Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трябва да бъде завършен проектът АЕЦ "Белене"

Цветелина Пенкова: Без дългосрочна стратегия няма гаранция за стабилни цени на електроенергията

Ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" е приоритет №1 за българската енергетика в момента, заяви евродепутатът

| Интервю
Цветелина Пенкова
Снимка: Савина Спасова

"Продължаваме за закъсняваме с енергийната стратегия. Проблемът не е точно в стратегията, а в липсата на план – това е една от най-тежките присъди за една енергетика."

Това заяви в интервю за БНР евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова. Тази седмица тя организира конференция на тема "Енергийна стратегия на  България. План за енергийна сигурност", на която са поканени политици, представители на индустрията, синдикатите, академичния сектор.

"Над 15 години не можем да вземем решение какво правим с ТЕЦ-овете, с новите ядрени мощности, какъв ще е енергийният ни микс през следващите 10-20-30 години. Без дългосрочна стратегия няма как да гарантираме стабилни цени на електроенергията, няма как да гарантираме сигурност на бизнеса и икономиката."

Според Пенкова между 60 и 70% трябва да е делът на базовите мощности в енергийния микс. Когато говорим за стабилна енергийна система, балансиращите енергийни мощности също са ключови, допълни тя, визирайки ПАВЕЦ "Чаира" – "съоръжение от стратегическо значение, много малко държави имат такава инфраструктура". Евродепутатът определи ремонта на съоръжението като "приоритет №1 за българската енергетика в момента".

Ядрената енергетика е основният и единствен базов енергиен източник, на който страната ни може да разчита, посочи Пенкова. По думите ѝ "в следващите 20 години ни трябват минимум 4 блока, но за да ги имаме, трябва да сме ги започнали вчера".

"На нас ни трябват 4 ядрени блока, два от които трябва да заместят ТЕЦ-овете. След 2038 г. трябва да имаме поне още два, които да заместят излизащите от експлоатация пети и шести блок. Когато имаме мощност с лицензирана площадка и налично оборудване, каквато е АЕЦ "Белене", тоест сме на половината на процеса на изграждане на ядрена централа, и ние го спираме, това правилно ли е за държавата, българските граждани и индустрията? Със сигурност отговорът е "не". Спирането на този проект създава усещане за липса на национално отговорна позиция от страна на управляващите. По-лошото е, че това е цена, която ще платят българските граждани и българската индустрия."

В предаването "Преди всички" Цветелина Пенкова подчерта, че "трябва да бъде завършен проектът АЕЦ "Белене", но "това не означава, че последващите два блока, които трябва да заместят пети и шести, не трябва да са на АЕЦ "Козлодуй".

При ВЕИ се работи на парче, смята евродепутатът. Според Пенкова заради климатичните и географски условия у нас може да се развиват в големи мащаби геотермална енергия и хидроенергия, а се говори само за слънчеви панели, които са крайно недостатъчни.

Освен с дадености и инфраструктура, все още разполагаме и с изключително много експерти в сектора. Имаме всички предпоставки да развиваме стабилна енергетика, базирана на ясен дългосрочен план и да сме лидер в региона, но отстъпваме от тази си роля, изтъкна още тя.

Към юни тази година на общоевропейско ниво средно 30% от наличните средства по националните планове за възстановяване и устойчивост са усвоени от държавите членки, коментира евродепутатът. При държави като Испания и Италия усвояването е над 50%, но голяма част от държавите не се справят достатъчно добре.

"Което означава, че самите изисквания, които са заложени, самите критерии и реформи, които са си поставили държавите, се оказват непосилни в един момент. Не сме ние единствената държава, която е в подобна ситуация. Има огромен обем неусвоени средства по тези планове."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20