Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикатите настояват за месец отсрочка за приемането на плановете за въглищните региони

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Синдикатите настояват за един месец отсрочка за приемането на териториалните планове за въглищните региони. Това те са предложили на премиера, който да го съгласува в Брюксел.

"Би могло този един месец да се отдели и тези разговори да бъдат проведени", заяви пред БНР лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

В предаването "Хоризонт за вас" той обясни защо се е стигнало до тази ситуация:

"Преди едни избори отидоха Асен Василев и Кирил Петков и се подписаха в една подписка за спасяване на комплекса "Марица-изток", след което направиха точно обратното на това, под което се бяха подписали. Това, което стана тогава, допълнително нагнети и без това трупащото се напрежение, което сега в рамките на последните случки, изби до там, където го виждаме в момента".

По думите му териториалните планове за справедлив преход не са били съгласувани с никой:

"В процеса на тяхното изготвяне знаехме всичките им пороци. Посочихме ги. Нищо не беше поправено. Накрая трябваше да минат на формално съгласуване, което щеше да даде възможност да бъдат внесени корекции – това не беше направено. Няма как хората да реагират по друг начин".

Ако плановете все пак бъдат изпратени в Брюксел, има 3 месеца, в които тези планове ще бъдат обсъждани с ЕК и после ще бъдат върнати за доработка, обясни синдикалният лидер. По думите му теоретично не всичко е загубено. Той обаче не е оптимист при такъв сценарий.

Ние им предложихме споразумение за плавен енергиен преход, отбеляза още Манолов и добави, че нищо от това не се е случило.

Нямам представа оттук нататък какво ще се случи и докъде може да ескалира поведението на тези хора, предупреди синдикалистът. И още:

"Недай си Боже някой да разпореди на тези хора някой да посегне. Те тогава не си дават сметка какво ще им се случи. Чета за водни оръдия, жандармерия… Ако това направят, представа нямат какво ще им се случи. Не се и изненадвам, че те нямат представа, а то не им и пука".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен и Антонио Коща потвърдиха подкрепата на ЕС за Зеленски

Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..

публикувано на 28.02.25 в 22:39
Папа Франциск

Папа Франциск е получил пристъп на бронхоспазъм

Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..

публикувано на 28.02.25 в 21:50

Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..

публикувано на 28.02.25 в 21:24
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Белият Дом: Зеленски си тръгна по-рано след разгорещен спор с Тръмп, пресконференцията е отменена

Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...

публикувано на 28.02.25 в 20:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски не е готов за мир в руско-украинския конфликт

След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..

публикувано на 28.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски, Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс

Разгорещен разговор между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет

За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..

публикувано на 28.02.25 в 19:55

БНБ: Намалява печалбата на банковата система през януари

Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..

публикувано на 28.02.25 в 19:48