Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Спасов: Вече не сме в годините на класическите професии, които работим цял живот

Митове за преквалификацията - защо у нас има съпротива?

Антоанета Кацарова: С навлизането на нови технологии хората ще станат по-висококвалифицирани, а не безработни

| Анализ
Снимка: БГНЕС

Около 37 000 българи са завършили или посещават в момента курсове за професионална квалификация и преквалификация в центровете на Националната агенция за професионално образование и обучение.

Около 1/3 от посещаващите центровете за професионално обучение искат да започнат собствен бизнес, казва Люба Кръстева, главен експерт в Националната агенция за професионално образование и обучение.

Мотивацията на хората в активна възраст да се преквалифицират допълнително, за да запазят работното си място, не е достатъчна, отчитат експертите.

"Ако не се преквалифицираме, има риск да изпаднем далеч назад, в групата на трайно безработните", предупреждава Цветан Спасов, ръководител на ОП "Развитие на човешките ресурси" в Министерството на труда и социалната политика.

Заделен е огромен ресурс за обучение в дигитални умения, за да се навакса изоставане, което води до лек ръст на безработицата, изтъква той и дава пример - една група от 150 000 души с ниска квалификация трудно си намират работа и имат дълга история на регистрация в бюрата по труда.

Националната кампания "Време за ъпдейт" през лятото е показала, че технологиите вече са навлезли в производствените ни предприятия. Дървопреработващите предприятия вече не търсят дърводелци, а програмисти. Във фабриките за захарни изделия пък само допреди 4-5 години е било необходимо да работят 16 души на 2 смени, за да сгънат около 2 000 кутии за бонбони, сега една жена за 8 часа сгъва 24 000 кутии.

Вече не сме в годините на класическите професии, които работим цял живот, посочва още Цветан Спасов. По думите му докато българинът не разбере, че трябва да е гъвкав, каквото и да направи администрацията, трудно може да промени статистиката, която не е положителна в настоящия момент.

Снимка: Pixabay

Нещата не са чак толкова черни, колкото изглеждат според статистиката. Центровете за професионално обучение вече са доста популярни както сред работодателите, така и сред НПО, смята Антоанета Кацарова, директор на "Професионално обучение" в Българската стопанска камара. Според нея пред българските работници и служители има достатъчно възможности за развиване на уменията.

Кацарова е категорична, че с навлизането на роботизация в производството ще намалее непривлекателният труд, а преквалифицирайки се, хората ще запазят възможността си да работят, обслужвайки машини от ново поколение.

"Това, което ще се промени, е хората да станат по-висококвалифицирани, а не безработни. Тези роботи се създават от хора, хора ги обслужват, хора контролират тези процеси."

"Трябва да се преодолее една психологическа бариера в цялото население – оказва се, че колкото е по-квалифициран човек, толкова повече се квалифицира. Тези, които не са квалифицирани, нямат желание. В по-възрастното поколение битува представата – аз съм учил, завършил съм, това ще си работя цял живот.  Оттам идва донякъде и съпротивата да се надгражда квалификация, да се добива нова. При по-младото поколение този подход е силно променен", подчертава Кацарова.

Хората, особено тези с по-ниско образование, в селата, по-възрастните все още не вярват, че обучението и образованието ги правят по-конкурентноспособни на пазара на труда, коментира Зорница Славова от Института за пазарна икономика.

По националния план за действие по заетостта е предвидено обучение в дигитални умения на половин милион души - най-мащабното обучение в историята, отбелязва тя.

Все още има огромен недостиг на подходящи кадри. Това е основен фактор за работодателите да не разширяват дейността си. Те трябва да ги обучат, тоест образованието не дава необходимите умения, за да може човек директно да бъде нает, допълва Славова.

"Работодателят трябва да го дообразова и обучи."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04