Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатни прегледи за профилактика на гръбначните изкривявания при ученици в болница Лозенец

Доц. Искра Такева: Сколиозата прогресира при навлизане в пубертета

Сколиозата има генетичната предразположеност, казва специалистът

Доц. Искра Такева, началник на Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина в УМБАЛ "Лозенец"
Снимка: болница Лозенец
Деца, които са в риск да развият гръбначно изкривяване – това търсят специалисти от университетската болница Лозенец, където на 9 и 10 септември се проведоха профилактични прегледи за момичета и момчета на възраст от 7 до 18 години.

Специалисти споделят, че сред подрастващите се наблюдават все повече и по-тежки изкривявания.

"Най-често става дума за сколиоза, засягаща повече момичетата, отколкото момчетата, разказа за "Хоризонт" доц. Искра Такева, началник на Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина в УМБАЛ "Лозенец". В болницата има плувен басейн, в който се провежда подводна кинезитерапия.

"Сколиозата е една безболезнено състояние и децата, които са засегнати в повечето случаи са в отлично здраве и нищо не сигнализира, че има проблем. Затова родителите трябва да знаят, че това заболяване прогресира по време на пика на растежа, когато децата навлизат в пубертета.

Те трябва да наблюдават дали ще се прояви това състояние, да следят дали има разлика в раменете, дали са еднакви талийните извивки, дали има разлика в гърдите, в таза на детето, това са признаците, които трябва да предизвикат родителя да заведе детето на преглед при специалист, допълни още в "Закуска на тревата" доц. Такева.

Според доц. Такева много важни са и годишните профилактични прегледи за подрастващите.

"Ние не трябва да обвиняваме за всичко дългото стоене пред компютър или дългото учене - това са предразполагащи фактори при деца, които са в риск. Рисков фактор са и тежките раници, например.

Но трябва да е имат предвид и новите становища, че сколиозата е свързана с генетичната предразположеност. Затова причина може да бъде една непълноценност на съединителната тъкан, която прави децата хипер-гъвкави. Такива са повечето деца със сколиоза, поясни доц. Искра Такева пред БНР.

Тя заяви, че спортуващите деца имат по-малка вероятност да развият сколиоза.

Лечението при тежка сколиоза е консервативно и хирургично. Това е при сколиоза над 40 - 50 градуса, бързо прогресиращите при деца с незавършен растеж, както и сериозни деформации - за радост тези състояния са много малко. Има и средно тежки сколиози, при които се налага да се носи корсет, който се носи пред цялото време, при тези пациенти се прилага и кинезитерапия, и плуване.

При най-леките случаи на сколиоза - до 20 градуса се използват методите на физикалната терапия и физически упражнения, които са тип лечебна гимнастика, чиято цел е постигане на баланс на мускулатурата на гърба, това разказа още доц. Такева.

Най-важно за детето е да се обучи в правилна походка и стойка, както и полезните спортове за преодоляване на гръбначните изкривявания като най-подходящият спорт е плуването, каза специалистът.

Поради големия интерес към безплатните прегледи за профилактика на гръбначните изкривявания при ученици Университетска болница "Лозенец" обяви още една дата за този вид прегледи - 24.09. (неделя).


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09