Нормативната уредба, свързана с износ на лекарства е била целенасочено разработена в интерес на търговци на медикаменти и за сметка на българските пациенти. Това обяви преди дни депутатът от парламентарната група на ГЕРБ-СДС и председател на Здравната комисия в парламента Костадин Ангелов, позовавайки се на получена справка от ДАНС.
Димитър Маринов, председател на УС на Българския фармацевтичен съюз, посочи, че има различни причини за недостига на лекарства в България.
"Решението не може да се търси само с един метод. Трябва да се погледне всеобхватно на проблема. България няма как да повлияе на големите производители, когато те имат проблеми с производството или логистиката. Това, че сме малък пазар ни прави не особено привлекателни, особено за новите лекарствени продукти. Те навлизат доста по-бавно. Една от причините е системата на реимбурсация. Всеки лекарствен продукт, който се регистрира в страната, не може да има по-висока цена от референтните държави в ЕС, с които се сравняваме. За някои производители е по-изгодно да не регистрират продукти в страната".
Лекарствените продукти, които са регистрирани в страната, са сред проблемите, които трябва да решим, отбеляза той.
"Тук трябва да се намеси законодателят. Стига се до зависимостта по веригата производител- търговец на едро и верига от аптеки. Тези структури, когато се притежавани от едни и същи лица и фирми, имат потенциал да крият лекарства за реекспорт".
Проблемът е, че се случва много лесно експорт на продукти, които пациентите издирват в България, но това е абсолютно законно, отбеляза Маринов.
"Интересите са твърде много. Говорим за около 700 милиона оборот на експортни продукти".
Системата СЕСПА може да реши проблема с недостига, смята той.
"Тя е създадена за това, обаче се замита удобно под килимчето. Ние предлагаме и едни текстове за свързаните лица по смисъла на Търговския закон, така че реално и ефективно да не може един и същи човек да бъде собственик и на производител, и на търговец на едро, и на верига от аптеки. Това дава огромни предимства и възможност да се прави всичко, от което се оплакват българските пациенти".
Единственият обективен измерител на нуждата от определено количество лекарствени продукти са неизпълнените рецепти, обясни Маринов.
Цялото интервю на Елена Бейкова и Веселина Миланова с Димитър Маринов може да чуете в звуковия файл.
Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
В София днес са възможни временни прекъсвания на електронните табла на спирките на градския транспорт, както и неточности на сайта на Центъра за градска мобилност към Столичната община. Като причина се посочва 24-часова техническа профилактика в центровете за данни, която е планирана за днес от 9 часа, както и на 16 февруари. От ЦГМ..
"Продължаваме промяната - Демократична България" предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим. Това става ясно от внесен в деловодството на парламента законопроект. Ако бъде приет, три месеца след обнародването на текстовете, местните власти ще имат срок за премахване на символи като стари лозунги, знаци на режима, снимки и..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ),..
САЩ искат Украйна да проведе президентски и парламентарни избори, заяви Кийт Келог, спецпратеник на президента Доналд Тръмп за Украйна и Русия, пред агенция Ройтерс. Келог каза, че изборите могат да се проведат до края на годината, особено ако бъде постигнато примирие с Русия. "Повечето демократични нации провеждат избори по време на война...
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени към Националната система за спешни повиквания - 112 за миналата година. В половината от случаите се е налагало да бъде изпратена и Спешна медицинска помощ. Отбелязва се ръст на издадените заповеди за защита за миналата година спрямо 2023 г. За 2024 г. данните показват 5252 заповеди за..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..
Доналд Тръмп твърдеше, че може да сложи край на войната в Украйна за един ден, но усещайки трудностите американският президент ревизира крайният срок до..