Това предупреждение отправи в интервю за БНР Георги Койнов – финансов директор на едно от най-големите преработвателни предприятия у нас. В сектора са ангажирани между 10 и 20 000 души.
В България бяха изградени огромни производствени мощности за преработка на слънчоглед и от нетен износител се превърнахме във вносител, отбеляза Койнов, като подчерта, че са партньори със земеделските производители, не врагове.
Износът е сведен до минимум. Различното обаче през тази година е, че производителите предприеха политика на задържане на стоката в очакване на по-добри цени, поясни Койнов.
Сегашната ситуация не помага на никого, смята той.
"С откровената подкрепа на държавата в края на март и началото на април започна затрудняването на вноса на слънчоглед от Украйна чрез допълнителни качествени контроли", припомни Георги Койнов в предаването "Преди всички".
"Забраната пречи на преработвателите и е откровен опит за притискане на преработвателите, за изкривяване на пазарната цена в България."
Има възможност за внос от Румъния и Молдова и това се случва, но браншът има нужда от достъп до всички пазари в региона, за да могат мощностите да работят, стана ясно от думите на Георги Койнов.
Той изтъкна, че в момента земеделците категорично отказват да продават на международната пазарна цена.
"На практика те търсят цена, която няма нищо общо с пазарната, говорят за цени 20-30% над пазарната. Разликата между цената, на която те се надяват, и пазарната, е много голяма."
Количества има достатъчно. Българският потребител няма да остане без олио, увери Койнов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Реджеп Ердоган изчиства абсолютно всички потенциални кандидати, които биха застрашили неговия нов мандат като президент на Турция. Това заяви пред БНР журналистът Тайфур Хюсеин, след като кметът на Истанбул Екрем Имамоглу бе задържан рано тази сутрин. Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу е задържан Протест в Истанбул след ареста..
Министерството на енергетиката предлага промени в Наредбата за топлоснабдяване, която предвижда таксата сградна инсталация да е 30 процента . Причината за промяната е, че Върховният административен съд определи като незаконен начина за изчисляване на дела на отдадената топлинна енергия в сградната инсталация. Вчера министърът на енергетиката..
Над 112 000 данъчни партиди в Русе ще трябва да бъдат преизчислени, след като Върховният административен съд отмени решението за ново райониране на града . Какви са последствията от това и какви данъци ще плащат хората? През декември 2023 г по предложение на кмета Пенчо Милков общинските съветници утвърдиха неговото намерение да направи..
С помощта на Фондация "Искам бебе" са родени 20 хил. български дечица. Това са 20 хил. щастливи български семейства. Това са 20 хил. сбъднати мечти. Това каза пред БНР председателят на УС на фондацията Мария Янева. Организацията, която помага в сбъдването на съкровената мечта за дете, става на 18 години. " 18 години не се уморихме и..
Тридневен протест срещу мизерното заплащане и недостига на персонал започнаха вчера работещите в държавните психиатрични болници у нас . Лекари, медицински сестри, фелдшери и санитари, които не са на смяна, излизат от 14 часа пред лечебните заведения, за да поискат по-високи възнаграждения и промяна в категорията на труд . Протестиращи в..
Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ) , което разследва случая с малтретиране на животни в Перник и работи по него заедно с ГДБОП. Арестуваните за извършваните деяния са 26-годишна жена и 35-годишен мъж. За това как протича..
Това в Кочани беше убийство и трагедия. Както ни учеха през социализма, всички са виновни и това е точно. Виновни сме цялото общество. Но виновни са министерствата и политиците, ония преди това и сега. Това заяви журналистът и юрист Владимир Перев в интервю пред БНР. "Говори се за жестока корупция, виждаме я, завладяла цялото общество,..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията"..