Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Димитров: Имаме нужда от допълнителни 600-700 млн. разход за увеличение на заплати

| Интервю
Пламен Димитров
Снимка: БГНЕС

Приходите в бюджета за следващата година изглеждат реалистични, но напрегнати. Това заяви пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него не са заложени резерви.

"Допълнителните приходи, които за мен са проблематични, са тези 7 млрд. заложени помощи и дарения, т.е. европейски пари, да влязат догодина при около 3,5 млрд. очаквано изпълнение за 2023 г. Вярно е, че започват оперативните програми, вярно е, че очакваме и второ плащане по ПВУ догодина, но това, според мен, е под въпрос", добави мнението си той.

За разходната част на бюджета Димитров посочи: "Щедра социална политика. /…/ Заплатите са ключови, за да се поддържа растежът. Много числа се размениха. Истинското число е 1,4 млрд. повече спрямо очакваното изпълнение на ред "Заплати" в бюджета за 2023 г. Половината от тези пари идва от 2023 г., за да поддържа 2024-а. Половината от тези пари не са ново увеличение плюс увеличената минимална заплата от 1 януари и нужните средства за нея".

В предаването "Неделя 150" президентът на КНСБ отбеляза, че парите в средното образование не са достатъчни за очакваните 12% увеличение на заплатите. Той изброи в кои сектори няма никакво увеличение на заплатите. По думите му са необходими около 600-700 млн. допълнително разход. Според него това не е непосилно.

Пламен Димитров не смята, че ще се стигне до орязване на разходи:

"Ако се стигне до орязване, ще се стигне до протести. Не плаша никого, но хората наистина очакват да вържат личния бюджет и да покрият инфлацията. Това са минималистични искания – десетина процента ръстове през 2024 г.".

Той заяви, че е наясно, че не може да се вдигнат заплатите навсякъде. Но има системи, които години наред са подценявани, добави мнението си синдикалистът.  

Димитров подчерта, че инфлационните процеси в тази криза са генерирани от печалбата на предприятията в някои сектори, а не от доходите. "Доходите в момента догонват. За две години – 2022 и 2023 г., с ръстовете на доходите почти успяхме на средно ниво, ако гледаме средната работна заплата, да покрием инфлацията", коментира той. И добави обаче, че не е компенсиран доходът на всеки. Освен това личната инфлация на всеки е според това какво купува в магазина.

"Няма как да се съглася, че в момента действията на поддържане на доходите в съответствие и покриване с инфлационното ниво и малко над него, за да може да се стимулира потребление, са нещо лошо – обратното – ако погледнете, 70% от брутния продукт и неговия растеж се генерира от потреблението".

Според него все пак не трябва да се прекалява:

"Никой не иска тук някакви колосални ръстове. Искаме да се поддържат нещата около 10% - колкото ще бъде всъщност номиналният ръст на брутния продукт. Това е заложено в бюджета. Там се говори за 4,8% инфлация и 3,2% реален ръст на брутния продукт. Заложен е около 10-12% ръст на средната работна заплата, което обаче отново ще бъде генерирано от частния сектор. За бюджетните заплати имаме доста голяма икономия към настоящия момент".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров

Чакъров: Всички 4 субекта от мнозинството да имат представители във втория и третия ешелон на властта

За първия ешелон на властта ние приемахме да нямаме, но за втория и третия ешелон трябва да се водят обсъждания на базата не на квотен принцип, но всички четири субекта е редно и коректно да имат своите представители, каза председателят на парламентарната група "Демокрация, права и свободи" - ДПС (ДПС-ДПС) Джевдет Чакъров в кулоарите на парламента. В..

публикувано на 28.02.25 в 11:46
Регионалният министър Иван Иванов

Регионалният министър: Крайният срок за завършване на лот 8 на АМ "Хемус" е декември 2029 г.

Крайният срок за завършване на последния лот 8 от автомагистрала "Хемус" е декември 2029 г.  Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по време на изслушване в НС. "Това е хипотеза, че се издават своевременно документите. Разрешителните за строеж своевременно се започва работа и няма прекъсваемост на..

публикувано на 28.02.25 в 11:33
Кирил Добрев в кулоарите на НС.

БСП-ОЛ застава зад номинацията на Росен Карадимов за председател на КЗК

"БСП - Обединена левица" застава зад своята номинация – Росен Карадимов да бъде председател на Комисията за защита на конкуренцията, обяви депутатът Кирил Добрев: Росен Карадимов е номинацията на БСП за председател на КЗК Карадимов с широка подкрепа от бизнеса и синдикатите за председател на КЗК Петков: Карадимов се е справил "добре" с..

публикувано на 28.02.25 в 11:15

Сенатът на САЩ пита 8 интернет компании как правителства са ограничавали свободното изразяване

Комисията по правни въпроси в Камарата на представителите в американския Конгрес изпрати писмо до 8 водещи интернет компании, с което поиска от тях подробности за комуникацията с правителствата на други държави относно - цитирам "съгласуването с техните закони, свързани с цензура, информационни регулации, съдебни заповеди и други властови..

публикувано на 28.02.25 в 11:06
Ст. комисар Захари Васков

Захари Васков е новият директор на Националната полиция

Старши комисар Захари Васков е новият директор на Главна дирекция Национална полиция. Той е бил назначен на поста от вътрешният министър Даниел Митов.  До момента той бе заместник-директор на ГДБОП. Новият ръководител на Националната полиция бе представен пред служителите й лично от замeстник-министър Любомир Йосифов. Пред състава на..

публикувано на 28.02.25 в 10:55
Британският министър-председател Киър Стармър по време на пресконференцията с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом Вашингтон, 27 февруари 2025 г.

Стармър, Зеленски и дузина европейски лидери ще обсъждат гаранциите за сигурност за Киев

Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър ще бъде домакин на украинския президент Володимир Зеленски и повече от дузина европейски лидери в Лондон в неделя, за да обсъдят гаранциите за сигурност, които континентът може да предложи на Киев в случай на прекратяване на огъня с Русия.  Срещата дава възможност на Киър Стармър и френския президент..

публикувано на 28.02.25 в 10:51
Историческият музей в Лом

В Лом откриват фотодокументална изложба за 3 март

В Лом с откриването на фотодокументална изложба в Историческия музей от днес започват изявите, посветени на честването на 3 март - националният празник на България. Фотодокументална изложба „Строителите на Паметника на свободата“ се открива днес, в 17 часа, в Историческия музей в Лом.  Тя е подготвена от Национален  парк – музей "Шипка –..

публикувано на 28.02.25 в 10:38