Не смятам, че всички битки са загубени, изказа мнение пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк в коментар за приемането на България в Шенген.
По думите му българският въпрос за Шенген е заключен във вътрешнополитическите боричкания в Нидерландия и Австрия. В този смисъл той препоръча:
"Вместо да се отчайваме, да обединим усилия и да говорим на един глас, да не даваме разнопосочни сигнали, да оставим на правителството и колегите, които работят фокусирано по темата, в детайли, да преценят кой е най-правилният момент за България. В един момент ние трябва да решим – дали искаме някакво частично приемане в Шенген, ако това ни се предлага, т.е. да бъдем приети на въздушни граници и да бъде договорено цялостно влизане на България в Шенген. Това е политически дебат, който трябва да бъде специализиран и правилно премерен, за да се вземе правилно решение".
Според него оттук нататък най-важно е единодействието и еднопосочните послания.
Страната ни има два основни проблема, смята евродепутатът. Единият е, че излагаме своите национални проблеми пред европейски институции. Според него това не е лошо, но трябва да се прави по правилния начин. Второто е, че дълги години приемаме европейската политика за външна, което по думите му е стратегическа грешка.
"Европейската политика е вътрешна за България. Тя не може да бъде външна. Докато не се променят тези две нагласи, ще ни бъде трудно да имаме силен международен образ".
Относно речта на премиера Николай Денков пред празната зала в Европейския парламент, Илхан Кючюк коменитра:
"Това е една рутинна процедура на дебатиране по важни въпроси, които касаят бъдещето на Европа. Министър-председателят Денков не принадлежи към голямо политическо семейство и от тази гледна точка участието на повече евродепутати по принцип е проблематично. Когато има по-слабо представителство от гледна точка на интерес на самите евродепутати, виждаме и една по-празна зала".
По думите му тази дискусия за бъдещето на Европа продължава вече 3 години, а и темата се обсъжда в различни формати, не само в този. Според него Европа трябва да премине към конкретни действия, ако иска да отговори на очакванията на хората във вътрешнополитически план. От друга страна, да бъде онзи геополитически играч и да изпълни заявката на тази ЕК, която дойде на власт с претенцията да бъде геополитическата комисия, добави той. Според него обаче за да стане това, Съюзът трябва да се превърне в политически такъв.
"Изборът е между повече Европа, т.е. по-голяма федерализация, от друга страна – повече национален суверенитет. Това не е някаква нова дилема в европейските институции. Към настоящия момент геополитическата обстановка предразполага да се мисли и действа час по-скоро към посока на федерализация", коментира евродепутатът. И добави:
"В момента на ЕС му е най-трудно да бъде интересен, да бъде привлекателен към своите собствени граждани и да ги убеди в правотата на демократичния процес".
По думите му идеята за реформа на ЕС първо трябва да започне от реформа на собствените му институции.
Кючюк напомни и за различните избори, които предстоят тази година в целия свят. Според него това ще бъде година на стратегическия избор за целия свят.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Шестима души загинаха при катастрофа на медицински транспортен самолет в американския град Филаделфия. Самолетът е превозвал дете, което е получило лечение за животозастрашаващо състояние, както и майка му, които трябвало да бъдат транспортирани до Спрингфийлд, Мисури. Машината е излетяла от малко летище в американския град Филаделфия, което..
На 71-годишна възраст почина Румяна Карадимчева - дългогодишен музикален редактор в БНР. Тя беше обичан радиоводещ и един от създателите на знакови музикални предавания в Програма „Хоризонт“ като "Алегро виваче", "Бис", "Музикално матине" и емблематичното "Вива ла Музика". Предаването, което Румяна Карадимчева правеше в партньорство с Владимир..
Израел освободи повече от 180 палестински затворници, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" предаде трима израелски заложници. Предаването на заложниците от страна на "Хамас" този път премина спокойно и без хаос, но отново с демонстрация на сила от страна на униформените бойци на "Хамас", въпреки тежките загуби, понесени..
Сръбските студенти блокираха три моста над река Дунав в Нови Сад, за да отбележат символично три месеца от инцидента, при който рухна бетонната козирка на жп гарата в града и загинаха 15 души. Студенти, граждани, велосипедисти и мотоциклетисти, фермери и ветерани се вляха в студентските шествия в Нови сад и около 15 часа местно време се..
Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Завеждащият консулската ни служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен" Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или..
Ако здравноосигурен човек постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, ще се наложи доплащане единствено на медицински изделия, които не се поемат от Здравната каса или се заплащат частично оттам. Това разясняват експерти в рубриката "НЗОК за теб". При прием в болница след ортопедична травма, независимо дали е спешна или..
Богдан Александров, който от 2000 г. до момента, с известни прекъсвания, е директор на Художествена галерия "Никола Петров"- Видин, е тринадесетият носител на националната награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Призът - статуетка и премия от 8 хил. лева, осигурени от Община-Кюстендил и СБХ, му бяха връчени в градската..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..