Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Освен на спорта, Стефка Великова бе посветена и на благотворителността

| Интервю
Стефка Великова
Снимка: Личен архив

Волейболният клуб "Олимпиец" тази година навърши 10 години. В него тренират деца от 1 до 12 клас. Клубът се радва на популярност, децата са над 180.

Сърце на клуба до скоро бе Стефка Великова - добре познато име в българския спорт с успехи в миналото като състезател. Обичаната треньорка загина неотдавна при автомобилна катастрофа.

В едно от последните си интервюта - през октомври, тя разказва и за друга своя кауза, освен спорта – благотворителността. Нейните възпитаници се включват в благотворителни инициативи от години. На последния организиран от тях концерт в края на септември са осигурили средства за закупуване и отглеждане на кучета водачи за незрящи и трудноподвижни хора. На благотворителни базари се продават изделия, направени от домове за лица с увреждания, подпомагани от младите спортисти.

"Основно на територията на Община Плевен работим с домове, където са настанени хора в неравностойно положение. В Плевен работим с дневния център за лица с увреждания, те са пълнолетни. През деня или ги посещаваме на място, или правим съвместни инициативи на открито. През пролетта в градската градина направихме съвместна тренировка с тях, поставихме къщички за птици, които ние закупихме, а те изрисуваха."

"Те не са  различни от нас. Просто такава им е съдбата", споделя още Стефка Великова приживе.

"Всички тези потребители на центровете, когато ги попитаме какво си поръчват на Дядо Коледа, никой от тях е избира нещо материално, всички избират нещо за душата."

Трима от потребителите в един от центровете никога не са виждали морето. Затова и Великова и съмишлениците ѝ си били поставили за задача да успеят да ги заведат – "да дойдат с нас на лагер на море". Други не се били возили с влак.

"Психолозите и терапевтите казват, че те имат нужда от общуване. Това им е най-важно. За тези 6 години, откакто се познавам с тях, те ни се радват, когато отидем, но когато децата отидат при тях, е съвсем различно. Децата са нашето бъдеще и е много важно какви деца отглеждаме и възпитаваме. Визирам цялото общество, ангажимента на обществото ни към подрастващите. Ако им даваме добрия пример и сме взискателни към тях, те със сигурност ще поемат по добрия път."

Цялото интервю със Стефка Великова чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35