Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неслучайно в цяла Европа не се използват такива уреди за гласуване"

Проф. Красимир Калинов: Не недействителните бюлетини са ни проблем, а политиците

Хеш кодът е само да се провери за коректно издадена бюлетина. След това вътре какво става, пита бившият член на ЦИК

| Интервю
Проф. Красимир Калинов
Снимка: Стопкадър

"Не недействителните бюлетини са ни проблем, а политиците, които се опитват с разни номера да печелят избори или да не губят избори. Да правят обстановката такава, че хората да нямат мотивация да гласуват."

Това мнение изрази пред БНР проф. Красимир Калинов, бивш член на Централната избирателна комисия.

"Този проблем висеше в общественото пространство много отдавна. Още когато се обмисляше дали да се въведат такива машини, политиците взеха самоволно решение, което във времето доведе до тази ситуация, в която си намираме сега", коментира той относно отмяната на машинния вот за местните избори след излязъл доклад на ДАНС за възможна нерегламентирана намеса.

Неслучайно в цяла Европа не се използват такива уреди за гласуване, допълни Калинов.

Хеш кодът е само да се провери за коректно издадена бюлетина, уточни той.

"След това вътре какво става? Черна машинка е. Това е истината. Какво става, след като сме си пуснали бюлетината, за която сме проверили, че е правилна? След това флашки, памети – какво става с тях, кой ги пипа и как ги пипа? Това не е ясно. Там може да бъде манипулирана действително информацията, която да доведе до разминаване в това, което има в протокола на ЦИК и протокола на ОИК. И тогава вече да възникват проблеми с достоверността на изборите."

"Не знам дали докладът на ДАНС е манипулативен. Знам само, че когато има такива устройства, има начин да се манипулират. Има начин при всички положения. И това създава недоверие към машините за гласуване, към резултатите. Дали могат да се манипулират? Категорично "да". Сложно ли е да се манипулират? Също "да", но 5-6 души могат да го направят", заяви проф. Калинов пред "Хоризонт".

"Важно е, че ние сме дали правото да стопанисва тези машини на частна фирма, в чиято коректност аз не съм убеден. Няма по света друга държава, която да предоставя така безотговорно в ръцете на частници организацията на най-важния процес – изборите. Цялата история е добре измислена, но пък тези, които настояваха да се отмени машинното гласуване, да не забравят, че те го въведоха преди няколко години."

Според бившия член на ЦИК случилото се с машините за гласуване за тези местни избори е "очевидно политическо мероприятие".

"Един голям въпрос за мен виси – защо ПП-ДБ толкова силно настояват точно с машини да се гласува? След като са завършили в Харвард, знаят, че по целия свят, че с машини се гласува само в няколко старни като Индия и Бразилия. Създават впечатлението, че зад тази настоятелност стои нещо друго. Какво? Не знам", каза още проф. Красимир Калинов.  

Той нарече квадратчето "Не подкрепям никого"- "безобразие, което виси вече няколко години" .

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му, "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30