Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Велев: Отвързването на пенсията от осигурителния принос мотивира укриването на доходи

Васил Велев
Снимка: БГНЕС

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев коментира в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" резултатите от последното измерване на индекса "Икономика на светло". 

"Това е 13-о издание на индекса. От 2010 година до 2022 имаме само 2 години, в които индексът намалява стойността си - тоест расте сивата икономика - 2014-а, която свързваме с фалита на КТБ и 2020-а, свързано с Covid кризата. Точната стойност на индекса за 2022 година ще оповестим днес. Има 25 съставляващи показателя, подиндекса, които са съотношение на различни величини. Половината са статистически, другата половина - социологически. С едно изречение, ако трябва да обобщя: Все още индексът търси посока. Поведението на подиндексите е разнопосочно - някои, растат, но други намаляват”.

Велев е категоричен, че трябват комплексни мерки за свиване на сивия сектор до под 15%:

"Няма едно хапче, което да излекува това заболяване", настоя той.

"Разплащанията в брой са един от подиндексите, от показателите, които намерим. Той продължава да води към изсветляване на икономиката. Имаше много активни мерки в тази връзка с големите касови наличности в компаниите. Усилията в тази посока очевидно дават резултат. Това, което не дава добри резултати е отвързване на размера на минималната и средна пенсия от осигурителния принос. Виждате те почти се сляха като размери. Тоест независимо от това върху минимални доходи, върху половината от минималните доходи ли се осигурява един човек или върху средни доходи най-накрая получава една и съща пенсия. Това мотивира много хора и малки предприятия да укриват осигурителни доходи, да осигуряват работниците върху нереално ниски заплати и да доплащат останалото в плик. Тук е важна политиката в тази сфера", посочи експертът.

В миналото АИКБ и БСК декларираха намерение да не подкрепят Бюджет 2024. Велев коментира, че оттогава "има известно подобрение, но философията на бюджета не е променена".

"Философията е, че ако взимаме заеми на ръба на допустимото - дефицит от 3%, и ги харчим с нереформирани системи, ще осигурим по-висок икономически растеж. Ние не споделяме тази философия, защото ако не увеличим производството, където се създават нови материални блага, добавя се стойност, няма как да станем по-богати. Ще станем по задлъжнели! Даже може да отчетем и ръст на БВП, правейки си услуги и отчитайки ръст на услугите с взети назаем пари, но няма да произведем повече. Това, че тези заеми отиват в инвестиции, е самозаблуда и самоуспокоение, защото планираните публични инвестиции са 5% от БВП.  Ние имахме много повече публични инвестиции през годините, когато имахме най-висок икономически растеж от 2005-2008.Тоест това според нас е грешна философия, която води до увеличаване на задълженията и лихвените плащания по тях, без да ускорява икономическия растеж".

Ако цените на газа продължат да вървят нагоре, България е застрашена да не изпълни критериите за Еврозоната, коментира Велев:

"Цените на газа у нас са 4-5 пъти по-високи от цените на природния газ в щатите. За късмет, той няма толкова голямо приложение и масово в българската икономика, но в редица сектори води до загуба на конкурентоспособност, където той представлява или суровина, или голям дял в разходите. Безспорно, че води и до увеличаване на инфлацията. Инфлацията е този показател, по който ние не отговаряме на критериите за влизане в еврозоната. За съжаление няма активни мерки, които да водят до намаляване на инфлацията, така че ние да влезем в съответните граници. За влизане в еврозоната от 1 януари 2025 година ще разчитаме явно на някаква милост и изключение, а не на постигнати критерии". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Карадимов прави първа копка на Дунавския индустриален технологичен парк в Свищов

Министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов ще направи първа копка на Дунавския индустриален технологичен парк в Свищов. Изграждането на парка се финансира от Министерството на иновациите и растежа с близо 27 млн. лв. по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване.  Свищов е един от..

публикувано на 07.11.24 в 09:25

Австралия забранява социалните мрежи на деца под 16 г.

Австралийският премиер обеща днес да забрани на децата под 16-годишна възраст да ползват социални мрежи, заявявайки, че влиянието на платформи като Фейсбук и ТикТок "реално вреди на нашите деца", предаде АФП. Отговорни за налагането на възрастовото ограничение ще бъдат технологичните гиганти, които ще бъдат заплашени от солени глоби, ако..

публикувано на 07.11.24 в 09:20

Експерти: Вода в България има, проблемът е в управлението

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч . Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието . Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас - по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като..

публикувано на 07.11.24 в 09:05

Протестиращите от АЯР настояват за по-високи заплати и добър социално-битов пакет

И с еднократното увеличение на заплатите в Агенцията за ядрено регулиране АЯР от 1 октомври те остават значително по-ниски от тези на служителите в контролираните от тях сектори , където възнагражденията са в пъти по-високи. Това поясни в интервю за БНР Веселка Пиркова, председател на независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ...

публикувано на 07.11.24 в 08:54
Изслушване на унгарския кандидат за ЕК Оливер Вархеи, 6 ноември 2024 г.

Сблъсък между евродепутат и унгарския кандидат за ЕК по въпроса за абортите

"Въпросът със забраната на абортите е от национална компетентност" - така унгарският кандидат за еврокомисар по здравеопазването и хуманното отношение към животните Оливер Вархеи отговори на въпрос по време на изслушването му вчера пред комисията по здравеопазване и промишленост, научни изследвания и енергетика. Като направи уговорката, че..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Лидерът на

"Посредникът" Фарадж ще сближава Лондон и Вашингтон след победата на Тръмп

Сега Великобритания трябва да постеле "червения килим" за Доналд Тръмп, пише британският популист Найджъл Фарадж в статия във вестник "Дейли телеграф", като допълва, че ще направи всичко по силите си за преодоляване на различията между правителството на Киър Стармър и новоизбрания американски президент. В своята статия лидерът на..

публикувано на 07.11.24 в 08:32

Започват тържествата по повод 130-годишнината от създаването на Неврокопската епархия

В Гоце Делчев започват тържествата по повод 130-годишнината от създаването на Неврокопска епархия. Негово светейшество патриарх Даниил и вицепрезидентът на България Илияна Йотова ще вземат участие в честванията. Патриархът на българската православна църква  ще бъде посрещнат от  Неврокопския митрополит Серафим,  представители на..

публикувано на 07.11.24 в 08:10