В края на миналата седмица България бе включена в т.нар. "сив списък" на страните, поставени "под засилено наблюдение" от Работната група за финансово действие срещу изпирането на пари (FATF). Страната ни бе присъединена към 20 други държави.
Засега няма последици от това, че сме в този списък, това е просто едно "плясване по ръката", че трябва да стегнем, заяви пред БНР Теодор Димокенчев, юрист и експерт по предотвратяване на пране на пари. Според него обаче това може да отблъсне чужди инвеститори. Той заяви, че не е видял реакции по новината, но подчерта, че темата не трябва да се подценява.
В предаването "12+3" експертът обясни какъв е този списък:
"Това е списък на държави, поели ангажимент да работят активно с FATF, за да подобрят мерките си срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. /.../ Попадаме в този списък, защото периодично на всяка държава, която участва като сътрудник на тази организация - ние формално не участваме, но като част от ЕС и Съвета на Европа ни се правят такива оценки, на всеки няколко години се прави оценка на това как държавата е възприела законодателството за предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма, но се оценява и как на практика се прилагат тези неща. Последният доклад за България е пети поред от преди 2 години. От този период насам държавата е предприела някои мерки, за да подобри средата".
По думите му в доклада за България съвсем раздробено се вижда къде са проблемите:
"От една страна България не е предприела мерки, които е трябвало да предприеме в течение на годините и сега ни "пляскат по ръката" и ни казват да се стегнем. От друга страна самата регулаторната рамка, която се иска от международните институции и ЕС, се усложнява все повече и ние тук в последните 3 години на политически борби тези неща са останали на заден план".
Теодор Димокенчев подчерта, че проблемите у нас са системни. И даде пример: "Координация между институциите почти няма. Формално могат да се подават сигнали към институциите, но тази информация не се използва достатъчно добре при преследването после на тези сигнали. Въпреки че формално имаме законодателство срещу изпирането на пари и корупцията, колко дела има за това, които са завършили успешно? Формално сме приели много неща, формално имаме институциите, но на практика тези институции не работят както трябва - налива се от пусто в празно. Резултатите никой от нас не ги вижда".
Рисковите сектори, които са посочени, са корупцията, злоупотребата с европейски фондове и подценяването на ролята на адвокати в подпомагането на прането на пари, посочи юристът. Той добави друга критика - че България не събира достатъчно статистика за тези неща и нашите органи не могат да си изградят ясна представа за това какво се случва, което според него е системен проблем.
Ние сме малка държава и от нас се изисква страшно много, изказа мнението си експертът.
"Спазването на такива изисквания е много времеемко и скъпо. В компаниите, които трябва формално да спазват тези изисквания и да следят всички транзакции на клиентите си, това са огромни екипи и бюджет, много е скъпо. Когато институциите, които трябва да се занимават с това, са недофинансирани, няма как да се случи. Иска се твърде много от нас, което за нашия джоб е трудно постижимо. Отделно - имаме ли експертите за това нещо - да правят следене на такава височина и толкова комплексно. Малко проблемна е системата на това да се изисква от малките държави да правят същия мониторинг като големите".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Нов случай на блъсната жена на пешеходна пътека в Пазарджик. Пострадалата е 40-годишна. Тя е транспортирана в многопрофилната болница в града. Няма яснота какво е състоянието ѝ. Инцидентът е станал преди обед, на пешеходна пътека на бул. "Мария Луиза". При ляв завой, жената, която е шофирала, не е успяла да реагира на пешеходката, стъпила..
Финансовото състояние на държавата е много тежко и дори трябва да се търси наказателна отговорност на бившия финансов министър Асен Василев. Това коментира пред БНР председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. "Ами фактът за съжаление е така. Просто Асен Василев за всичко лошо, което се сетите, включително наказателна отговорност, според мен,..
От ПП-ДБ ще приемат да излъчат заместник-председатели на постоянни комисии, заяви депутатът Ивайло Мирчев. "Най-вероятно "да", но това е детайл. Право на управляващите е и показване на стил, на начин, по който те смятат да управляват оттук нататък! Ние се ангажираме да бъдем конструктивни и да си свършим работата в рамките на възможностите,..
Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов отхвърли упреците, че с решението да не се дадат председателски места в постоянните парламентарни комисии на опозицията, се прави опит да се предотврати контрола върху изпълнителната власт. Той се мотивира с необходимостта от спешни действия. "Кашата е такава, че трябва да се взимат адекватни мерки и да минават..
Осъденият за двойното убийство пред дискотека "Соло" Илиян Тодоров ще изтърпява наказанието си "доживотен затвор", след като Върховният касационен съд отхвърли искането му за възобновяване на делото за смъртта на 21-годишния национал по хокей Кирил Въжаров и 24-годишния Васил Александров. Младите мъже бяха прободени смъртоносно пред вече..
Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен заяви, че основна нейна цел е да установи връзка с новата американска администрация, да покажем готовност за преговори и да бъдем прагматични в тях. Тя обаче отново заяви, че винаги ще спазва европейските принципи. Фон дер Лайен говори пред Европейския парламент в Страсбург. "По света..
Килограм марихуана е иззет при специализирана полицейска операция, проведена през миналата седмица на територията на град Брезник. При проверка в жилището на 28-годишен местен жител са открити и иззети пликове, съдържащи суха зелена листна маса с тегло около 1 килограм. Полевият тест на място е отчел наличието на марихуана. Мъжът не..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..