Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Киров: Винаги са съществували подозрения за машинния вот

ЦИК нямаше какво друго да направи, освен да постанови гласуване само с бюлетини, смята конституционалистът

| Интервю
Пламен Киров
Снимка: БГНЕС

"Това, което става, не е хубаво. България е чудесна държава и в нея непрекъснато се случват чудеса. Лошо е, когато се случват по изборите, както в този случай. Изборите не могат да бъдат отлагани – няма такава процедура."

Това заяви пред БНР проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и преподавател по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"ЦИК нямаше какво друго да направи, освен да постанови, че ще бъде проведено гласуване само с бюлетини, че машините ще бъдат изключени, тъй като имаме подозрение, че по някакъв начин са били манипулирани, тоест няма да отчетат точно вота на избирателите", посочи той.

"Каква е работата на този заместник-министър след като всичко е направено по силата на самата технология за удостоверяване и въвеждане на софтуера в машините, каква му е била работата той да попадне сам в това помещение, в което се съхранява чувствителна техника и програма? Първо трябва да си зададем този въпрос. Всичко изглежда много подозрително", коментира Киров.

Проф. Киров попита още "защо този заместник-министър (на електронното управление - бел. ред.) не е задържан", след като "нерегламентирано е имал достъп до хардуера".

Конституционалистът поясни, че "всеки вот може да бъде оспорван с оглед на законосъобразното отчитане на изборния резултат".

"Разбира се, че може. Ето, има жалби срещу решението на ЦИК. ВАС ще се произнесе. Затова не всеки трябва да пипа Изборния кодекс и да пише Изборен кодекс. Трябва да се предвиди особена процедура, по която да работи ВАС и да се произнася незабавно. Такова нещо не е направено в нашето законодателство. Не можем да виним ВАС, че ще се произнесе в понеделник."

Относно доклада на ДАНС, станал причина за отмяната на машинния вот, Пламен Киров подчерта:

"Очевидно, че не могат да мълчат и затова запознават председателя на Народното събрание да се вземе решение какво да се прави. Виждате каква каша е забъркана от едно лекомислено действие. Аз не искам да подозирам заместник-министъра, че е действал злоумишлено."

Станислав Цанов беше изслушан в парламентарна комисия след негово разследване, посветено на машинното гласуване  Снимка: БГНЕС

"Въпросът с машинния вот стана много сложен във връзка с изслушванията в една комисия в НС за намерения да бъде фалшифицирано машинното гласуване, с намеренията на един бос, който не е сред нас в момента (Алексей Петров - бел. ред.), да влияе върху политическия процес в България по някакъв начин. Всичките тези неща се наслагват. Подозренията за начина, по който е организиран и се провежда машинният вот в България, винаги са съществували. Съществували са и на минали избори", изрази мнение проф. Киров.

Големият проблем според него е в мотивацията на хората да отидат до урните.

"Ако въпреки съмненията, че върху машините е оказвано някакво влияние, ЦИК беше оставила машините в действие, щяха да се демотивират избирателите. Съответно пък сега ще има у друга част от обществото недоверие. И в единия, и в другия случай имаме щета в общественото мнение за начина, по който организираме и провеждаме изборите."  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Дичева

Светлана Дичева: Изкуственият интелект е приятел, но и бариера пред въображението

"24 май е празникът на мисълта, защото думите ни карат да мислим по-задълбочено, по-богато . Колкото повече думи имаме в речника си, толкова повече детайли от богатия и вечно развиващ се свят можем да възприемем. Това е един от най-хубавите празници!". Това каза Светлана Дичева, писател, преводач и журналист, водеща на предаванията "Графити по..

публикувано на 24.05.24 в 15:41

Десислава Алексиева: Панаирът на книгата е преживяване!

Панаирът на книгата е преживяване , заяви пред БНР Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга".  Традиционният пролетен панаир на книгата се открива днес пред НДК, а заглавията, които ще се предлагат, са от 80 до 100 000. "Има много срещи с автори, илюстратори, с редактори и издатели. В шатрите пред НДК постоянно ще има..

публикувано на 24.05.24 в 10:14

Мариана Манушева: Повечето инциденти се случват поради недооценяване на обстоятелствата

"Има голямо значение как се действа, за да остане и този, който оказва първа помощ, в безопасност и да не нарани себе си.  Повечето от инцидентите се случват поради недооценяване на обстоятелствата. Хората винаги трябва да са нащрек в една такава ситуация и да се придържат към правилата за безопасност, за да не се получава така, че да има много..

публикувано на 23.05.24 в 11:49

При рестрикции в кредитирането може да има отлив и от банковия, и от имотния пазар

"Апетит към кредитиране, към задлъжняване има. Този "апетит" не е от вчера. Това е процес, който продължава години. Доста изразителен стана в момента, в който се случи високата инфлация – хората изпитаха притеснения какво се случва с техните спестявания, с тяхното обезценяване. Българинът е традиционалист - в подобна ситуация се насочва към..

публикувано на 23.05.24 в 08:27

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36