"Дългият период, в който имаше служебни правителства, създаде някакво напрежение в част от обществото и политическата класа".
През 1992 г. Конституционният съд се произнася относно правомощията на служебните правителства, напомни той в предаването "Преди всички".
"Тогава съдиите са предвидили някои ограничения, макар и те да не са строго юридически. Записано е, че служебно правителство се създава, за да води текущото управление и да организира избори. Едно служебно правителство трябва да действа в кратък и ограничен период".
Но това решение от 1992 г., както и Конституцията, не поставят граници на служебните правителства в техните правомощия, отбеляза юристът.
"Те могат да взимат всички решения на едно редовно правителство. Политическа отговорност носят както президентът, така и фигурите в този кабинет. Тук може би и е някъде проблемът, при който трябва да се ограничат правомощията на служебната власт на ниво Конституция. Само по този начин ние ще имаме конкретна юридическа рамка, в която може да работи едно служебно правителство. Това може да стане с увеличаване на времето, в което НС работи".
Калоян Георгиев смята за спорна формулата, заложена в проекта за Конституция на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, според която президентът избира измежду три ключови за държавата фигури - председателите на Конституционния съд, на БНБ и на парламента.
"Идеята на това предложение е да се даде мандат на една безспорна фигура, която да намери кадри в един много кратък период. Важно е обаче да има действащ парламент".
Унгарският модел ми се струва доста близък до нашия манталитет и дори до нашето законодателство, посочи Георгиев.
"Там остава правителството в оставка, но то е със силно ограничени правомощия. Почти всяко негово решение трябва да се гласува от парламента. Основната му цел е да организира следващите парламентарни избори".
Ако целта е фигурата на президента да бъде направена само представителна - с ограничаване през законите, защото това е възможно, дори без конституционно мнозинство, може да не се пипа института на служебното правителство, обясни още юристът. Той обаче отбеляза, че в държавността има различни стълбове, за да може те взаимно да се ограничават.
"Отнемането на правомощия на едната власт дава повече правомощия на другата. Така се концентрира повече власт в едната институция. Това състояние на държавата, в което институциите си подливат вода, не е нормално".
Създадената сглобка трябва да работи за промени в съдебната власт, смята Калоян Георгиев.
"Всяко друго отклоняване от тази първоначна идея, отклонява и общественото внимание. Сериозни промени и прекроявания на Конституцията се правят, когато обществените отношения го изискват"
Цялото интервю на Силвия Великова с Калоян Георгиев може да чуете в звуковия файл.
Гласуването на кандидатурата на Росен Желязков за премиер, както и структурата и съставът на Министерския съвет, са първа точка в дневния ред на парламента. Предложеното правителство с премиер Росен Желязков е резултат от двумесечни преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ". От..
Няма да има изслушване и избор на главен прокурор. По предложение на членове на ВСС, което предстои да се гласува, процедурата ще бъде прекратена в очакване на публикуването в Държавен вестник на промените в Закона за съдебната власт. Две от тях забраняват избор на някой от тримата големи в съдебната система. Става дума за текста,..
Британският премиер Киър Стармър пристигна в Киев, за да подпише документ за така нареченото "100-годишно партньорство" с Украйна. Това е първото посещение на Киър Стармър в Украйна от встъпването му в длъжност миналото лято в знак на подкрепа за страната дни преди Доналд Тръмп да влезе отново в Белия дом. Той беше посрещнат на гарата в..
Народното събрание ще гласува предложеното от ГЕРБ-СДС редовно правителство с премиер Росен Желязков. Кабинетът "Желязков" – трима служебни министри запазват постовете си. Кои са новите? Правителството с премиер Росен Желязков е резултат от двумесечни преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН. Вчера..
Надявам кабинетът да бъде избран и да има дълъг и успешен мандат, заяви пред журналисти служебният премиер Димитър Главчев преди началото на днешното пленарно заседание, на което предстои гласуването на проектокабинета на кандидат-премиера Росен Желязков, излъчен от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. "Няма неработещи системи, предаваме..
ПП-ДБ ще бъде конструктивна опозиция и ще гласува единно против кабинета на Росен Желязков, заявиха преди заседанието съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Кирил Петков: Ще сме принципна опозиция и гласуваме против този кабинет НС гласува предложеното от..
Доста лекарства липсват, това стана редовно в последните години. В момента липсват 388 по лекарско предписание. Те попадат в различни фармакологични групи, най-изразено е в "кръвотворене". Там липсват 61 антитромботични лекарства. Има и антихеморагични, които действат по обратен начин. Това съобщи Николай Костов, председател на Асоциацията..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..