Това обясни в интервю за БНР Весела Чернева – директор на софийския офис на Европейския съюз за външна политика.
В момента лидерите на Сърбия и Косово трябва да решат какво искат един от друг, поясни Чернева, която изрази скептицизъм.
По думите ѝ сръбският президент Александър Вучич от много години "перфекционира това поведение на националистически лидер", който няма нужда от никого и "непрекъснато капитализира и увеличава националистическия вот в Сърбия".
"Това поведение изглежда печелившо за него и все повече ми се струва, че косовски лидери тръгват по тази плоскост. Затова въпреки големите усилия от ЕС и САЩ, дали ще има резултат от диалога, зависи от двете страни, които участват в него."
"Вучич трябва да вдигне блокадата си по отношение на международното присъствие на Косово. Най-важното, което трябва да направи, е да спре да се бърка в Северно Косово.Някакъв тип регулиране на отношенията на Белград със Северно Косово и на Прищина със Северно Косово. Това е ключът към този конфликт. Това са хора, които са жертва. Те са попаднали в този капан между Косово и Сърбия. Доста тъжна балканска ситуация", подчерта Весела Чернева в предаването "Събота 150".
Според нея в ЕС има желание дневният ред на разширяването да продължи да се надгражда. Страните членки обаче по думите ѝ се делят на три – ентусиасти за разширяване, скептици относно разширяването и такива, които са "някъде по средата", които са се превърнали в големи поддръжници на разширяването след началото на войната.
"Групата на онези, които бяха скептични, също се премести. Стана ясно, че от геостратегически съображения Европа не може да си позволи "черни дупки". Затова цялата динамика на разширяването рязко се промени през последната година. Затова се вкарват толкова усилия по отношение на Косово. Така че да могат Западните Балкани да не изостават от общия процес. Друг е въпросът за какъв тип разширяване ще става дума към края на процеса."
Говорим за последното разширяване на ЕС за много години напред, смята Весела Чернева.
"2030-а дава някакъв мисловен хоризонт."
Има много скептици в ЕС. Вероятно ще видим нарастване на дела на радикалните партии в Европейския парламент, направи прогноза Чернева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На фона на продължаващите протести основната опозиционна сила в Турция - Народнорепубликанската партия, ще проведе днес извънреден конгрес. За да избегне назначаването от страна на изпълнителната власт на държавен администратор, след като законно избраният за втори мандат кмет на Истанбул Екрем Имамоглу бе отстранен от поста и арестуван по..
Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на..
3471 достигна броят на жертвите на силното земетресението, разлюляло страната на 28 март. В неизвестност все още са 214 души, а ранените от труса надхвърлят 4600. Междувременно ръководителят на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флетчър призова за доставка на още палатки заради поройните дъждове над страната,..
В Украйна и тази нощ руските сили извършиха въздушна атака в различни райони на страната, включително и в столицата Киев. В страната днес е Ден на национален траур в памет на жертвите на руския удар с балистична ракета и дрон в град Кривой Рог. По последни данни броят на загиналите след руски удари в родния град на украинския президент..
Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..
Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..