Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Куманов: Безобразно се прахосват европейски средства за купчина непотребна хартия

| Интервю
Димитър Куманов
Снимка: Ани Петрова

ЕК призова България, Кипър, Ирландия, Испания, Малта, Португалия, Словакия и Словения да финализират прегледа на своите планове за управление на водите, както и плановете за управление на риска от наводнения.

Срокът за това изтича след месец. Плановете трябва да се докладват на всеки 6 години.

Тези планове потънаха до дъното. Планът за риска от наводнения закъснява вече 2 години, а за управление на водите закъснението е 3 години, коментира пред БНР инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

Сега България може да отиде на съд заради закъснението, но по всяка вероятност ще се размине заради бавната процедура, дотогава ще ги напишат, посочи той.

Куманов отправи критики към МОСВ, което е сключило договор със Световната банка за написването на плановете, макар да имаме капацитет сами да си ги напишем. Сред хората, които реално участват от името на Световната банка, има служители на басейновите дирекции, както и преподаватели от хидрофакултета на УАСГ, допълни Куманов.

"Можеха да си пишат плановете, без парите да минават през Световната банка."

Дотук за двата плана са дадени 35 милиона лева европейски пари. Сега министърът на околната среда и водите им отпуска допълнителни 7 милиона по ОП "Околна среда", поясни още Димитър Куманов и попита как за нещо платено, което закъснява като изпълнение, сега ще се плаща още.

Ще информираме европейския прокурор за "това безобразно прахосване на европейски средства", съобщи той.

"Освен закъснението, по-лошото е, че качеството на тези доклади е 0", каза Куманов, като се позова на публикуван междинен преглед на значимите проблеми в управлението на водите.

Той определи документацията по темата като "купчина непотребна хартия" и подчерта, че най-важните проблеми не са отразени.

"Когато в междинния преглед не си описал някой проблем, това нарочно не е направено, впоследствие в самия план няма нужда да сложиш мерки за справяне с този проблем."

Крайният срок на приложение на тези планове е 2027 година, заяви Димитър Куманов в предаването "Хоризонт до обед".

Във връзка с климатичните промени трябва да се направят нови хидравлични проверки на мостовете в България, категоричен е инж. Куманов.

Сред сериозните проблеми експертът очерта пресъхналите и отровени реки, кражбата на вода, както и на баластра от речните корита, което по думите му се е превърнало "в национален спорт".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03