Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един от най-оспорваните балотажи във Великотърновско е в Горна Оряховица

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Един от най-оспорваните балотажи във Великотърновска област днес е в община Горна Оряховица, втората по големина в региона. Там винаги кандидатите за общински кмет са най-много. На първия тур миналата неделя бяха 11. Един срещу друг днес са досегашният кмет Добромир Добрев от ГЕРБ, който се бори за четвърти мандат, и бизнесменът Николай Рашков от „Нова демокрация“. От 2007 година в общината кметът се избира на балотаж. А напрежението в града е толкова голямо, че с нож може да се реже. Реваншизмът и клиентелизмът в Горна Оряховица ескалират на тези избори. Привържениците на двамата кандидати на балотажа днес дори не сядат на една маса в заведенията, а в ромския квартал „Калтинец“ гласуват без да знаят името на кандидата, за когото пускат бюлетина.  

„Нямам представа, явно толкова ни е капацитетът в Горна Оряховица. Властта явно дава нещо на хората щом толкова много я искат. Избираме кмет, какъвто си го искаме, не виждам нещо ненормално да има балотаж толкова години. Апетитите за власт, от там идва всичко. Човек, колкото повече има, толкова повече иска, така е и при политиците. Купени гласове. Според мен кметът трябва да има два мандата. Има срастване на структурите, на политическата власт с бизнеса, започват да създават паралелен собствен бизнес. Облагодетелстват се роднините, цели семейства са в администрацията. Има срастване, ей това е мафията“.  

38 хиляди са избирателите в Горна Оряховица. На първия тур до урните отидоха малко под 43% и при 11 кандидати за кмет на община близо 4 на сто гласуваха с „Не подкрепям никого“, а 10% от бюлетините за кметския вот бяха отчетени като невалидни

Днес на балотажа излизат досегашният кмет Добромир Добрев, издигнат от ГЕРБ и управлявал три мандата, и бизнесменът Николай Рашков, издигнат от „Нова демокрация“.  

Ромският квартал „Калтинец“ в Горна Оряховица е станал нарицателно за търговията с гласове. В двете секции там избирателите гласуват, но им е трудно да посочат името на своя избраник: 

„Какво ще ме агитирват, за какво? Това е по мое решение. Не съм чувала да пазаруват гласове. Не съм се срещала с кандидатите. Някои ги познавам, някои не. Гласувам на всички избори, но нищо не ни обещават, ей тъй гласувам. Не мога да ти обясня как си избирам. Кварталът е нарицателно за купуване на гласове, защото контингентът е такъв. На гладния, на малцинствата като им дадеш някой и друг лев и работата става. Не съм виждал“.  

Който и да стане кмет на община Горна Оряховица, ще му е трудно да работи с новия 29-членен общински съвет, където бяха избрани представители на 9 политически сили без да има изразено определено мнозинство. А съгласието между кмет и общински съвет е важно, защото, според избирателите, има още много проблеми за решаване. 

„Да има повече работни места. Кметът да отвори летището. Инфраструктурата, заетостта младите хора да се върнат, да има работа. Улиците имат много дупки, детският кът е за ремонт, водопроводът постоянно се чупи, кучетата. Те сега напират повече за бездомните кучета като проблем на Горна Оряховица. Пътищата, тротоарите и бордюрите са най-големите проблеми. Не можем да предположим следващият кмет дали ще ги реши, защото преди избори всеки обещава, а след това се оказва, че и той е същият“. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34