"В дългосрочен план буквално може да взаимодействаме с всеки аспект на мозъка. А в краткосрочен - да взаимодействате с част от мозъка ви, което да реши огромен брой неща, които причиняват изтощителни проблеми за хората. Дългосрочното взаимодействие звучи малко езотерично. Знаем ли какво да правим с изкуствения интелект? Той е просто много по-умен от нас. А общото пътуване с него трябва да бъде – и това е добрият сценарий – "на една честотна лента". Колко бързо можем да „общуваме“ с компютъра. И сега ние сме киборги – зависим от телефоните си до степен, че като ги няма, ги чувстваме като липсващ крайник. С телефоните и лаптопите си комуникираме по най-бавния начин чрез реч или писане на клавиатурата. Обаче това е това е изключително ниска скорост на предаване на данни - няколко бита в секунда, докато компютърът е способен на комуникация на терабайти в секунда. Това според мен е основното ограничение, с което трябва да се справим, за да смекчим дългосрочния риск от изкуствения интелект. Краткосрочното, неезотеричното обяснение, ни поставя пред нуждата да се справяме с различни физически проблеми. Уверени сме, че с това предложение ще решим много мозъчни травми, проблеми, причинени от нараняване на гръбначния стълб", твърди Мъск.
За плана си Neuralink търсят хора, страдащи от парализа от увреждане на шийния гръбначен мозък или амиотрофична латерална склероза. Компанията не разкрива колко души ще бъдат набрани. Американската агенция по храните, която дава разрешенията, е поискала Мъск да тества по-малко от 10 пациенти поради опасения за безопасност.
"Не е ексцентрично. Зависи колко е безопасно", коментира пред БНР доц. Димитър Проданов, който работи във водещия изследователски център в областта на наноелектрониката в Льовен, Белгия.
"Какво ще прави този чип – аз съм доста скептичен, тъй като алгоритмите за анализ на мозъчна дейност са в доста зародишна фаза. Дори да сложим някакъв чип, той няма да е много функционален. Може би ще различава прости команди. Ако човек си мисли за нещо, примерно "запали лампата, печката", нещо такова."
"Няма да е нещо в реално време, а ще бъде в резултат на целенасочено мислене от човека, така че той да тренира системата да разпознава неговите команди", изтъква доц. Проданов. Според него няма от какво да се страхуваме.
В Льовен е разработена система, чип, който записва от мозъците на плъхове и мишки и категорично не може да се използва в хора, уточнява ученият. По думите му този инструмент се използва в много лаборатории по света, а проектът е бил финансиран с американски и британски пари.
"Чипове могат да се имплантират по какви ли не причини – вместо банкова карта или вместо лична карта, но човешкото тяло е доста агресивна среда. Въпросът е колко дълго време ще издържи такъв чип в тялото, колко лесно може да се сменя."
Две от маймуните на Мъск, върху които е пробвал чиповете, са починали, припомня доц. Димитър Проданов. А адвокати за правата на човека алармират, че поставянето на импланти, чипове и сензори по и в тялото, повдига въпроса за личните свободи, защитата на личното пространство и неприкосновеността. Мъск обаче вижда големи перспективи пред идеята си с перспектива да се лекуват дори затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.
Компанията на Илон Мъск не е единствената в опитите си да слага чипове в хората. "Уошингнтон поуст" посочва, че компании като BlackRock Neurotech и Synchron също имплантират устройства на хора при клинични изпитвания. Поне 42 души в световен мащаб са имали импланти на мозъка. Изданието разказва, че Родни Горхам, който е с амиотрофична латерална склероза, може да "пише" чрез имплант и софтуер. Има и примери за контролиране на роботизирана ръка, пациент може да ходи с бавен, но естествен крак - това са само известните приложения. Без да добавяме към тях и разработките на изкуствен интелект, който да помага на хората с увреждания. Езотеричният сценарий на Мъск за работа "на една честотна лента" с изкуствения интелект е на път да се реализира. Въпросът е кога.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..