Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондацията има нужда от средства, за да закупи 3 специализирани колички

Фондация "Ела и ти" води хора с увреждания до недостъпни за тях места

Гергана Дойчинова: Идеята е да се докоснат до свят, който могат да видят само на снимки

| Интервю
Снимка: Фондация Ела и ти

"За първи път видях морените на живо!", "Стигал съм само до подножието на планината. Седя в колата и си я гледам… Моля те, вземи ме с вас следващия път!", "Никой до сега не е направил това за нас, хората с увреждания – да бъдем зимата на Черни връх или да отидем до отдалечена високопланинска хижа. Живея с емоцията от последното събитие, в което участвах… А беше преди 5 месеца. Искам още и отново."

Зад тези споделени емоции стоят усилията на фондация "Ела и ти", която започва новата си кампания "Достъп до природата за хора с двигателни проблеми". До момента фондацията е успяла да покаже недостъпни за хората с увреждания места, закътани в нашата природа, на над 150 души, с подкрепата на повече от 450 доброволци.

С настоящата кампания "Ела и ти" се присъединява към Световното движение за празнуване на щедростта - Щедрият вторник 2023, който тази година е на 28 ноември.

Идеята е хората с двигателни проблеми да могат по-често да стигат до труднодостъпни места, защото всеки път се разделяме с въпроса – кога пак отново. Живеят със спомена за това, от едно събитие до друго, обясни пред БНР Гергана Дойчинова, учредител на фондацията.

"Тези хора са същите като нас. Имат същите желания, стремежи, мечти, но възможността да достигнат тези труднодостъпни места е единствено с нашата подкрепа. Достигането до едно такова място за един човек само е доста сложно мероприятие", разказа Дойчинова. По думите ѝ "границите, които определяме, са само в нашите глави", а трудностите ни правят креативни и различните акции на "Ела и ти" доказват това.

Без доброволците е невъзможно да се направи всичко това, посочи Гергана Дойчинова и допълни, че фондацията се нуждае и от финансова подкрепа, защото придвижването на хората с увреждания става благодарение на специален инвентар. Досега са разполагали с две колички, които вече са амортизирани.

"Нашата крещяща нужда е да се сдобием с нови три колички, оригинални. Навременна финансова подкрепа в този момент би била от решаващо значение, така че да можем да откликнем и да се отзовем на желанието на всички тези бленуващи хора да излязат от тези четири стени и да се докоснат до един свят, който могат да видят само на снимки, по телевизията или в някакви видеоматериали. Съвсем различно е да се потопиш в тази атмосфера, да го изживееш с други хора. Нашата цел не е да ги преместим от една до друга точка, а те да изживеят тази атмосфера на приятелство, на споделеност, която всички ние, без увреждания, имаме. Да не се чувстват изолирана част", каза учредителката на фондацията в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Фондация "Ела и ти"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51