Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Според нея това не може да стане в момент с възстановен контрол по вътрешните граници.
"Как ще се случва свободното движение на хора в ЕС е в директна връзка с политиката по миграция, по която от доста време съюзът не може да постигне съгласие."
Тя обаче не изключва допълнителни усилия за сигурността по границите да бъдат постигнати до декември и това да даде основания на австрийския канцлер да си промени позицията.
Евентуално разделяне на България и Румъния е трудно по формални причини, поясни Чернева. По думите ѝ подобен процес е доста сложен.
"Става въпрос за промяна на вътрешно национално решение на Австрия, което трябва да има достатъчно добра обосновка. Не мисля, че заплахи могат да помогнат", посочи още тя, запитана за по-твърдия румънски подход по темата.
Относно нидерландското "не" Весела Чернева изтъкна, че съображенията на Нидерландия са от друг характер и са свързани с върховенството на правото.
"Имаме някакви видими промени – промените по КПКОНПИ, предстоящите промени в Конституцията. Подобренията по границата са едва третият елемент на това, което можем да демонстрираме пред Нидерландия. Ако видим нидерландска делегация в България, това само по себе си вече ще е успех, защото досега Хага отказваше да изпраща такава делегация. Ако има такава делегация, това ще означава, че голяма част от предходните съображения вече са изчистени или са напът да бъдат изчистени."
Създаването на алтернативи и регионални модели на Шенген никога не е работило, смята Весела Чернева.
Дисбалансът между страните на предна линия и икономиките, които привличат най-голяма част от мигрантите, до ден днешен не е намерил своето идеално решение и това е причината от време на време да виждаме вдигане на шенгенските граници, коментира тя в предаването "Преди всички".
"Тази година вероятно ще видим нова вълна. Със сигурност не толкова голяма, колкото 2015-а, но ще видим увеличаване на този мигрантски натиск и въпросът е дали ще търсим отново национални решения или ще може да се вземе някакво общо решение", подчерта Чернева във връзка с конфликта в Близкия изток.
Това са трудни решения, защото не всички страни могат да бъдат удовлетворени от едно решение, допълни тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..
Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни. В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..
Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..
Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..
В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..
Въвежда се временна организация на движението по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци заради ВиК ремонти в с. Соволяно, казаха експерти. Ще се копае по самото платно на пътя - над 1 километър, като ежедневно по трасето ще има техника, екипи, доставка на материали. Изготвен е план, съгласуван с Областното Пътно управление и КАТ, за..
Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара. Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай -..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..