Този измислен и безсмислен скандал се върна като бумеранг върху създателите си, заяви пред БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.
"Този скандал демотивира хора, които и без друго нямаха особена вяра в изборния процес, нито са особено политизирани, бяха по скоро сред колебаещите се избиратели, хора, които не бяха избрали дали да гласуват и за кого да гласуват. Тези хора не отидоха до урните. Избирателната активност е с между 5 и 7% по-ниска от предишните местни избори. Хората обаче, които бяха най-силни привърженици на машинното гласуване и които обикновено са симпатизанти на градската десница, на протестните партии, на ПП-ДБ, проявиха висока степен на мобилизация - точно като контрапункт, като противовес на този скандал и видяхме, че на редица места в страната показаха резултати по-високи от очакваните", коментира тя.
След първия тур на местните избори, Димитрова изказа мнение, че партия ГЕРБ е показала солидно присъствие в страната, но с няколко големи въпросителни. Дългогодишни кметове от ГЕРБ, които бяхме свикнали да печелят на първи тур, сега отиват на балотаж, отбеляза тя и добави, че това показва умора у избирателите от дългогодишното управление на ГЕРБ, както и желание за умерена промяна. Оформят се интересни и рискови за ГЕРБ балотажи, смята социологът и посочи Варна, Велико Търново, Габрово. Пазарджик и Кюстендил също имаха кметове, силно подкрепяни от ГЕРБ, сега отиват на балотаж. По думите й всичко това е доста сериозен червен сигнал.
Налице е спад в подкрепата на ГЕРБ за общинските съвети, коментира още Боряна Димитрова в предаването "Нещо повече" и обобщи:
"ГЕРБ запазва устойчиво присъствие, но с намаляваща тежест и с някои знакови жълти картони или по-сериозни предупредителни линии".
Наблюденията в София показваха, че Ваня Григорова устойчиво трупа популярност и подкрепа, подчерта Боряна Димитрова. По думите й не е било изненада, че тя е финиширала с преднина пред Антон Хекимян. Според нея в изборите е имало значение и нейният личен хъс. Тя посочи и проблемите, които са имали издигнатите кандидати на ПП-ДБ и ГЕРБ и нееднозначното им приемане.
"Нито една от партиите няма гарантирана периферия. Твърдите ядра не са това, което бяха. В момента наблюдаваме на повечето места в страната не едни периферии, които чакат в някой момент да бъдат прибрани от някое твърдо ядро, а наблюдаваме мобилни избиратели, които много бързо преориентират вота си и отиват към други кандидати", коментира още социологът.
Около 1/3 от избирателите, чиито кандидати са отпаднали, по всяка вероятност няма да гласуват, смята тя. По думите й обаче останалите 2/3 е изключително важно в какви пропорции ще се разпределят.
"Разпределението в едни фини пропорции е възможно да даде естествена преднина на Васил Терзиев, но е и много възможно тези резултати да се сближат и да има фотофиниш на края на изборния ден. Това е един към момента непредвидим балотаж".
Местните избори не показаха силен пробив на "Възраждане", отбеляза Боряна Димитрова. Според нея това не е партията, на която се възлага решаването на проблемите:
"Възраждане" събира вот като протестна партия, но не и като партия, на която се делегира и възлага възможността да решава проблемите".
По думите на социолога тези избори отново потвърждават силната роля на ДПС в местната власт. Това им дава основание да претендират и за по-силни позиции в централната власт, изказа мнението си Боряна Димитрова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Родители и близки на деца и възрастни, загинали при катастрофи, протестираха пред министерството на правосъдието и НС срещу убийствата по пътищата у нас. Някои от хората носеха плакати с надпис "Аз съм Сияна" - седмица след катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишното момиче. От сдружение "Ангели на пътя", което организира протеста, се..
Темповете на руската офанзива в Украйна се забавят, докато се увеличава мащабът на въздушните удари. Това твърдят от Института за изучаване на войната във Вашингтон, като се позовават на геолокационни данни. Те потвърждават и информацията за руски настъпления в област Суми. Според обобщената информация на института, в контраст с ноември, когато са..
Седем автомобила са изгорели пред два жилищни блока в квартал Трети в Козлодуй тази нощ. Първоначално е подаден сигнал на тел. 112 за две горящи коли, паркирани пред 14-и блок, след което за още пет пред 27-и блок. Пламъците са загасени преди да възникне опасност от разрастване на огъня към жилищните кооперации. От началото на годината..
Нормализира се зимната обстановка в област Благоевград. Спряха и валежите от сняг. Всички пътища от републиканската мрежа са почистени и проходими. Сутринта отпадна ограничението за движение на тежкотоварни камиони над 12 тона през прохода "Предел". Забраната за прохода "Юндола", в посока Велинград, обаче остава в сила, информираха от Областното пътно..
БАБХ започва масирани проверки по магазини, вериги и търговски обекти за агнешко месо, яйца и бои за яйца, обяви д-р Кремена Стоева, директор на Контрол по храните в БАБХ, в интервю пред БНР. Агнешкото ще е под засилени проверки и представители на БАБХ ще проверяват регламентиран ли е добивът на месо , както и в търговската мрежа да има..
Британският премиер Киър Стармър обеща "смели промени", като обяви, че ще смекчи правилата за електрическите превозни средства, след като производителите на автомобили бяха засегнати от митата на Доналд Тръмп. Jaguar Land Rover заяви, че фирмата ще прекъсне доставките за САЩ в опит да се справи с новите търговски условия. В поредна намеса..
Жалба за военни престъпления срещу 10 британци, които са служили в израелската армия в Газа, ще бъде подадена до лондонската полицията от един от водещите британски адвокати по правата на човека, съобщи "Гардиън“. Майкъл Мансфийлд ще предаде досие от 240 страници на отдела за военни престъпления на Скотланд Ярд, в което се твърди, че са извършени..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..