Това мнение изрази пред БНР проф. д-р Надя Миронова, ръководител катедра "Управление" в УНСС, професор по мениджмънт и бизнес комуникации, експерт по комуникации и управление на хора.
"Когато партиите са в опозиция или се борят за властта, те много искат да счупят тази каца с меда и отнякъде да потече малко повече и към тях, пък даже и към хората често са искрени, когато го искат. Когато обаче получат възможността реално и легитимно да си отворят капака на кацата с меда и да си гребат вътре, колкото искат, вече проблемът става колко е дълга лъжицата и колко е голяма и никой не се сеща", заяви тя в предаването "Преди всички".
По думите ѝ кметовете са принудени да се молят за всеки лев, изпадат в зависимост и понякога участват "в предрешени процедури за различни проекти".
"Проблемът е, че всички ресурси, всички блага на държавата се разпределят от двайсетина човека при тази форма, в която е структурирана нашата държава."
До общините парите стигат по доста сложен, много често непрозрачен начин, в зависимост от това кой какво лоби има, коментира Миронова. Така се получава и неравномерното развитие на регионите, което води до бедност, подчерта тя.
Децентрализацията е задължителна, за да се приближат властта и парите към хората, категорична е проф. Надя Миронова.
"В тази ситуация всичко опира до доброто желание, морала, етичните стандарти на този или онзи човек в ролята му на министър или на човек, който взема решения. Не е системно регламентирано действие, чрез което държавата и хората се водят към благополучие."
Най-доброто управление е това, което зависи от шарени общински съвети, смята проф. Миронова. Така според нея постигането на договорки извън интереса на гражданите е доста по-трудно, отколкото когато има монолитни групи.
"Тези шарени парламенти са много добър филтър на интересите на хората по места."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"