавате сграда културна ценност и направите проект, той трябва да се съгласува в Националния институт за недвижимо културно наследство и в Министерството на културата. Експертите в министерството, които подготвят становища за цяла България, са едва трима, посочи той.

"Това е физически невъзможно да се извърши по този начин. Поне трябва да се увеличи съставът на тези хора, за се спазват сроковете."

Една от идеите е само паметниците от национално и световно значение да останат на двустепенно съгласуване, уточни арх. Христов в предаването "Преди всички".

Обмисля се да се открият звена в големите градове, тоест процесът да се децентрализира. Това би ускорило процедурата по съгласуване, смята специалистът.

Много голяма част от сградите, които представляват ценности, нямат разработени режими за опазване и съхранение – тоест оценка от специалист, степенуваща най-ценните ѝ качества, които я правят паметник. Така се създават правила, според които е ясно кое може да бъде ремонтирано и докъде собственикът може да се разпростира, когато реши да предприеме действия. Сега собствениците се съобразяват единствено с условията на общия устройствен план в съответния град.

Обсъжда се идея в големите градове, където има стотици сгради без режими, да се създадат работни групи, за да започне създаването на такива режими, отбеляза още Мартин Христов. За това ще бъде необходимо целево финансиране на общините.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимната обстановка в Ловешко продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток

Зимната обстановка в Ловешка област продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток, а в този час отново заседава кризисният щаб в Троян, където ситуацията е най-тежка. Едно от най-засегнатите села е Черни Осъм. Кметът Марин Сираков каза за БНР, че заради липсата на ток, има опасност да спре и водоподаването. Кметът на Черни..

публикувано на 26.12.24 в 14:17

24% от българите определят отминаващата година като по-лоша, 22% - като по-добра

24% от българите определят отминаващата си 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Турската централна банка понижи основната си лихва за пръв път от 2023 г. насам

Централната банка на Турция понижи основната си лихва за първи път от почти две години, след като потребителската инфлация в страната показа признаци на отслабване, като в същото време тя каза, че бъдещите стъпки за по-нататъшно облекчаване на паричната политика ще зависят от постъпващите данни за цените, съобщава Блумбърг и Ройтерс...

публикувано на 26.12.24 в 14:02
Джевдет Чакъров говори на възпоменателния митинг в Могиляне

Джевдет Чакъров: Турция категорично подкрепя "автентичното ДПС"

Председателят на фракцията в ДПС около Ахмед Доган - Джевджет Чакъров, каза, че Турция категорично подкрепя "автентичното ДПС". Той и депутати от парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" участваха във възпоменателния митинг край кирковското село Могиляне за 40-ата годишнина от събитията по време на така наречения "Възродителен процес“...

публикувано на 26.12.24 в 13:48

Гръцката пътна полиция напомня: Шофьорите могат да бъдат глобявани, ако ядат зад волана

Гръцката пътна полиция напомни, че шофьорите могат да бъдат глобявани, ако ядат зад волана. Действащата наредба за движение по пътищата изисква двете ръце на шофьора да са на волана.  Това съобщават от Пътна полиция след зачестили произшествия в резултат на това, че шофьор държи с едната си ръка сандвич или чаша с кафе. При такива случаи..

публикувано на 26.12.24 в 13:43
Лидерът на парламентарната група на Демократичната партия в южнокорейския парламент Пак Чан-де

Управляващата южнокорейска партия призова опозицията да спре с опитите за импийчмънт на президента

Управляващата в Южна Корея Народна партия призова опозицията да прекрати опитите си за импийчмънт на изпълняващия длъжността президент Хан Док-су. Основната опозиционна партия в страната внесе законопроект за импийчмънт на Хан. Гласуването трябва да се състои утре. Опозицията в Южна Корея внесе искане за импийчмънт и на действащия..

публикувано на 26.12.24 в 13:22
Изложба

В историческия музей в Стрелча гостува изложбата "Чудният свят на тракийката"

В историческия музей в Стрелча гостува изложбата "Чудният свят на тракийката". Тя разкрива света на жените в Тракия, вярванията и обичаите им. Жената е продължителка на рода, тя стопанисва дома. Тя е тази, която създава, следва, предава традициите и определя мирогледа на децата си. Изложбата показва жената в различните ѝ възрасти, с..

публикувано на 26.12.24 в 13:13