Няма изгледи за консенсус, и това ще е така, докато параметрите на бюджета са такива. Ако някои от тях се променят, може да се променят и позициите на някои от социалните партньори - смята Ивелин Желязков, директор „Тристранно сътрудничество” в Асоциация на индустриалния капитал в България.
Според работодателската страна, основният плюс на законопроекта е, че запазва съществуващият данъчен модел и в общи линии данъчните ставки. Също доброе, че се преодолява частично една несправедливост за работодателите – отпадането на изискването те да поемат първите три дни от болничните на своите служители. Сега предложението е те да се свият до два дни. Това е минимален напредък, но все пак е приветстван от работодателите - коментира представителят на едрия бизнес.
По думите му обаче, бюджетът е така направен, че разходите ще бъдат похарчени, но заложените приходи са несигурни. Основните ни търговски партньори, като Германия, Австрия, Дания, Испания и Нидерландия и други, имат затруднения в икономиките си, някои от тях изпадат и в рецесия. Българската икономика има ръст, но той е малък и намалява. Това е тенденцията, а същевременно се планира да се съберат повече приходи. Това е нереалистично. Прогнозите на ЕК са за по-малък растеж от обявения от финансовото министерство.
Няма никакви гаранции за постигането на приходите в хазната. Инвестиционната програма също може да не се случи. Изведнъж бяха изтрити 2.4 милиарда лева приходи от транзита на газ. Изобщо, на парите за проекти и инвестиции сякаш се гледа като на някакъв „буфер“ – тоест, ако не с справим с нещо друго, ще вземем от тях.
Дългът в момента е 36.6 милиарда, а се предвижда в годините да нарасне с още поне 30. Това не е толкова страшно, но само ако си изпълним досегашните задължения и икономиката върви нагоре. Докато наблюдаваме обратното, с погрешен оптимизъм. Точно 4 пъти ще скочат плащшанията по лихвите към дълга.
Всичко това залага риск пред една от основните ни национални цели – приемането на България в еврозоната.
Бюджетът в крайна сметка ще мине ва парламента, по-скоро да, но не в сегашния му вид.
Компромиси за него ще бъдат постиганти, това е сигурно, въпросът е в какви мащаби. Социалните партньори, имайки различни интереси, ще ги отстояват по своя си начин.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на пловдивската колегия на Камара на строителите в България , насочена към..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...