Заглавна снимка: "Финалът на Никола Цанев" през 1965 година
Историята на Купата - това е следващото задължително четиво за непоправимите футболни романцити, към които се числим и в „Изотопия“.
Автор е историкът, журналист и футболен пътешественик Теодор Борисов. Той вече е познат с книги, статии и куизове за истинските ценители на най-популярния спорт. Сега е събрал някои от най-важните моменти в над 80-годишната история на турнира за българската национална купа – от началото му като Царска купа, през идеологизирането му като Купа на Съветската армия през социализма, до Прехода и наши дни.
Вътре е цялата възможна клубна романтика, като спечелването на турнира от славния отбор на Марек през 1978 или първата купа на Берое от 2010, спечелена с един гол на финала срещу съперник от „Б“ група. Има ги и дербитата, като „юбилейния“ финал през 1998, „скандалния“ през 1985, „пловдивския“ през 2019 и Славия - Локо през 1975, когато големият герой е Андрей Желязков със своя хеттрик.
Теодор Борисов, Царската купа и "Историята на Купата"
ИДЕОЛОГИЯТА И ПОДВИЗИТЕ НА „ДЖУДЖЕТАТА“
„Промяната идва през 1938. Преди това Царската купа се връчва на шампиона. През тази година започва да се организира отделен турнир, като тогава се създава и националната футболна дивизия. Финалите за купата се играят на 3 октомври. На тази дата монарха, който Димитър Пенев нарича Борис Три, се е възкачил на престола“, разказа д-р Теодор Борисов за „Изотопия“. В тон със смяната на идеологията, във времената на Купата на Съветската армия, финалите ще се играят на 7 ноември – датата на Великата октомврийска революция.
През социализма за Купата вече могат да се борят и отбори от по-ниските дивизии. В десетилетията напред тези участници ще оставят значима следа в турнира, който им дава възможност да срещнат „големите“. „Купата на България си има своите убийци на гиганти – Чепинец (Велинград), Чирпан, Септември (Симитли). Миньор (Бухово), например, са елиминирали Левски. Сливен и Марек са побеждавали ЦСКА във финали“, споменава някои интересни моменти Борисов. „Ако сега отидете на ст. „Бончук“, най-отгоре на входа стои Купата на Съветската армия. Това е ценност не само за клуба Марек, а за целия град Дупница. Никой там няма да забрави финала, в който ЦСКА е победен, още повече в София.“
За да напише книгата, Теодор Борисов преминава през вестникарските и други документални свидетелства от цялата история на турнира. Освен авторските му текстове, „Историята на Купата“ е и справочник с пълната статистика на турнира. След целия този труд, кой е любимият период на автора?
„На новите времена съм и пряк свидетел. Любими са ми случаите през последните години, в които (националния стадион) „Васил Левски“ е пълен за финалите. ЦСКА – Монтана, финалът Левски – ЦСКА миналата година, пловдивското дерби от 2019, което също влезе в историята. В момента във ВИП-ложата на стадиона на „Локомотив“ има гипсова отливка от петата на Ален Ожболт.“
Славният Марек, спечелил Купата на Съветската армия през 1978
СКАНДАЛИТЕ И ГЕРОИТЕ
Противоречия и откровени несправедливости съпътстват турнира за Купата през абсолютно цялата му история. От тази графа може би най-споменаван е финалът от 1985 година, след който Левски и ЦСКА са разформировани под тези си имена, а мелетата за малко не костват славната кариера на 19-годишния Христо Стоичков. Много хора си спомнят и финала Славия – Левски през 1996, когато тогавашният президент на „сините“ Томас Лафчис извади отбора си заради съдийството, на практика прекрати мача и даде трофея на „белите“. „Но още през 1940 година, когато финалът е между ФК 13 и Левски (Русе), русенци тогава са много сериозен отбор и пристигайки в София поставят на тогавашния ръководен орган БНСФ много сериозни финансови условия минути преди мача. Стадион „Юнак“ е пълен, има официален представител на двореца, който да връчи трофея. Левски (Русе) отказват да излязат, ако не им се плати съответната сума. В крайна сметка се решава мач да няма и се пренасрочва финал със загубилите полуфинала от Спортклуб (Пловдив)“, разказва още Теодор Борисов.
Противоречията обаче само допълват магията на Купата. А част от нея са и митичните герои – в последните години в такива се превърнаха Ален Ожболт и Илиян Стефанов. По-нагоре споменахме забравения хеттрик на Андрей Желязков – Жужо във финала през 1975. Борисов припомня и още един герой за „белите“ – Михаил Мишев, вкарал два на Ботев (Пловдив) през 1963 година. Друг пример - „на 30-тата годишнина на ЦСКА, 30-годишният Любен Севдин (от Марек) им вкарва победния гол в 30-тата минута, както казват – от 30 метра.“ Това е само един от тъжните нумерологични юбилеи за „червените“ в Купата, като навръх 50-тата си годишнина, те загубиха от вечния съперник Левски с 5:0. На „Армията“ обаче имат и своите големи победи в турнира, както финалът от 1965, когато Никола Цанев преминава на два пъти през цялата защита на „сините“, тогава държавен шампион, за едното си попадение. Разбира се, на ЦСКА е и подвига от 2016 – единственият случай, в който Купата се печели от отбор извън елита.
Според Борисов, в историята на българската купа има толкова интересни и романтични моменти, колкото в английската FA Cup или пък Купата на Германия. „Това е първата книга за този турнир в над 80-годишната му история, което показва, че е подценяван от футболната историография“, казва авторът на „Историята на Купата“. Благодарение и на неговата книга, това вероятно ще се промени.
Още в звука отгоре – предателството на Шилето от Черноломец / Стамо Костов (Попово) през 1946, тройните финали между Левски и ЦСКА през същото десетилетие и несправедливото им изпращане директно на полуфинали през 1974, за протокола от скандалния финал през 1985 и „неверните“ източници на информация.
Cелекционерът на българския национален отбор по футбол Илиан Илиев се съгласи с мнението, че неговите играчи, че сами са си направили живота труден днес. След 1:1 с Беларус ще играем бараж през пролетта за изкачване във второто ниво – Лига В, а съперникът ще бъде определен на 22 ноември с жребий. Равенство изпрати България на бараж за по-горната..
Испания стигна до труден успех в домакинството срещу Швейцария с 3:2 в лига А на турнир Лига на нациите. Европейският шампион и победител в Лигата през 2023 година си осигури първото място в група А4 и продължава към четвъртфиналите в турнира. Двубоят бе без особено значение за домакините в Тенерифе и селекционерът Луис де ла Фуенте пусна изцяло нова..
Националният отбор на България по футбол завърши 1:1 в София срещу състава на Беларус в последния кръг от груповата фаза на турнира Лига на нациите. Васил Панайотов вкара за нашия отбор в 13-ата минута след добавка при удар преди това на Марин Петков. А Юрий Ковальов изравни в 70-ата минута. В другия мач от нашата група 3 от Лига С Северна..
Гросмайстор Иван Чепаринов постигна победа в предпоследния десети кръг на европейското индивидуално първенство по шахмат за мъже в Петровац, Черна гора. С черните фигури 38-годишният българин се справи с поляка Шимон Гумулаж след 55 хода игра. В наглед равностойна позиция Чепаринов успя да издебне грешка на Гумулаж, която моментално наказа и няколко..
ЦСКА победи украинския Епицентър Подоляни с 3:1 (22:25, 25:20, 25:23, 25:23) в първи мач от европейския клубен турнир за мъже Чалъндж къп. "Червените" изоставаха в резултата след първата част, но успяха да постигнат обрат преди втората среща, която ще се играе във вторник от 18.00 часа. Вицешампионът на Украйна имаше превъзходство през първия гейм и..
Националният отбор на България по баскетбол за мъже започна подготовка за мачовете срещу Черна гора от квалификациите за европейското първенство през 2025 година с група от 11 души. "Лъвовете" проведоха занимание във фитнеса тази сутрин, а в късния следобед се отправиха и към столичната зала "Триадица" за първа тренировка. От повиканите 14..
Състезателките на клуб Левски спечелиха отборната титла на международния турнир по художествена гимнастика "SANIX OPEN", който се проведе през уикенда в Япония. Тимът е в състав Вяра Младенова, Сиана Казъмска, Георгия Маркова, Дария Киркова и Божидара Миткова. В състезанието участие взеха 29 клубни отбора. За първи път в турнира се включиха и грации от..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..