Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондацията има нужда от средства, за да закупи 3 специализирани колички

Фондация "Ела и ти" води хора с увреждания до недостъпни за тях места

Гергана Дойчинова: Идеята е да се докоснат до свят, който могат да видят само на снимки

| Интервю
Снимка: Фондация Ела и ти

"За първи път видях морените на живо!", "Стигал съм само до подножието на планината. Седя в колата и си я гледам… Моля те, вземи ме с вас следващия път!", "Никой до сега не е направил това за нас, хората с увреждания – да бъдем зимата на Черни връх или да отидем до отдалечена високопланинска хижа. Живея с емоцията от последното събитие, в което участвах… А беше преди 5 месеца. Искам още и отново."

Зад тези споделени емоции стоят усилията на фондация "Ела и ти", която започва новата си кампания "Достъп до природата за хора с двигателни проблеми". До момента фондацията е успяла да покаже недостъпни за хората с увреждания места, закътани в нашата природа, на над 150 души, с подкрепата на повече от 450 доброволци.

С настоящата кампания "Ела и ти" се присъединява към Световното движение за празнуване на щедростта - Щедрият вторник 2023, който тази година е на 28 ноември.

Идеята е хората с двигателни проблеми да могат по-често да стигат до труднодостъпни места, защото всеки път се разделяме с въпроса – кога пак отново. Живеят със спомена за това, от едно събитие до друго, обясни пред БНР Гергана Дойчинова, учредител на фондацията.

"Тези хора са същите като нас. Имат същите желания, стремежи, мечти, но възможността да достигнат тези труднодостъпни места е единствено с нашата подкрепа. Достигането до едно такова място за един човек само е доста сложно мероприятие", разказа Дойчинова. По думите ѝ "границите, които определяме, са само в нашите глави", а трудностите ни правят креативни и различните акции на "Ела и ти" доказват това.

Без доброволците е невъзможно да се направи всичко това, посочи Гергана Дойчинова и допълни, че фондацията се нуждае и от финансова подкрепа, защото придвижването на хората с увреждания става благодарение на специален инвентар. Досега са разполагали с две колички, които вече са амортизирани.

"Нашата крещяща нужда е да се сдобием с нови три колички, оригинални. Навременна финансова подкрепа в този момент би била от решаващо значение, така че да можем да откликнем и да се отзовем на желанието на всички тези бленуващи хора да излязат от тези четири стени и да се докоснат до един свят, който могат да видят само на снимки, по телевизията или в някакви видеоматериали. Съвсем различно е да се потопиш в тази атмосфера, да го изживееш с други хора. Нашата цел не е да ги преместим от една до друга точка, а те да изживеят тази атмосфера на приятелство, на споделеност, която всички ние, без увреждания, имаме. Да не се чувстват изолирана част", каза учредителката на фондацията в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Фондация "Ела и ти"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09