Темата за отнемането на автомобилите на водачи, заловени да шофират след употреба на алкохол или наркотици, отвори въпроси, които може би са били пренебрегнати от законодателите.
Депутати от "Продължаваме промяната" се срещнаха във вторник (22-ри август) с вътрешния министър Калин Стоянов, след което заявиха, че до седмица се очаква неяснотите около отнемането на автомобили да отпаднат. Въпреки това обаче е необходима и законова промяна.
За да няма ощетени от тестове с фалшиви положителни резултати, ще се направи всичко възможно в кратки срокове да заработят повече лаборатории за изследване на кръвни проби, увери премиерът Николай Денков.
В предаването "12+3" проф. Добрин Свинаров - началник на Централната клинична лаборатория към Александровска болница и Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи, коментираха, че големият проблем е липсата на лаборатории и бавното обработване на тестовете на шофьорите.
Според Тодоров е трябвало да бъде даден гратисен период от около 5-6 месеца, преди да влезе в сила новата разпоредба в закона, предвиждаща конфискация на превозното средство, за да се изградят през това време необходимите лаборатории:
Около 12-23 хиляди души се залавят в България годишно, шофиращи след употреба на алкохол, от които 5-6 хиляди са с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2%, те са много опасни. Шофьори с положителен тест за наркотици са около 8-9 хиляди годишно, обясни той и обобщи:
"Около 18-20 хиляди души се залавят годишно с алкохол и наркотици".
Проф. Добрин Свинаров подчерта, че трябва да бъде отделен анализът на алкохол в кръвта от анализа на субстанции и лекарства, с които се злоупотребява:
"Определянето на алкохол може да се извърши във всяка клинична лаборатория, разполагаща със съвременен клинично химичен анализатор. Такива лаборатории в България има над 600. ... Създаването на лаборатории за изследване на наркотици и лекарства, с които се злоупотребява, защото такива няма в България, изисква съществени усилия. Не е първото доставката на високоспециализирана и добре подбрана апаратура. Още по-важно е, че тези лаборатории трябва да отговарят на целостта на медицинския стандарт за клинична лаборатория и да са възможно близо до международния стандарт, който определя изискванията за качество и управление на качеството в медицинските лаборатории на международно равнище. Става дума за сградна структура, специфична апаратура и подготовка на кадровия състав. Тези лаборатории изискват висококвалифициран и специално обучен персонал. Трябва добре да се разбере, че въпросът с кадровия състав е еднакво важен, дори по-важен от закупуването на апаратура. Не бива да се подценява. Не можем да си представим, че закупуването на апаратура, инсталацията ѝ на 5 до 7 места в страната, ще реши въпроса. Напротив - ще доведе до катастрофа, ако не подготвим кадрите".
Той беше категоричен, че лабораториите са медицински, извършват медицинска дейност, и трябва "да бъдат изведени от силовите структури, каквито и да са те, а трябва да са под управлението на Министерството на здравеопазването".
Интервю на Георги Налбантов с проф. Добрин Свинаров и Владимир Тодоров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..