Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емил Бурназки, БАН: Превенцията срещу бедствия струва пъти по-малко и спасява животи

| Интервю
Проф. Емил Бурназки
Снимка: Мария Филева

"Превенцията срещу бедствия струва пъти по-малко, отколкото след това възстановяването на щетите, и спасява животи. Могат да се приложат природни средства за борба с тези явления, да се прилагат хидроложки компютърни модели и системи за ранно предупреждаване".

Това каза пред БНР проф. Емил Бурназки, хидролог от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

"Природните средства, които могат да се приложат, са изграждане или възстановяване на крайречните заливни равнини, както и изграждане на басейни, които да задържат високите води и след това регулирано да се изпускат", обясни той.

По думите на проф. Бурназки напоследък има повишение на температурите и има доказателства, че това е свързано с климатичните промени, но не е ясно дали това са естествени процеси, или човешката дейност е по-силен фактор:

"Има индикации, че повишаването на температурите влияе най-вече на водните ресурси, те са най-уязвими от всички други природни ресурси, в същото време те са свързани с всички сфери на човешката дейност. Така че се повлиява човекът от тези промени, които настъпват".

Той подчерта, че може да се очаква зачестяване на явления, подобни на тези, които доведоха до водното бедствие по Южното Черноморие.      

Прогнозата на хидролога е, че Източнобеломорският район, с център Пловдив, както и Черноморският район "ще изпитат определен воден стрес в бъдеще":

"С климатичните модели, използвани от учените, за да прогнозират вероятни сценарии, се предсказва за нашата територия, че до 2050 г. температурата може да се повиши с около 1,5 до 3 градуса. Което ще повлияе на водните ресурси значително. До 2080 г. дори до 4 градуса може да се повиши температурата. Може да се окаже, че общите водни ресурси в България могат да намаляват, да има воден стрес".

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Емил Бурназки в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

33-годишен мъж в Истанбул е убил 7 души и се е самоубил

Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..

публикувано на 25.11.24 в 15:01
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Ръст на случаите на домашно насилие и в Габровска област

Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие – това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов „Нито една повече“ предстоят довечера в Габрово и Трявна.  В Габрово..

публикувано на 25.11.24 в 14:48
Снимката е илюстративна

Наш доброволец от войната в Украйна прави клуб по военна история в родното си място

Жител на област Кърджали е участвал като доброволец на фронта в Украйна още в началото на военните действия.  След тежка контузия Ерол Алиевич се завръща у нас и започва да прави Клуб за любители на военната история. Идеята му е да участва във възстановки на най-славните битки на българската армия.  Той е събрал различни реплики и оригинални военни..

публикувано на 25.11.24 в 14:41

Д-р Николай Недев: Турция печели пациентите с отношението към тях и обслужването

Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия - на глава и шия, но това са ограничен брой случаи, коментира д-р Николай Недев, онколог и..

публикувано на 25.11.24 в 14:34
Гергана Салабашева и семейство

Гергана Салабашева гост в рубриката "Америка- илюзии и релности"

Гергана Салабашева е гост на рубриката "Америка- илюзии и реалности" . Тя е жената, която обича да помага на другите и не се страхува от риска. Свещената крава в Индия е с предимство пред всички други. А в САЩ и без да са свещени най-често през пролетта  понякога колона малки  патенца предвождани от мама патица и тати Паторан спират движението не..

публикувано на 25.11.24 в 14:19
Калоян Павлов - областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР и Яна Вуковска - зам. областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР

Перник - начело по брой заповеди за защита от домашно насилие спрямо населението

Перник е на първо място в страната по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие спрямо броя на населението, съобщи Калоян Павлов- областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР. До края на месец октомври т.г. са издадени 133 заповеди за защита, за цялата 2023 година издадените заповеди са 161. Подаваните сигнали за домашно..

публикувано на 25.11.24 в 14:07

СУ "Св. Климент Охридски" отбелязва патронния си празник

Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбеляза своя патронен празник. По традиция отбелязването на празника започна в 7.30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където митрополит Йоан възглави Света Божествена литургия. След нея литийно шествие се отправи към паметника на свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 14:05