Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горчиви равносметки след наводненията

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Продължава обследването на компрометираните пътни съоръжения, които бяха засегнати от наводненията в община Царево. Продължава разрушаването на пропадналия мост по пътя Царево - Ахтопол. Временното съоръжение на неговото място ще остане до изграждането на нов, по-здрав и по-сигурен мост.

Това обясни пред БНР инж. Митко Порязов, директор на областното пътно управление в Бургас. Основната причина за разрушаването на този мост е била голямата приливна вълна, която е изровила фундамента, заяви той.

"Мостовете не се проектират за толкова високи приливни вълни."

Наводнение в Кости през 2021 г.  Снимка: БГНЕС

Едно от тежко засегнатите селища в района на водното бедствие е село Кости, което периодично се наводнява.

Едно от големите наводнения се случва през октомври 2017 година, когато достъпът до къщите е възможен само с лодки. Последното водно бедствие е било през февруари миналата година.

Кости има 120 жители. Местните жители твърдят, че коритото на реката, както и дерето не се почистват. Те са категорични, че не е чистено с десетилетия. Определят периодичните проверки през годините като безсмислени, защото от тях последици няма. Репортаж на БНР от преди 2 години звучи съвсем актуално и след сегашното водно бедствие:

"Осигуряването на средства за почистване на речните корита от години е в летаргично състояние. Казусът е сложен, защото сме в национален парк. Има характерни особености в региона, които също трябва да се вземат предвид", коментира тогава заместник-областният управител на Бургас Пламен Янев, който сега е областен управител.

"Проблемът с Кости е стар. За пореден път го констатираме. Проблемът е свързан с голямо финансиране от държавата и с това, че трябва да се съобразим със законодателството в защитените територии. Проблемът не е в липсата на идеи, проблемът е в липсата на финансиране", твърди заместник-кметът на Царево Марин Киров.

По реката са нанесени поражения за десетки години напред. Променено е коритото, изсечени са дървета и това е дело на дейността на един човек, изтъкна кметът на Кости Антон Ангелов в интервю за БНР. По думите му са сезирани компетентни органи, но няма никакъв резултат.

"10 години се борихме с държавата и с него."

Не можем да спрем природата – това са 300 литра на квадратен метър, подчерта още кметът на Кости. "Когато е пороен дъждът, няма спасение."

С изграждането на подпорни стени в дерето ще бъде ограничена възможността водата да причинява щети, обясни той. 

"Водосборът в Кости е изключително голям. Всичката вода, която събира цяла Странджа, минава оттук и през Царево."

Според Ангелов не е проблем само дерето, защото след последния порой има отнесен асфалт и празни улици.

Пораженията край село Варвара Снимка: БТА

Горите са естественият буфер. Когато изсичаме старите гори, се ускорява оттичането на водата по планинските склонове, отбеляза експертът от Българската фондация "Биоразнообразие" Петко Цветков, като обърна внимание върху изместването на речните корита и масовите по думите му сечи в горите.

"Застрояването в речните корита, което през годините наблюдавахме, липсата на контрол върху строителството по местата, където реката трябва да може да освободи своята сила – ние я вкарваме в тесни корита и очакваме, че огромни количества вода биха могли послушно, лекичко и внимателно биха могли да текат в посоката, в която ние искаме."

Системата, държавата не мисли стратегически и не се ангажира дългосрочно, обобщи експертът.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35

Сирени за въздушна тревога в Кипър заради 50-годишнината от турската инвазия

Сирени със сигнал за въздушна тревога звучаха в Кипър в 5.30 ч. тази сутрин – точния час, в който преди 50 години започва турската инвазия в страната . 50 топовни салюта откриха тържествата в северната част на острова по случай 50-годишнината от "мирната операция" на Турция. За участие в проявите за първи път едновременно на тази дата на..

публикувано на 20.07.24 в 07:55

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41