Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът Ангел Григоров, кореспондент на БНР в Москва Ангел Григоров, чиято акредитация бе отнета неотдавна.
"Войната, конфронтацията е начин да се консолидира руското общество около фигурата на лидера, на президента. Войната в контекста на предстоящите президентски избори", коментира той в предаването "Събота 150".
Войната на изтощение крие и своите опасности – предизвиква недоволство и умора. И руснаците са уморени от войната и все повече от тях искат да се сложи край на войната и да има мир. Войната се превръща в много неприятен фон, който провокира несигурност и тревожност, поясни Ангел Григоров, като разказа конкретни истории за нагласите и отношението на руските граждани към войната в Украйна.
Относно заявленията на руския президент Владимир Путин, направени преди дни в рамките на четиричасов формат на общуване с медии и граждани той уточни:
"В миналото това бяха два отделни формата – прескоференцията веднъж годишно, в края на годината. В пряката линия президентът общуваше с гражданите, гражданите му задаваха въпроси. В президентската администрация са решили да слеят двата формата."
Журналистът описа впечатленията си от руския президент по време на медийната му изява:
"Доволен, спокоен, не толкова враждебно настроен към Запада, което беше интересно. Има всички основания да е доволен, на фона на препирните в американския Конгрес, свързани с помощта за Украйна, на фона на нерешителните действия на ЕС, на фона на стабилизирането на ситуацията на фронта."
Бяха създадени нереалистични очаквания за украинското контранастъпление, което доведе до разочарование, отбеляза още Григоров.
"Ние можем и да преговаряме, можем и да воюваме" – това според Григоров е заявката на руския лидер. По думите му, той "опипва почвата, хвърля пробни камъчета".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..